Zviedri valdības krišanu saista ar pedofiliju

Datums: 17.04.2000
Autors: Sandra Veinberga
Rubrika: Nacionālās ziņas

«Alkatīgā un sapuvusī Latvijas politiskā elite» – šādi aizvadītās nedēļas notikumus Latvijā komentēja svētdienas vakara galvenais ārpolitikas jautājumiem veltītais Zviedrijas televīzijas iknedēļas raidījums 8 dienas.

Līdz šim nekad Zviedrijas TV netika atvēlējusi Latvijas analīzei tik daudz ētera laika kā 16. aprīļa vakarā. Situācijai Latvijā tika veltīta apmēram 25 minūšu gara reportāža un komentārs, kurā, pieminot kārtējās Latvijas valdības atkāpšanos, galvenā uzmanība tika pievērsta tieši pedofilijas skandālam. Tika akcentēts, ka, Andra Šķēles valdībai atkāpjoties, svarīga nepavisam nav «privatizācija kā it kā galvenais valdības krišanas iemesls», bet gan situācija, ka «Latvija kļuvusi slavena visā pasaulē ar cinisku un īpaši nežēlīgu bērnu izmantošanu seksindustrijā. Šis cinisms sniedzas līdz pašām augstākajām Latvijas valdības aprindām».

Zviedru žurnālisti norādīja, ka, neraugoties uz Latvijas varas reprezentantu imperatīvajiem apgalvojumiem par pierādījumu trūkumu pedofilijas lietā, ir pamats secināt, ka Latvijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas rīcībā esošie materiāli un situācija valstī faktiski apstiprina šo versiju.

Sākumā diezgan daudz ētera laika tika atvēlēts bijušajam Latvijas premjerministram A. Šķēlem, kas ļoti flegmatiskā intonācijā un kategoriskā tonī latviešu valodā noraidīja pieņēmumu, ka viņam varētu būt «kādi sakari» ar pedofilijas lietu, noveļot visu vainu uz galveno apsūdzības izvirzītāju Jāni Ādamsonu kā «zemas kultūras» cilvēku.

Pēc tam zviedru skatītāji varēja iepazīties ar Jāņa Ādamsona uzstāšanos Latvijas parlamentā, un šīs divas epizodes noslēdza Latvijas armijas uniformās tērpušies pūtēju orķestra muzikanti, kas, ņipri spēlējot priecīgu maršu, soļoja ap Brīvības pieminekli. «Kaut kas ir sapuvis Latvijas valstī,» skanēja pārraides komentārā. Tālāk tika plaši atspoguļoti gan notikumi, kas filmēti ar slēpto kameru Čaka ielā, kur pārdošanai izlikti 12–14 gadu veci bērni, gan reāli parādīti matrači ar netīru gultasveļu un raudoši, stūrī iespiesti pusaudži. Tika intervēta kāda 14 gadu veca meitene Taņa, kura stāstīja par savu dzīvi un apstākļiem, par prostitūcijas ikdienu Rīgā.

Pārraidē piedalījās arī Ilze Veitnere, kas apstiprināja aizdomas, ka Latvijas politiskās elites «paši augstākie līmeņi» varētu būt saistīti ar bērnu seksuālo izmantošanu. «Augstāko aprindu cilvēki mēdz izmantot bērnus seksuāli. Tie ir cilvēki, kuriem, uzkāpjot visaugstākajos līmeņos, piemetas pārcilvēka un visatļautības izjūta. Viņiem šķiet, ka viņiem ir atļauts vairāk un pienākas vairāk. No tā rodas arī nesodāmības sindrom,» sacīja I. Veitnere. Reportāžā no Rīgas bija redzama ieslodzījuma vieta Alises ielā, varēja uzzināt, ka Jānim Ādamsonam «ir KGB pagātne» un ka Latvijas Tikumības policijā strādā tikai četri cilvēki, turpretī ik uz soļa Rīgā redzami bāri un uzdzīves vietas, kurās tiek piedāvāti «miesas pakalpojumi» un «pilnīgi bez problēmām var saņemt seksuālus pakalpojumus no pavisam maziem bērniem».

Lai gan Latvija cerot iekļauties Eiropas Savienībā un NATO un uzskata sevi par Eiropas valsti, zviedru komentētāji norādīja, ka tagad sakarā ar pedofilijas lietu esot pamats uzskatīt, ka Latvijas «varas līmeņu amorālā morāles izpratne» un «perversi ļaunprātīgā varas izmantošana» var būt šķērslis Latvijas ceļā uz Eiropas Savienību un visiem pārējiem cēlajiem mērķiem, kas saistās ar atgriešanos Eiropā.

Pārraidē uzstājās arī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kas konstatēja, ka tirgus ekonomikas apstākļos par tirgus preci ir kļuvuši pat bērnu ķermeņi.

Zviedrijas TV 16. aprīļa pārraidē tika konstatēts, ka, neraugoties uz bijušā Latvijas premjera, tieslietu ministra un ģenerālprokurora apgalvojumiem par pierādījumu trūkumu pedofilijas lietā, esot pamats būt aizdomīgiem un turpināt sekot notikumu attīstībai «mūsu austrumu kaimiņvalstī Latvijā».

Leave a Reply