Izlīst no ādas vai samierināties

Datums: 29.01.2008
Autors: Sandra VEINBERGA, speciāli Neatkarīgajai no Stokholmas
Rubrika: Viedoklis

“Progress nav iespējams bez pārmaiņām. Tie, kas nespēj mainīt savas domas un uzskatus nekad neko nepanāks.” Džordžs Bernards Šovs

Cilvēka neērtais ķermeņa formāts

“Ja cilvēktiesības ļauj nomainīt dzimumu, tad cilvēkam ir jāļauj mainīt arī sugu, piemēram, operācijas rezultātā pārtopot par delfīnu. Pēc tam tikt juridiski atzītiem par delfīniem, lai varētu precēties ar delfīniem utt. Indivīdam ir tiesības izlemt visu, kas attiecas uz paša ķermeni,” konstatēts organizācijas Svedimf mājaslapas deklarācijā, kurā apvienojušies visi tie, “kuriem nācies piedzimt cilvēka ķermenī”, taču viņi jūtas kā delfīni. “Mēs esam daudzi,” deklarē cilvēkdelfīni, pieprasot sugu līdztiesību laulības altāra priekšā.

Pēc viņu domām, laulība nav savienība starp vīrieti un sievieti. Nav arī tiesību piešķiršanas akts starp cilvēkiem monogāmajā vai poligāmajā ģimenē. Laulība (pēc viņu domām) ir saites, kurās ikkatrs var piesiet ikvienu citu personu. Piešķirot sev monopolu otra partnera seksuālajā un mantiskajā dzīvē.

Cilvēkdelfīni nav vienīgie, kas aktualizē laulības jēdziena paplašinājumu. Par to diskutē arī ārpus absurdu dimensijas. Zināma sabiedrības daļa joprojām spēj akceptēt laulību tikai kā savienību starp vīrieti un sievieti noteiktos, sabiedrības vairākumam pieņemamos rāmjos.

Tikmēr erotiskās minoritātes nezaudē laiku, lai pielīmētu absurda kategorismus valsts līmeņa diskusijām par viendzimuma laulību, panākot šīs nopietnā jautājuma vulgarizāciju.

Viedokļu krustpunktā šajā jautājumā pašreiz nonācis arī Zviedrijas parlaments, kam jāizlemj, vai homoseksuālu pāru laulība ir vai nav pielīdzināma tradicionālajai procedūrai altāra priekšā. Tāpat savu rindu gaida vientuļo sieviešu inseminācijas legalizācija un surogātmātes statusa oficiāla ieviešana valsts likumu ruļļos. Nevainīga ieņemšana ir kļuvusi par realitāti, un bērna ieņemšanas brīnums no laulības gultas jau pārvācies uz slimnīcu sterilajām laboratorijām.

Vārda svars

Debates par viendzimuma laulību zviedru sabiedrības lielāko daļu neuztrauc. Taču Zviedrijas Kristīgi demokrātiskajai partijai un tās līderim Jēranam Heglundam šis jautājums var kļūt liktenīgs. Tikko Upsalā notikušajā kristīgo partijas apspriedē kaislības sita augstu vilni. “Skaitliski neliela kristīgo partijas grupa ir cieši pārliecināta – ja gejiem un lesbietēm atļaus laulāties, tad viss beigsies ar poligāmiju vai orģijām delfinārijā. Tas, protams, ir nonsenss.” (SVD, 27. 01. 2008).

No otras puses – nevar piekrist arī tiem, kas ir pārliecināti, ka “valsts nedrīkst moralizēt bezrobežu mīlas un kaislību jautājumā” (turpat), jo delfīncilvēku ambīcijas uz Homo sapiens akceptu pretendēt nevar.

Oficiāla viendzimuma partnerība zviedriem ir jau noiets etaps, un to regulē likums. Strīds aizsvilies par viendzimuma personu laulības akceptu no valsts un baznīcas puses.

Visas Zviedrijas parlamenta partijas (izņemot kristīgos demokrātus) – tātad ar 96% deputātu balsīm pret 4% kristīgajā opozīcijā – vēlas mainīt laulības likumdošanu, pielīdzinot homoseksuāļu laulību tradicionālajai laulību procedūrai. Kristīgie ietilpst valdības četrpartiju koalīcijā, un “palikšana pie tradicionālās ģimenes vērtībām”, no vienas puses, ceļ Jērana Heglunda reputāciju konservatīvo vēlētāju acīs, taču, no otras – draud ar krīzi liberāli konservatīvajai, pragmātiskajai Zviedrijas valdībai. Būtībā strīdam ir semantisks raksturs, jo notiek vārdu svēršana, mēģinot noskaidrot, ar ko oficiāla partnerība atšķiras no laulības. Zviedrijas baznīcas galva arhibīskaps Anderss Vejrūds akceptē homoseksuālu personu oficiālu, pilsonisku partnerības reģistrāciju, bet nesauc to par laulību. Tātad Zviedrijas baznīca ir gatava baznīcā arī turpmāk reģistrēt homoseksuālu pāru partnerību, nevis laulību. Arī šeit strīds turpinās vārdu nozīmes svēršanas līmenī.

Bērna ieņemšana laboratorijā un dzemdes izīrēšana

Līdzīgas diskusijas izraisījis jautājums par vientuļu sieviešu tiesībām pieprasīt no valsts ekonomisku atbalstu intrauterīnai inseminācijai. Piecas no septiņām Zviedrijas riksdāga partijām uzskata, ka likumi jāmaina arī šajā jomā, lai vientuļajām zviedru sievietēm būtu tādas pašas tiesības kā precētiem vai neprecētiem pāriem.

Kristīgie demokrāti arī šajā jautājumā turas pretī, uzskatot, ka mākslīgo apaugļošanu ar donoru spermu valsts finansēs tikai sievietēm, kurām ir partneris vai partnere. Vientuļām sievietēm mākslīgās apaugļošanas process jāfinansē pašām. Tāpēc pēdējos gados zviedrietes dodas uz Dāniju, Somiju vai inseminācijas eldorādo – Latviju, lai laistu pasaulē mazuli no anonīma tēva. Pērn šādā ceļā zviedrietēm pasaulē nākuši 60 bērni un to skaits turpina palielināties. Tāpēc parlamentā turpinās sarunas par laboratorijas bērnu ieņemšanas legalizāciju arī mātēm, kas nevēlas partnerību vai laulību.

Vēl asākas debates Eiropas līmenī izsaukušas “bēbīšu fabrikas”, kas pēdējos gados “ražo” mazuļus pēc pasūtījuma. Pirms dažiem gadiem Francijā notiesāti 12 cilvēki par trūcīgu bulgāru sieviešu izmantošanu bērnu iznēsāšanai. Šīs sievietes tika nolīgtas uz deviņiem mēnešiem iznēsāt apaugļotu olšūnu. “Preci” pirka bagātas franču bezbērnu ģimenes, kurās sieva veselības problēmu dēļ pati nevar mazuli grūtniecības laikā iznēsāt. Neraugoties uz šaušalīgiem stāstiem no Indijas, kur surogātmātes pulcējas vienkopus augsta servisa klīnikās, dzīve rit savu gaitu. Par 2500 latiem trūcīgas indietes ir gatavas izīrēt savu dzemdi. Gandrīz katrā Indijas pilsētā ir pieejams šāds serviss, un pircēju no ASV, Taivānas un Lielbritānijas netrūkst. Daļa valstu šo procedūru ir legalizējušas, citas to kategoriski aizliedz. Vienai sabiedrības daļai – īpaši Baznīcai – šāda rīcība šķiet neētiska, turpretī citiem pret to nav iebildumu. Zviedrijas Tautas partijas parlamentārā grupa tuvākajā laikā gatavojas aicināt legalizēt surogātmātes misiju Zviedrijā, jo pagaidām “zviedru pāriem Somijā un Dānijā jāstāv rindā gadiem, lai tikt pie sava bērna mākslīgā ceļā” (Kerstin Fredholm, Villhabarn, 2007).

Cilvēka veidols turpina mainīties. Apturēt laiku – nezaudējot vadošās domas apziņu – nevienam neizdosies arī vārdu svēršanas vārdā.

Leave a Reply