Datums: 31.07.2003
Autors: Sandra VEINBERGA
Rubrika: Cilvēks un sabiedrība
Prezidenta Džordža Buša mēģinājums palielināt savu ietekmi mediju areālā pēdējo dienu laikā piedzīvojis ASV Kongresa bargu pretošanos. Ar pārliecinošu vairākumu, t. i., 400 balsīm pret 21, republikāņu vairākums nobalsoja pret palielinātu mediju koncentrāciju, kas bija Baltā nama iniciatīva.
Šo Džorža Buša administrācijas aktivitāti atbalstīja arī FCC (Federal Communications Commission) – institūcija, kas ASV uzrauga medijus. Pretošanās šādam virzienam sajūtams arī Senātā, un tas nozīmē, ka iecerētais var neizdoties, neraugoties uz to, ka Džorža Buša partijas biedri Kongresā ir vairākumā.
Jaunie noteikumi paredzēja veco ierobežojumu likvidēšanu. Līdz šim mediju monopolizācijas un koncentrācijas procesus ASV bremzēja virkne likumu, kuri nepieļāva 35% ietekmes robežas palielināšanu televīzijas stacijām un ierobežoja mediju īpašnieku iespējas koncentrēt savās rokās TV un dienas avīzes, kas uzrunā viena un tā paša reģiona auditoriju.
Taču lielajiem mediju magnātiem, tādiem kā NBC īpašniekam General Electric vai Ruperta Merdoka Fox, tāpat arī Viacom, kam pieder CBS, visiem spēkiem jau sen mēģināja «aizdabūt projām» 35% ierobežojumus no likumu tekstiem. Brīdī, kad FCC pēkšņi bija gatava paaugstināt pieļaujamo robežu līdz 45%, lielo mediju konglomerātu vēlmes jau zināmā mērā tika apmierinātas, taču procesu nobremzēja negaidīti spēcīgā sabiedriskās domas pretošanās.
Protestētāji apvienoja savās rindās ļoti plašu politisko uzskatu plejādi, sākot no agresīvām feministu organizācijām, tādām kā National Organization for Women, un beidzot ar katoļu bīskapiem un konservatīvo ieroču lobistiem (National Rifle Association).
No visām pusēm tiek protestēts pret to, ka bagātākie un lielākie mediju monopoli sagrābj savās rokās ietekmi un mediju piedāvājums vēl vairāk komercializējas, veicinot programmu piedāvājuma nivelēšanos.
Rezultāts pagaidām nav zināms, jo priekšlikumiem jāiziet cauri vēl veselai procesu kaskādei, taču pagaidām izskatās, ka Džoržam Bušam nāksies rēķināties ar savas idejas izgāšanos un atkāpties no tā, ko viņš pirms vēlēšanām bija solījis saviem finansiāli spēcīgajiem sponsoriem. Ja Džoržs Bušs izmantos savas veto tiesības, tad šāds solis var vēl vairāk iedragāt viņa prestižu sabiedrības acīs. Pagaidām Kongresa pretestība šiem priekšlikumiem ir tik spēcīga, ka prezidenta veto lēmumam var pretoties divas trešdaļas Kongresa balsu.
Šī atkāpšanās ir pamatīgs prestiža zaudējums arī Maiklam Pouelam – FCC prezidentam un ASV ārlietu ministra Kolina Pouela dēlam.
Visās attīstītākajās pasaules valstīs eksistē šādi un līdzīgi likumi, kas ierobežo mediju areāla koncentrācijas un monopolizācijas procesus. Latvijā diemžēl mediju areālu regulē vienkāršoti likumi, kuru ietvaros vispār nav koncentrācijas un monopolizācijas, un citu svarīgu procesu uzraudzība un ierobežojumi.