Lembergs drosmīgi brīdina Anglijas tiesu – vai tā Latvijas politiķis rāda cieņu pret tiesisku valsti?

2011. gada 20.aprīlī

 

Vakar, pēc baleta festivāla fināla koncerta noskatīšanās galvā rosījās radošas domas, tāpēc nepatīkami pārsteidza savāds virsraksts ”Dienā”  – ”Lembergs: pat ar Anglijas tiesu mani neiebiedēs!”.

Izlasīju un sāku brīnīties. Neiebiedēs ar tiesu un kāpēc demokrātiskas un tiesiskas valsts tiesai būtu kāds jāiebiedē? 

”Diena” raksta, ka Ventspils mēram Aivaram Lembergam uzlikts par pienākumu ar zvērestu Anglijas un Velsas Augstākajai tiesai atklāt visus aktīvus, kas viņam pieder visā pasaulē un kuru vērtība pārsniedz 10 000 mārciņu (7970 latu), ziņo  portāls Delfi.lv. Portāla rīcībā nonācis prasības nodrošinājuma lēmums, kurā minēts, ka A.Lembergam uzdots atklāt savus īpašumus, “vienalga, vai tie ir uz viņa vārda, vai nē, un vai tie ir viņam individuāli piederoši vai kopīpašumā”, teikts 13.aprīlī pieņemtajā prasības nodrošinājuma lēmumā jeb britu juridiskajā terminoloģijā – “iesaldēšanas rīkojumā”.

Tā var būt. Tiesas tā dara. Tas ir normāli – rietumu demokrātijās. Ja nepatīk spriedums – to var pārsūdzēt. Ja mēs vēlamies dzīvot tiesiskā valstī, tad ir pieņemts nebraukt virsū tiesai, lai arī cik nepatīkams būtu tiesas spriedums vai prasība.

Normālā rietumu demokrātijā, kurā tiesa ir neatkarīga no politiķiem,  ir pieņemts respektēt tiesu un paļauties uz taisnīgu spriedumu, taču Lemberga kungs jau tagad netieši norāda, ka Lielbritānijas tiesa varētu būt bijusi netaisna un tikusi izmantota kā ierocis viņa biznesa un/vai citu konkurentu rokās un tāpēc jāmēģina mazināt tās prestižu.

” Protams, Vitol Anglijā un tās tiesās jūtas kā zivs ūdenī un šo situāciju var veikli izmantot savās interesēs” – uzsver Ventspils mērs. Ar to viņš mēģina pateikt, ka britu tiesas ir netaisnas, jo lems par labu savējiem, kas jūtas tajās kā zivis ūdenī.

Domāju, ka šādi apgalvojumi ir pārsteidzīgi un izaicinoši. Politiskas personas, šajā gadījumā Ventspils mērs, ja viņam ir svēti tiesiskas valsts pamati, nedrīkstētu vērsties pret tiesu. Šādi izteikumi rietumos tiek uzskatīti par necieņu vai spiediena izdarīšanu uz tiesu, jo sabiedriskās domas kūdīšana ir faktiski likuma pārkāpums.

Pavisam nesen Zviedrijas premjers Reinfelds arī izrunājās lieku, komentējot Asanža izteikumus par zviedru tiesām un tieši tāpēc, ka viņš bija politiska persona, britu tiesa šos izteikumus uztvēra kā ”spiediena izdarīšanu uz tiesu” .

Vai Lemberga kungs šādu savu izteikumu efektu neparedzēja?

Ja tiesa kādam šķiet nav taisnīga Latvijā, tad pēc analoģijas to nevajadzētu attiecināt uz pārējo valstu tiesām.

Vēl jo vairāk vajadzētu izvairīties no izteikumiem, kas atgādina spiediena izdarīšanu pāri robežām.

Tik vienkārši tas ir.  

Foto: http://www.baltic-course.com/eng/finances/?doc=4162

PS. Starp citu, austrālis Asanžs aizbēga uz Lielbritāniju pamatā paļaujoties uz britu tiesu tiesu sistēmas objektivitāti, kas, viņaprāt, esot objektīvāka nekā Zviedrijā.

One comment

Leave a Reply