Statoil – degvielas vai degvīna tirgotava?

Datums: 03.04.2000
Autors: SANDRA VEINBERGA Stokholmā
Rubrika: Skats

Pavisam nesen, ielūkojoties internetā VA Vakara Ziņu mājaslapā, ar interesi izlasīju interviju ar jauno SIA Latvija Statoil izpilddirektori Baibu Rubesu. Bija patīkami lasīt, ka gudra un izdarīga sieviete Latvijā beidzot ieņem sevis cienīgu vietu. Taču šī intervija liecināja arī par Statoil un jaunās izpilddirektores dubulto morāli.

Intervijā viņa saka: «Nesen biju kādā bāreņu namā, pēc tam sev jautāju: kāda būs Latvija pēc divdesmit gadiem, ja zinām, ka esam visalkoholiskākā valsts pasaulē. Protams, šo situāciju var skaidrot ar to, ka tas viss ir ekonomiskās un politiskās apspiestības sekas, taču… Tik daudz dzimst slimu bērnu, un mēs nevaram gaidīt, lai sabiedrība attīstās un ir vesela.»

Atbildēt uz šo atziņu gribas ar repliku – Baiba, sāciet rīkoties jau rīt! Jums ir iespējas un vara. Izmetiet visas šņabja un cita stiprā alkohola pudeles no Statoil plauktiem, un jūs būsiet izdarījusi visu, ko jūs kā pilsone un amatpersona savā darbavietā varat izdarīt, lai latviešu tauta nenodzertos.

Latvijā pārdod to, ko Skandināvijā nedrīkst

Kā zināms, degvielas uzpildes staciju (DUS) tīkls Statoil ir Norvēģijas uzņēmums, un tas Baltijas tirgū ienāca ar Zviedrijas meitasuzņēmumu starpniecību. Manā pašreizējā mītnes zemē Zviedrijā nevienā DUS nepārdod alkoholiskos dzērienus. Taču Baltijā tā pati Statoil nekautrējas izstādīt samērā plašu grādīgā alkohola kolekciju.

Kad nesen pildīju degvielu Statoil DUS Juglā, mani šokēja, ka pat uz letes plašā klāstā bija izvietotas mazas viskija, degvīna un konjaka pudelītes kā tā sauktās impulsa preces. Par impulsa precēm mārketingā dēvē preces, kuras novieto tuvu kasei, un tās paredzētas, lai klients veiktu šādus impulsa pirkumus, kuru dēļ viņš nemaz uz veikalu nav devies. Impulsa precēm parasti ir 200% un lielāks uzcenojums, un veikali uz to rēķina gūst lielu peļņu. Tik uzkrītoši reklamēt alkoholu DUS, manuprāt, ir milzīga bezatbildība un liekulība, vēl jo vairāk valstī, kas ir tuvu izmiršanas un nodzeršanās robežai.

Alkohols + autovadīšana

Es pieņemu, ka arī Latvijā tāpat kā Zviedrijā citi degvielas uzpildes uzņēmumi Statoil lielāko daļu apgrozījuma gūst no saviem minimārketiem, kas piedāvā plašu ikdienas preču klāstu. Jau sen pagātnē ir tie laiki, kad DUS pelnīja ar benzīnu. Tagad Zviedrijā DUS pelna ar karsto desiņu, sviestmaižu un kafijas tirdzniecību. Pret to man kā šo staciju klientei nav iebildumu, jo šis serviss ar blakustirdzniecību ir ļoti ērts ikvienam, kas ir ceļā ar auto. Arī man.

Taču nezin vai DUS ir tās labākās vietas, kur pārdot stipros alkoholiskos dzērienus, kas neveicina tautas veselību. Pat vairāk – demonstrē, ka alkohols un autovadīšana ir radniecīgas lietas.

Baiba Rubesa un Statoil, jums ir unikāla iespēja darbos un nevis vārdos parādīt savu attieksmi pret latviešu tautas nodzeršanos. Izmetiet šņabi no Latvijas DUS veikalu plauktiem! Lai Statoil arī šajā sakarā nodemonstrē Skandināvijas servisa un kultūras augsto līmeni. Labāku reklāmu jūsu firmai Latvijā grūti iedomāties.

Leave a Reply