”Zaķu” skola Stokholmā. Braukt bez biļetes atkal būs modē. Vai lielpilsētā iespējams bezmaksas sabiedriskais transports?

2011. gada 31. augustā

Ar rītdienu – pirmo septembri, Stokholmas sabiedriskā transporta kartiņas cena paaugstināsies par 100 kronām. 690 SEK vietā mēs tagad katru mēnesi maksāsim 790 SEK, lai pārvietotos pa visu Stokholmas lēni.

Tātad – apmēram 60 latu mēnesī. Liela nauda arī ”sātīgi pelnošajiem” zviedriem.

Par gaidāmo cenu kāpumu jau vairākus mēnešus trako studentu un pensionāru organizācijas.

”Pārējie” (izņemot Stokholmas lēņa vadību) ir solidāri protesta akcijām.

Trumpja dūzis jau atkal ir brīvprātīgo organizācija ”Planka”  www.planka.nu/eng  (Brauksim pa zaķi), kura prasmīgi organizē ”zaķus”, piesolot izpirkšanas maksu, iekrišana gadījumā.

Organizācija ir brīvprātīga, tā uzskata, ka sabiedriskajam transportām lielpilsētā ir jābūt bezmaksas un līdz šim krotājiem bija izdevies piespiest pie sienas transporta pārvaldi.

Līdz šim izdevas.

Tagad karš ar ”politiskajiem birokrātiem” sācies no jauna.

Ar rītdienu sliktākais scenārijs risināsies tālāk un zviedru ”organizēto zaķu ražotava” ir atkal gatava akselerēt savas aktivitātes.

Kaujas sauciens noskanēja šodien.

Ar šodienu Stokholma lielākajās metro stacijās tiek piedāvāti kursi  ar nosaukumu – ”kā vislabāk un drošāk braukt bez biļetes”.

Apmācības notiek gan teorētiski internetā, gan prakstiski pie lielākajām galvaspilsētas metro stacijām.

Facebook grupa ”plankinga” atbalstam jau sapulcinājusi 7000 biedrus un vislielākā aktivitāte vērojama pie augstskolām. Tur darbojas ”personālie treneri”, kas ikvienam interesentam piedāvā individuālu apmācību, kā pārvarēt metro ieejas barjeras, kā pārlēkt pāri žogiem, kā aizbēgt no konduktoriem un visāda veida braukšanas biļešu pārbaudītājiem.

  • Jūtos gandarīts, ka tik daudz cilvēku iesaistās mūsu kustībā un atbalsta mūsu iniciatīvu. Vissmagāk cenu kāpums skars pensionārus, viņu biļetes būs tagad par 17% dārgākas. Tie, kas cietuši no krīzes un knapi savelk galus kopā, maksās par nenormāli dārgām sabiedriskā transporta biļetēm. Absurds”, – šodien medijiem apgalvo ”Planka” preses sekretārs Kristiāns Tengblads.

Taču…vai ir ētiski aicināt cilvēkus pārkāpt likumus un noteikumus?

  • Jā ir morāli. Mums jācīnās pret varas patvaļu. Ja ”zaķis” iekritīs – mēs palīdzēsim samaksāt soda naudu un ”zaķosim” tālāk. Varai ir jāsaprot, ka nevar vairs mūs ilgāk spiest pie sienas”, – uzsver Kristiāns.

Pēc viņa domām nav nevienas organizācijas, kas aizstāvētu sabiedriskā transporta pasažieru tiesības. Darba ņēmējiem ir arodbiedrības, autovadītājiem ietekmīgas organizācijas, taču autobusu, tramvaju un metro pasažieriem nav aizstāvju.

”Zaķotājiem” šķiet, ka šāds protests piespiedīs varu pazemināt biļešu cenas.

Sabiedriskā transporta SL preses sekretārs Jespers Pētersons ir pretējās domās. Viņam šķiet, ka par visu ir jāmaksā un šādas akcijas neko labu Stokholmai neatnesīs. Aicināt uz noziedzīgu rīcību esot amorāli un par noteikumu pārkapšanu var ”sanākt lielas ziepes”.

Politiķi šodien apber medijus ar preses ziņām un uzsver, ka ”plankotāji” ir nejēdzīgi parazīti, kas veģetē ”uz godīgo maksātāju rēķina”.

Tikmēr akcija turpinās.

Skola zviedriem ir sākusies jau sen, pirmais septembris nav tik maģisks datums kā Latvijā. Taču zaķotāju aktivitātes tieši rīt Stokholmā sitīs visaugstāko vilni.

Man arī būs problēmas.

Kolēģi un draugi ir 100% nozvērējušies ”zaķoties” un to arī darīs. Atkal būs sarežģīti ”pārvarēt metro barjeras”, būs jāskraida ap metro staciju un jāmeklē rezerves ieejas un jāsēž stresā metro vagonā (baidoties no biļešu pārbaudītāju ordām).

Iespējams, ka es pa kluso nopirkšu biļeti, taču skaļi atzīties mazdūšībā nedrīkst. Tas būtu gļēvi.

Visi cīnīsies, žurnālistus ieskaitot.

Oj,oj,oj.

Šādas krīzes ”Planka” vadībā ir bijušas arī agrāk un …toreiz ”mēs uzvarējām” – cenas tika pazeminātas.

Popgrupas dziedāja dziesmas par to kā mīlētāji nevar satikties, jo metro biļete maksā pārāk dārgi. Organizācija ”Planka”  tagad savā mājas lapā ir ievietojusi protesta dziesmu sarakstu. Tur piedalās daudzi vadošie mūziķi un izpildītāji, vēršoties pret nesamērīgi augstajām sabiedriskā transporta cenām Stokholmā.

Ir pienācis laiks – neklausīt un pārkāpt noteikumus.

Rīt būs neparasti notikumi.

Gaidīsim…

8 comments


  1. Ļ. Cien. Sandra! Es varu salīdzināt Stokholmas (Storstockholms Lokaltrafik) un Rīgas satiksmes dažādas nianses. Ja esot Stokholmā es saprotu, par ko esmu samaksājis (arī ņemot vērā, ka mani ikmēneša ienākumi salīdzinājumā ar vidējo statistisko Zviedrijā strādājošā atalgojumu ir nekas), tad Rīgā tā nav. Un kā izbijis Rīgas satiksmes darbinieks es varu pateikt to, ka Rīgā šādām protesta formām būtu tiešām reāls (!) pamats, nevis Zviedrijā, kur daudz kas tomēr ir atbilstošs cenai un piedāvātajam pakalpojumam kopumā. Es atļaušos uzsvērt to, ka 60 lati sātīgi pelnošam zviedram ir nieks ar to, cik procentuāli daudz tērējam mēs tam, lai nokļūtu no punkta A uz punktu B.


  2. Paldies par viedokli, taču …60 lati mēnesī arī caurmēra zviedram ir liela summa. Pensionāriem studentiem un bezdarbniekiem tas ir būtisks škērslis, jo privāto automašīnu parks šeit ir daudz minimālāks, nekā piemēram Rīgā vai tās apkaimē. Daudzi izvēlas sabiedriskā transporta vietā velosipēdu – cauru gadu.


  3. Es nevēlos apgalvot, ka tā nav. Bet salīdzinot mūsu situāciju ar Zviedrijas, mums iet daudz smagāk, bet mūsu problēma ir akūta – nespēja vienoties par fundamentāliem jautājumiem, un cīnīties par savām tiesībām. Piemēram, ja mēs maksājam trim transporta veidiem 34.40 Ls mēnesī, pieņemot ka vairums iedzīvotāju pelna uz papīra līdz divsimt latu mēnesī? Un bezdarbs pie mums noteikti ir daudzkārt lielāka problēma. Varbūt ir vērts diskutēt, un izvērst jautājumu plašāk arī pašu mājās, lai Rīgas satiksme beidzot prastos.


  4. Salīdzinoši varu minēt Berlīni, kur pilnas maksas mēnešbiļete visa veida transportam pilsētas robežās maksā 74,00 Euro, skolēniem – 27,00 Euro, mazturīgajiem un bezdarbniekiem (ar īpašu apliecību) – 33,50 Euro, līdzīga cena arī pensionāriem. Bez tam ir iespēja slēgt ilgtermiņa līgumu un saņemt pilnas maksas mēnešbiļetes visu gadu, maksājot tikai pirmos desmit mēnešus, kas cenu par mēneša pakalpojumiem samazina uz 61,67 Euro, ar līdzīgu līgumu sava maksājuma lielumu var samazināt arī pensionāri. Neņemos salīdzināt satiksmes tīkla un apkalpošanas kvalitāti Stokholmā un Berlīnē, bet par Rīgas transportu gan es nebūtu gatavs maksāt 34,40 Ls (apm. 49,14 Euro) mēnesī, jo sniegtā pakalpojuma kvalitāte, manuprāt, ne tuvu neatbilst prasītajai cenai. Tā kā viss ir salīdzinājumā izvērtējams un nebūšu šoreiz Stokholmas dziedošo protestētāju pusē…
    Lai jaukas Jūsu dienas un lai transports nav ilgi (10 min) jāgaida!

Leave a Reply