Bahmutas mezgls un ieroči no krievu muzejiem

Kaujas Bahmutā turpinās. Tās ir nejēdzīgi nežēlīgas. Paredz, ka ukraiņiem būs šeit jāatkāpjas. Par to jau runājām agrāk, taču izskatās, ka pagaidām tas nav noticis. Ārzemju eksperti prognozē, ka tas notiks tuvāko divi nedēļu laikā. Sen tiek runāts, ka vajadzētu atkāpties, taču virspavēlnieks Valerijs Zlužnijs un ģenerālis Oleksandrs Surskijs vēlas turpināt cīņu ar krieviem šajā frontes posmā. Protams, ka ir nepatīkami, taču var gadīties, ka nav jēgas šādi upurēt cilvēkus. (DN)

Kāds būs nākošais krievu iekarojumu virziens, ja Bahmuta kritīs?

„Iespējams, ka tad viņi virzīsies Kramatorskas vai Slovjanskas virzienā. Kramatorska ir nozīmīgs satiksmes mezgls. Tas, kurš pārņem Kramatorsku, kontrolē arī dzelzceļa satiksmi. Taču šāda uzvara krieviem var arī neizdoties“- uzskata eksperts Juhans Hoivinens.

Liela nozīmē būs apjomīgai ārzemju ieroču ienākšanai Ukrainas karā. Piemēram amerikāņu un zviedru izstrādātajam Javelin un NLAW. 

Pretgaisa aizsardzības raķetes jau klāt. Tās ir amerikāņu Stringer, britu Starstreak un krievu S-300. Šādi ieroči traucē krieviem izmantot kaujas helikopterus vai lidmašīnas, lai atbalstītu savus kājniekus uzbrukuma laikā. Visvairāk no šiem ieročiem (līdz šim) cietuši krievu tanki. „Stringeri labi noder arī pret spārnotajām raķetēm“, – konstatē Joakims Pāsikivi. 

Nākamā ieroču grupa ir prettanku ieroči un granātmetēji. Zviedru AT 4 un vācu Panzerfaust-2 ukraiņiem noderēs pret vieglākiem bruņu transportieriem, kas pārvadā snaiperus un kājniekus. Zviedru slavenais Carl Gustaf (uzdāvinājusi Kanāda) pilda tieši šo pašu funkciju. „Brīdī kad iznīcina transporta līdzekli, karavīriem jāmetas bēgt un tos iznīcina ar šaujamieročiem“, – uzsver Juhans Hoivinens. Visi šie modernie ieroči pilda noteiktu funkciju un palīdz izvērst uzbrukums, atbilstoši 2023.gada kara loģikai (DN) 

Jūras spēku spārnoto raķešu sistēma ar diviem Neptun pērnā gada aprīlī iznīcināja Melnajā jūrā Kremļa lepnumu – kreiseri Maskava. Kāds vēl ir to efekts? „ Tas nozīmē, ka nav iespējams izsēdināt jūras kājniekus“, –  secina Joakims Pāsikivi. Šī iemesla dēļ tika samazināts risks okupēt Odesu no jūras. 

Krievu spēcīgākā ieroču zona ir artilērija. Taču arī šajā virzienā amerikāņi izsita no sliedēm, krievus piegādājot Ukrainai modernu ieroci Himars. Tas palīdzēja anulēt tālās distances krievu artilērijas ieročus. Pagaidām ukraiņi šauj 80 km tālu un ar šiem ieročiem pamatā iznicina krievu ieroču noliktavas. Liela nozīmē ir un būs arī amerikāņu M777, vācu Panzerhaubitze 2000 un franču Caesar. „Šie ieroči sasniedz ekstrēmi tālu mērķi. Šaujot ar tiem, ukraiņi var iznicināt krievu ieročus, bet ienaidnieks netiek viņiem klāt, jo ukraiņi ir pārāk tālu“- konstatē Pāsikivi. 

Droni ir īpašs stāsts. Kara sākumā dominēja un stilu noteica turku Bayraktar droni, kas spēj nodarboties ar izlūkošanu un transportēt ieročus. Īpaši labi ar tiem var iznīcināt  krievu tankus. Mazliet vēlāk krievi atšifrēja slepeno atslēgas kodu un spēja tos traucēt uzbrukuma laikā. Tieši šī iemesla dēļ tos pašlaik mazāk izmanto. Taču dronu ēra turpinās. Tagad izmanto visa veida dronus, ieskaitot tos, kurus var nopirkt veikalā. Tos izmanto spiegošanā, uzbrukuma efekta noteikšanā, kā arī filmēšanā. Ukraiņi ļoti plaši izmanto dronus, lai novērotu krievu zaudējumus frontē un informētu par šiem procesiem ar videosižetiem publiku internetā. Tāpēc varam regulāri redzēt krievu zaudējumus un sekot procesiem frontē. „Šodien neviens vairs nevar nekādi noslēpties. Dronos izmanto ļoti labu optiku un tā spēj palielināt niecīgas detaļas. Vienīgā problēma, ka pārāk labu optiku tajos nedrīkst lietot, jo ja tos notriec krievi, tad viss iet bojā“ –  (DN)

Interesants fakts ir ziņa par to, ka Ungārijas prezidents Viktors Orbans gatavojas apmeklēt Kijivu. Orbans ir nosodījis uzbrukumu Ukrainai, taču nav aktīvi atbalstījis ukraiņu pusi šajā karā. Viņš ir apgalvojis, ka ukraiņu vajadzības jāpakārto ungāru interesēm. Tātad – nav Ukrainas draugs. Kāpēc viņš dosies uz Kijivu? To sapratīsim pēc pāris dienām. (DN) Rodas iespaids, ka menedžēs miera sarunas Krievijai par labu.

Aizvadītajā naktī notriekti 13 krievu droni. Lielu zaudējumu nav. (DN)

Krievu armija sāk izmantot frontē 60 gadus vecus tankus. T-62. (DN) Uz karu tiek vilkti arī veci bruņu transportieri. Rodas iespaids, ka tiek „tīrīti“ par muzeji, lai visu, kas spēj šaut nogādātu uz Ukrainas fronti. 

Attēlā ukraiņu karavīri Bahmutā, svētdien (2023)

One comment

Leave a Reply