Attēlā redzat cilvēku, kurš ir sagatavojies karam.
Šodien Berģu „Depo“ ilgi stāvēju pie plaukta ar konservu kārbām un domāju par to cik ļoti man negribas pārtikt no šādām maltītēm. Viena lieta ir konservu pusdienas laivu brauciena pārtraukumā vasarā pa Irbi, bet pavisam cits priekšlikums – „baudīt“ šo visu pagrabā, kara apstākļos.
Negribu.
Internets vēl smagāk sagrāva šodienas garastāvokli, piedāvājot iegādāties avārijas radio e-veikalā. To var : 1) uzgriezt ar roku, 2) tas lietojams arī kā laterna un 3) no tā var uzlādēt mobilo telefonu. Maksā 40 eiro.
Negribu.
Taču atgriežoties pie „kara gatavības“ varu informēt, ka arī šodien zviedru sabiedrībā tupinās diskusijas par šo tēmu. Tiek uzskatītas „mantas“, kas katram jāiegādājas, ja karš pēkšņi kļūs par realitāti. Tās ir : ūdens, sveces, ūdens attīrīšanas sistēma, konservi, maizes, milti, ievārījumi un cukurs. Ko par šo visu domā cilvēki, kas to pieredzējuši?
Patriks (speciālists šajā jomā) uzskata, ka pārtika nav galvenais. Pēc viņa pārliecības pats svarīgākais ir sapratne par to kas vispār notiek. Kurā brīdī vairs nevar palikt savās mājās un ir jābēg projām no frontes līnijas. Jāevakuējas.
Tas esot visgrūtākais. To nespēja izdarīt pat Emīlija Benjamiņa, kur nu vēl mēs…paliekam sargāt mantu. No „sarga kompleksa“ es jāatkabinās.
Viņš man pateica arī ko jaunu – cilvēki šādos brīžos nedrīkst izolēties. Nevajag pašizolēties. Ir nepieciešams nodrošinot kontaktu ar domubiedriem. Nevis ar radiem, bet ar cilvēkiem, kas domā līdzīgi. Tikai sarunu ceļā var uzzināt kas ārpasaulē notiek un kā tālāk rīkoties. Kaimiņiem vajadzētu īpaši sadarboties šādos apstākļos. Pēc viņa domām 3 lietas ir pašas galvenās: 1) silts apģērbs (jo nebūs apkures), 2) ūdens un pārtika, 3) informācija par to, kas notiek (uzgriežamais radio un baterijas uzlādei) un saziņa ar citiem.
Katrai pašvaldībai būtu jāizveido krīzes centri, kuros varēs lūgt palīdzību vai iegūt informāciju un dzeramo ūdeni, ja ūdens apgādes sistēma iziet no ierindas.
Piemēram, Līdinges pašvaldība iesaka iegādāties šādu pārtikas noliktavu:
- makaroni (pasta), rīsi vai bulgurs,
2) konservi,
3) pulveris kartupeļu biezenim,
4) olas,
5) auzu pārslas + milti,
6) sausmaize, sausiņi,
7) siers,
8) pupas, zirņi (konservos),
9) ievārījums,
10) rieksti, rozīnes,
11) cukurs, medus,
12) eļļa, sāls, pipari,
13) šokolāde, konfektes,
14) melnie maisi atkritumiem + sveces.
- Nedrīkst aizmirst arī suņus un kaķus.
- Pārkārtot ūdens tualeti lietošanai ar maisiem (bez ūdens).
- Sagatavot somu ar nepieciešamajām mantām, kas jāņem līdzi uz patvertni: pudele ar ūdeni, pārtika, ziepes, tualetes papīrs, zāles (ja lieto regulāri), acenes, radio, svece, ID apliecība, nauda, bankas karte, mobilais telefons un lādētāji, kabatas lukturītis, silta jaka, cepure, cimdi.
Vai ir ko piebilst?
Tikmēr Ukrainas prezidents ir jau aizbraucis no Rīgas, bet šodien atkal četri cilvēki gājuši bojā krievu uzbrukuma rezultātā Ukrainai. (AFP) Divi Hersonā un divi krievu okupētajos rajonos.
Britu premjerministrs Riši Sunaks apsolījis jaunu atbalsta paketi Ukrainai. Starp Lielbritāniju un Ukrainu tiks parakstīts sadarbības līgums. Tas paredz sadarbību izlūkošanas jomā, kiber drošībā, kara medicīnā un aizsardzības jautājumos. (TT)
Krievi pašlaik masveidā bēg projām no Belgorodas. (TT, DN)