Sabraukto policistu lieta aktualizējas Zviedrijā

Datums: 13.02.2003
Autors: Sandra VEINBERGA, Neatkarīgās korespondente Stokholmā
Rubrika: Nacionālās ziņas

Avīzes Svenska Dagbladet un Dagens Nyheter vakar informēja lasītājus par Latvijas izsludināto 48 gadus vecā zviedra starptautisko vajāšanu par divu latviešu policistu sabraukšanu pirms sešiem gadiem Latvijā.

Pēc Latvijas likumiem, zviedram tagad draudot 15 gadu cietumsods. Zviedru iestādes uzskata, ka zviedra notiesāšanai nepietiekot pierādījumu. Liecības no Latvijas pierādot, ka Zviedrijas pilsonis pirms sadursmes esot pamatīgi bremzējis, taču latviešu policisti lietai neesot pievienojuši bremžu ceļa pierādījumus.

Toreiz Baltezerā zviedrs esot aizturēts, nopratināts, parakstījies, ka apņemas neaizceļot. Pēc tam taču latviešu policisti nez kāpēc esot viņu atbrīvojuši, un tāpēc zviedrs nekavējoties atgriezies mājās Zviedrijā.

Sakarā ar to, ka Zviedrijas preses ētikas noteikumi neatļauj publicēt apsūdzēto vārdu, ja tiesas process nav noticis, neviena avīze, informējot par šo notikumu, pagaidām neizmantoja Bū Juhansona vārdu, kas ir jau sen pazīstams Latvijā. Viņu atbilstoši zviedru preses tradīcijai sauc par «48 gadus veco zviedru».

Tālāk abas avīzes informē par apsūdzības celšanu pret «48 gadus veco zviedru» 1997. gada augustā, par to, ka Latvijas institūcijas ir piekritušas tiesas norisei Zviedrijā, jo zviedri neizdeva savus pilsoņus tiesām ārzemēs, un ka 1999. gadā zviedru prokurore novērtējusi šo nodarījumu kā tik nenozīmīgu, ka to iespējams norakstīt.

Latvijas žurnālistu pārsūdzība virsprokuroram Zviedrijā šajā lietā esot pierādījusi, ka ar Latvijas atsūtīto pierādījumu klāstu nepietiek, lai 48 gadus veco zviedru notiesātu. Šis apstāklis, pēc zviedru avīžu domām, esot nokaitinājis Latvijas iestādes, kas tagad no jauna vēloties šo lietu aktualizēt.

Tā kā 48 gadus vecā zviedra starptautiskā vajāšana joprojām ir spēkā, viņš riskējot tikt apcietināts, izceļojot no Zviedrijas, – konstatē avīzes.

Jāpiezīmē, ka Latvijas iestādes šajā lietā Zviedrijā pagaidām nekādas aktivitātes nav veikušas. Arī Latvijas ministrs Ainārs Šlesers aizvadītās nedēļas vizītes laikā Zviedrijā šim jautājumam nav pieskāries. Savulaik sagrieztā kuģa lietā zviedru ministri izmantoja katru diplomātisko iespēju, lai atgādinātu Latvijas valdībai par kuģa jautājuma atrisināšanas nepieciešamību, to skaitā bija Zviedrijas premjerministrs Jorans Pēršons, viņa vietniece Lēna Helma-Valēna, ārējās tirdzniecības ministrs Leifs Pogrockis un citi.

Leave a Reply