Sagrieztā kuģa lietā tiesa neko jaunu neatklāšot

Sagrieztā kuģa lietā tiesa neko jaunu neatklāšot

Datums: 20.06.2001
Autors: Sandra VEINBERGA, Neatkarīgās korespondente Stokholmā
Rubrika: Ārzemēs

Zviedrijas ārējās tirdzniecības ministrs Leifs Pogrockis uzskata, ka sagrieztā kuģa lietā dāņu tiesa neko jaunu neatklās. Zviedru firmas Swembalt konflikts ar Latvijas valsti 3 miljonu dolāru apmērā nebija ES prezidējošās valsts tirdzniecības ministra aktuālo tēmu lokā. Vispirms tika runāts par Eiropas Savienības tirdzniecības attiecībām ar pasauli un tikai pēc tam, starp citu, skatīts sagrieztā kuģa jautājums Latvijā.

Zviedrijas prezidentūras periods ES tuvojas noslēgumam un viens no pirmajiem prezidējošās valsts ministriem, kas bija gatavs atskaitīties žurnālistiem par paveikto, bija Zviedrijas Ārējās tirdzniecības ministrs Leifs Pogrockis.

«Neviens prezidentūras periods ES neizveidojas tieši tāds, kāds tas bijis iecerēts,» teica ministrs, «vienmēr jārēķinās ar negaidītiem pārsteigumiem, pavērsieniem un jātiek galā ar problēmām, kas parādās negaidīti.» Taču kopumā ar paveikto zviedru diplomāti ir apmierināti.

Kā lielāko zviedru prezidentūras perioda sasniegumu L. Pogrockis minēja ļoti nozīmīgu importa muitu likvidāciju ES no 40 pasaules vistrūcīgākajām valstīm, kā arī vienošanos ar pasaules lielākajiem zāļu ražotājiem par ārstniecisko līdzekļu palētinātu piegādi trūcīgajām valstīm un PTO nākamās apspriežu kārtas sagatavošanu. Ar jauno ASV administrāciju tika atrisināts arī «banānu jautājums», un tas nozīmē, ka «J. Pēršons un Dž. Bušs tiekoties varēja runāt par Korejas jautājumu un vairs nebija jāstīvējās par banāniem», komentēja ministrs.

Kopumā ņemot, tas nozīmē, ka palētināsies patēriņa preces Eiropas Savienības valstīs un daudz lētāki būs ne tikai rīsi, cukurs un piena produkti, bet arī apģērbs, jo zviedru prezidentūras laikā pamazām tika likvidētas tekstilizstrādājumu ES importa kvotas.

«Tas notiek patērētāja interesēs,» sacīja L. Pogrockis, «jo ceļš uz modernu Eiropu ved caur parastā pilsoņa – pircēja – interešu respektēšanu un aizstāvēšanu.» Daudz paveikts Eiropas patenta jautājumā, ES pārtikas kontroles institūcijas izveidošanai, kā arī biržā kotētu ES uzņēmumu pirkšanas–pārdošanas noteikumu sinhronizācijā.

Starp citu, pajautājām Zviedrijas ārējās tirdzniecības ministram par sagrieztā kuģa lietu un Latvijas–Zviedrijas attiecībām. «Mūsu attiecības nosaka starptautisks līgums, kas ir saistošs abām pusēm. Šajā līgumā ir noteikts, kā jārīkojas, ja rodas strīda situācijas. Man nav nekāda viedokļa šajā konkrētajā jautājumā par to, kuram ir taisnība un kuram nav. Taču, ja līgumā ir ierakstīts, kā jārisina strīdīgi jautājumi, tad tas ir jārespektē abām pusēm. Tas patiešām ir juridisks jautājums, nevis politisks. Tāpēc mums visiem ir jārēķinās ar šo procesu, kas noticis, un jārespektē līgums, ko abas valstis ir parakstījušas. Tagad Latvijas valdība ir izlēmusi griezties pie dāņu tiesas un pārsūdzēt, taču tas neko nemaina lietas būtībā.»

Latvijas valdības iniciatīvu – iesaistīt šīs lietas «izmeklēšanā» ekspertu no ASV, Zviedrijas ministrs komentēja šādi: «Nav svarīgi, no kurienes ir šis eksperts, un nav svarīgi, ka Latvija vēlas tiesāties no jauna. Mēs uzskatām, ka nekas jauns šajā lietā neparādīsies arī turpmāk. Pats svarīgākais, ka Latvija demonstrē, ka ir gatava sekot starptautiskiem līgumiem.»

 

Vēl par sagriezto kuģi : http://sandraveinberga.lv/publicistika/davids-pret-goliatu/

Leave a Reply