Franču preses brīvība, austrumu demonstrācijas un jaunā norvēģu ministre

2012. gada 22. septembrī

Demonstrācijas Bengazi, Scanpix
Demonstrācijas Bengazi, Scanpix

Vakar vakarā miermīlīgā demonstrācija Lībijā pārauga bruņotā slaktiņā. Bojā gāja 4 cilvēki, 40 ievainotie. Masveida demonstrācijas pret ”skandalozo Muhameda filmu” turpina šūpot Tuvējos Austrumus. Dusmu izvirdumi ”vārās” Tunisijā un Kabulā, taču Nahta ir jau aizliegusi pūļa plosīšanos un Ēģiptes mediji vakardiena aicināja iedzīvotājus uztvert ”apvainojumus pravietim” ar cieņu ”tā kā to būtu darījis Muhameds pats”.

Pagales naida ugunskuram piemet arī eiropieši. Franču satīras žurnāls Charlie Hebdo tikko publicējis karikatūras ar kailu Muhamedu un tagad Francijai nākas slēgt savu vēstniecību, kultūras institūtus un franču skolas virknē musulmāņu valstu.

Pakistānas musulmāņu protesta vilnis demonstrāciju akcijā iekļāva arī divu kinoteātru nodedzināšanu un policijai nācās atklāt uguni pret demonstrantiem, lai apturētu publiskās telpas vandalizēšanu reliģijas vārdā.

Tagad vietējie un ārzemju politiskie vadītāji cenšas nomierināt musulmāņu fundamentālistu masas satrauktos prātus. Baraks Obama un Hilarija Klintone ir iegādājušies reklāmas laiku Pakistānas TV ēterā un kadrā dievojas, ka ASV respektē visas reliģijas un, ka ”skandalozajai filmai” nav nekāda sakara ar Balto Namu.

Vakar demonstrēšanu pret Muhameda karikatūru publicēšanu aizliedza arī Francija. Piemēram sekoja arī Tunisijas varas iestādes.   

Tikmēr medijus turpina interesēt ticīgo cilvēku neiecietība. Krievijā un Latvijā pareizticīgie fundamentālisti ir sašutuši par Pussy Riot akciju Maskavas baznīcā tieši tāpat kā Penšavāras vai Dakas demonstranti par zīmēta Muhameda ”uzdrošināšanos parādīties” Parīzes žurnālā vai amerikāņu filmā.

Pussy Riot no pūļa naida paglābj cietuma mūri Maskavā, bet Charlie Hebos redaktors Riss un viņa redakcija tiek apsargāti no visām pusēm Parīzes austrumos ar armijas un policijas palīdzību.

Tikko franču policija apcietinājusi kādu vīru, kas bija ieradies Parīzē ”lai pārgrieztu rīkles visiem nolādētajiem žurnālistiem”.

Situācija ir perfekta konservatīvajiem politiķiem.

Tie tagad lēveņiem parādās uz publiskās skatuves.

Vakar intervijas Le Monde sniedza Marine Lepena, uzsverot, pa preses brīvība ir jārespektē visiem un, ka (pie viena) jāaizliedz tradicionālo musulmāņu sieviešu un ebreju vīriešu galvassegu nēsāšana publiskās vietās Francijā. Pie viena var izbīdīt vēl pāris pagales neiecietības ugunskuram. Tāpat kā Latvijas superpensionārs visaugstākajā amatā,  pamanās šķirot iespējamos pretendentus SAB direktora amatam. Vieni viņam der, bet citi – nē. Kāpēc? Tāpēc, ka “citādākie latvieši no ārzemēm” domā citādāk un tas, protams, ir slikti diktatūru un korumpētas sabiedrības vidē nobriedušajām mūsu valsts pašreizējam Prezidentam. Cilvēks, kuram jāpārstāv visi latvieši (arī tie, kas dzīvo vai dzīvoja ārzemēs) sāk šķirot : pareizie pa labi, nepareizie – pa kreisi.

Iecietības trūkums ir modernā laika sabiedrības invaliditāte.

Hadia Tajik. Dagbladet.no
Hadia Tajik. Dagbladet.no

Norvēģi tikko pārkārtojuši savu valdību, piešķirot kultūras ministra vietu 29. gadus vecai Pakistānas izcelsmes politiķei. Musulmānietei Hadiai Tajikai.

Kā viņai klāsies šajā amatā?

Viegli nebūs.

3 comments


  1. Lai cik tas nebūtu banāli, fanātiķu aktivitātēm ir arī pavisam vienkāršs izskaidrojums – bailes no pārmaiņām. Un kas gan ir vēl stabilāks par dzīvesveidu, kura kārtību, likumus noteicis pats Radītājs? Un pat pieļauju, ka sirds dziļumos fanātiķi paši nojauš, cik iluzors ir šāds uzstādījums – tāpēc bailes – un bailes izpaužas naidā un grautiņos.


  2. Visi fanātiķi ir vienādi. Visnepareizākais, ko vien “civilizētie” var šādā gadījumā darīt – ir paļauties fanātiķu uzstādītajai dienaskārtībai un vadoties no iluzoras pārliecības, ka piekāpšanos kāds novērtēs un kļūs pielaidīgāks, ielaisties dziļos kompromisos. Skaidrs, ka civilizētam cilvēkam ir ļoti grūti nešubīties par kāda cita ar pārliecību pausta viedokļa aplamību. Un katrs civilizēts cilvēks atrod kādu skaidrojumu tam, kāpēc šie “saniknotie” ļaudis tā rīkojas u sāk visādi taisnoties. Visai pareizi (manā skatījumā) rīkojas Obama sakot, ka ASV respektē visas reliģijas bet vārda brīvība ir lieta, ko nevar un neviens netaisās ierobežot. Domāju, ka visai labi varētu darboties tāds “arguments” – pēc pašiem pirmajiem naida vardarbības izvirdumiem drēja līdzīgas karikatūrs nopublicēt ne tikai vienam franču žurnālam, bet visiem un visur ar norādi, ka katram cilvēkam ir tiesības domāt jebko par jebko. Droši vien tas sākotnēji izraisītu papildus dusmas, bet manuprāt nodemonstrējot to, ka Rietumi negrasās ierobežot izteiksmes brīvību un mēs nebaidāmies, drīzumā karstgalvjus atvēsinātu.

Leave a Reply