Mediju uzdevums demokrātiskā sabiedrībā

Diena

Datums: 21.03.2001
Autors: Sandra Veinberga, NRA un LTV korespondente Zviedrijā
19.martā Dienā bija publicēts analītisks raksts, ko parakstījis vēsturnieks Ilgvars Kļava un kurā viņš dalās pārdomās par iespaidiem bēdīgi slavenā zviedru režisora P.Holandera filmas par prostitūciju Latvijā sakarā. Vēsturnieks Kļava izsaka viedokli, ka viņam liekoties, ka kāds esot man uzlicis par pienākumu radīt domstarpības starp Latviju un Zviedriju un ka tāpēc es esot «kaislīgi» mēģinājusi padarīt traci vēl lielāku.

Šajā sakarā gribu paziņot dažas lietas. Pirmkārt, nekāda pasaules organizācija, ieskaitot masonu, ebreju, krievu, latviešu, zviedru, sociālistu, anarhistu, feministu, veģetāriešu organizācijas, zviedru kinoinstitūtu un pat pašu Holanderu u.c., nevar tieši pasūtīt publikācijas ne man, ne maniem darba devējiem — Neatkarīgajai Rīta Avīzei un Latvijas televīzijai.

Materiālus par šo skandālu Zviedrijā man kā šo izdevumu Zviedrijas korespondentei pasūtīja NRA un Latvijas TV. Neviens cits par to man ne algu, ne honorāru nemaksā.

Otrkārt, nez vai arī Dienas lasītāji tic, ka mūsdienās, kad Latvijā arī mediji darbojas brīva tirgus apstākļos, ir iespējams radīt skandālu par tēmu, kurai nebūtu pamata. Arī Dienas slejās tika publicēts desmitiem publikāciju par šo tēmu, ieskaitot par strādnieku algām zviedru uzņēmumos Rīgā, un nez vai Diena to darīja, lai radītu domstarpības starp Latviju un Zviedriju? Pēc tik primitīvas loģikas mūsdienu mediji nedarbojas, Kļavas kungs!

Psihologi ir novērojuši, ka nekompetenti un maz izglītoti cilvēki daudzas lietas un parādības, kuras neizprot, mēģina izskaidrot ar kādu ārēju, visvarenu spēku ietekmi un pat ar sazvērestībām, konspirācijām, kampaņām. Ja Kļavas kungs tiešām ir kompetents vēsturnieks, šādi secinājumi Holandera filmas sakarā viņam godu nedara.

Ne Zviedrijas Kinoinstitūta finansētā filma, ne Latvijas mediji neveica nekādu melu kampaņu, lai radītu domstarpības starp Latviju un Zviedriju, ja mēs ar kampaņu saprotam organizētu darbību ar sabiedriski politiskiem mērķiem.

Mediju uzdevums demokrātiskās sabiedrībās (gan Zviedrijā, gan arī Latvijā) ir informēt sabiedrību par visu, arī par faktiem, kas varētu radīt domstarpības pat starp valstīm. Simtiem publikāciju Zviedrijas un Latvijas presē, radio un TV, Latvijas un Zviedrijas politiķu reakcija, tūkstošiem lasītāju komentāru interneta portālos Delfi, Tvnet šīs filmas pacelto problēmu sakarā liecināja, ka mediji ir pievērsuši uzmanību būtiskām tēmām, no kurām nevar izvairīties, iebāžot galvu smiltīs.

Leave a Reply