Ukraiņi atgriežas dzimtenē, bet Šveice joprojām atsakās viņiem palīdzēt

Liela daļa no ukraiņu bēgļiem pamazām atgriežas. Neraugoties uz karu, kas valstī notiek joprojām. Šķiet, ka viņi tic savas valsts uzvarai. Redz nākotni savā zemē, nevis emigrācijā vai svešumā, kur dzīvot ir drošāk, ērtāk un turīgāk. Vēlas atjaunot dzimteni un valsti. 

Šajās dienās Zviedrijā viesojās Ukrainas augstākas radas spīkers Ruslans Stefančuks un pateicās par ieroču piegādēm un atbalstu cīņā pret Krievijas agresiju. Interesantas ir viņa domas par  korupcijas apkarošanu valstī. Pavasarī tika aizturētas vairākas augstas Ukrainas amatpersonas un aizvadītajā nedēļā tas pats notika ar Augstākās tiesas priekšsēdētāju Vsevolodu Kņazevu. Arī viņu apcietināja aizdomās par kukuļņemšanu 3 miljonu dolāru apmērā, jo šo summu amatpersona bija pieņēmis no liela kalnrūpniecības uzņēmuma (apsolot spriest tiesu tā kā klientam vajag). Pēc Stefaņuka domām šis fakts liecina par to, ka ukraiņi nopietni vēlas izskaust šo PSRS laika kaiti no savas ikdienas. „Valsts, kurā korupcija 100% netiek akceptēta, ir spiesta to parādīt publiski. Vainīgais ir visiem jāredz. Visus šo 32 gadus neviens pat noticēt nespēja, ka tiks paņemts ciet valsts augstākais jurists ar „kukuli“ kabatā. Taču tagad tas ir noticis. Mūsu sabiedrotie vēlas, lai no šī nelāga posta atbrīvojamies un mēs paši esam gatavi to darīt. Mēs nedrīkstam pieļaut, ka vietējo cilvēku korumpētība sagrauj sabiedroto uzticību Ukrainai. Ja mēs to nedarīsim, tad mūsu uzvara var tik pakļauta riskam“.

Kāds būs nākamais kara periods?

„Ja sāksim par to runāt publiski, tad nekad pie izlolotā mērķa nenonāksim. Nākošais mūsu solis ir uzvara šajā karā. Tas atkarīgs ne tikai no mūsu drošsirdīgajiem karavīriem, kas ir gatavi upurēt savas dzīvības. Tas ir cieši saistīts ar sabiedroto ieroču piegādēm. Šis apstāklis ir ļoti svarīgs. Ja mums būs ieroči, tad uzvarēsim. Katra šī kara diena mums maksā visdārgāko cenu, jo karš upurē mūsu meitu un dēlu dzīvības. Tāpēc uzvaras laiks ir cieši saistīts ar mūsu sabiedroto devīgumu ieroču formā.“

Kā ukraiņi iztur šo laiku?

„Apmēram miljons ukraiņu, kas pameta dzimteni kara sākumā, pašlaik atgriežas atpakaļ. Tas nozīmē, ka viņi tic mūsu uzvarai un paļaujas uz mūsu armijas veiksmi un panākumiem šajā karā. Viņi vēlas būt mājās un atjaunot savu zemi. Lai mīlētu dzimteni ir viens lielisks veids kā to izdarīt: nopirkt biļeti Varšava – Kijiva un atgriezties mājās.“ (DN)

Aizvadītā mēneša laikā ir atrastas 50 nogalināto ukraiņu upuru atliekas. Šie cilvēki līdz šim tika uzskatīti par bezvēsts pazudušiem Doņeckā, Hersonā un Harkivā. (CNN). Ukrainas Iekšlietu ministrija uzskata, ka kara laikā bez vēsts ir pazuduši ap 23 000 cilvēku (kopš 2022.gada februārim). (DN)

Aizvadītā gada laikā Somijā apmetušies ap 6000 krievu. Tas Somijai skaitās liels imigrācijas rādītājs no Krievijas. Vislielākais pēdējo 30 gadu laikā. (Yle). Pat pēc PSRS sabrukuma 1991.gadā, Somijas virzienā neplūda tik daudz krievu. Toreiz bija 5515 personas, kas vēlējās pārcelties uz dzīvi Somijā no Krievijas. Pavisam  pēdējā gada laikā valstī ieceļojuši 50 000 cilvēku. Šim skaitlim netiek pieskaitīti bēgļi no Ukrainas (TT)

Vakar un šodien Ukrainas ģenerālštābs vairs neziņo par kaujām Bahmutā. (ISW) Zināms, ka vāgnerieši ielauzušies pilsētā, taču nav skaidrs cik dziļi un pamatīgi tas noticis. Hanna Maļara (Aizsardzības ministra vietniece) uzsver, ka ukraiņi saglabā savas pozīcijas pilsētas rietumu flangā un vāgnerieši TikTokā velti lielās, ka arī šī Bahmutas daļa it kā piederot viņiem. (DN)

Šveice nosūtījusi atpakaļ uz Vāciju 25 lietotus tankus Leopard 2, lai ļautu vāciešiem „aizpildīt robus“ pēc ieroču nosūtīšanas uz Ukrainu. Šie tanki tiek nosūtīti ar noteikumu, ka to noteikti nedrīkst dot ukraiņiem. Tikai un vienīgi ražotājam Rheinmetall un viss. (SvD).

Ukraiņiem, pēc Šveices domām, nevajag piegādāt nekādus ieročus. (TT) 

Prigožins atzīst, ka karā ir krituši ap 20 000 krievu karavīru vāgnerarmijas rindās. (AP)

Foto: ukraiņi Zaporižā (

One comment


  1. Ko tad tik strikti pret Šveici?
    Jā, neiralitātes politika viņiem neļauj dot ieročus pa taisno. Tā ir liela viņu valstiskās identitātes daļa un to tik vienkārši mainīt nevar, pat ja daļai šveiciešu to gribētu (sarunas notiek). Bet šis, manuprāt, ir labi domāts un labi izdomāts “loophole”. Vāciešiem patīk kārtība, un nepatīk “caurumi” krājumos. Šveicieši šos caurumus mierinoši uzpilda, tādējādi iedrošinot vāciešus dot. Tā teikt, bērnam kabatas naudu nedodu, bet, ja vecmāmiņa dos, atmaksāšu viņai.

Leave a Reply