Demisionē Laila Freivalds

Datums: 22.09.2000
Autors: SANDRA VEINBERGA, Neatkarīgās korespondente Stokholmā
Rubrika: Ārzemēs

Vakar demisionējusi latviešu izcelsmes Zviedrijas tieslietu ministre Laila Freivalds, paziņoja ministrija. Tieslietu ministrijas paziņojumā nav sniegti Freivalds demisijas iemesli.

Zviedrijas tabloīds Expressen ceturtdienas izdevumā izteica pieņēmumu, ka L. Freivalds var demisionēt sakarā ar kritiku par viņas lēmumu nopirkt pašvaldības īpašumā esošo dzīvokli.

Šonedēļ zviedru medijus no jauna sašūpojis L. Freidvalds dzīvokļa darījums. Tieslietu ministre ar savu rīcību ir izraisījusi sašutuma vētru zviedru sabiedrībā, jo runa šajā gadījumā nav tikai par formālu īres dzīvokļa privatizāciju, bet gan par pašas ministres sludināto politisko principu pārkāpšanu savā privātajā dzīvē.

Ministre gatavojas nopirkt savu īres dzīvokli kopā ar pārējiem nama īrniekiem atraktīvā Stokholmas reģiona Kungsholmen daudzstāvu namā. Taču šis solis ir pretrunā ar sociāldemokrātiskās partijas politiku un principiem. L. Freivalds zviedru sociāldemokrātiskājā partijā atrodas līderpozīcijās, un tieši tāpēc viņas partijas biedre Annika Bilštroma uzskata, ka tieslietu ministre šajā gadījumā ir rīkojusies principiāli nepareizi.

«Es neesmu pret to, ka cilvēki mēģina iegādāties īres dzīvokļus savā īpašuma, taču mūsu partija kategoriski nostājas pret tendenci izpārdot Stokholmas īres dzīvokļus atraktīvos rajonos, jo šādā gadījumā pilsētā aizvien izteiktāk iezīmēsies segregācijas procesi. Tā ir mūsu partijas politiskā līnija, un es uzskatu, ka politiķim nedrīkst būt viena morāle darbā un otra – privātajā dzīvē,» presei paziņoja Stokholmas pašvaldības vadošā opozīcijas politiķe sociāldemokrāte Annina Bilštroma. Tieši par morāles principu pārkāpumu L. Freivalds tagad apsūdz mediji un sabiedrība. Trešdienas vakarā vadošo Zviedrijas televīzijas staciju ziņu reportieri drūzmējās pie ministres dzīvokļa durvīm, filmējot, kā parasti līdzsvarotā tieslietu ministre pilnīgi zaudēja savaldīšanos, kliedzot uz reportieriem un pārmetot viņiem ielaušanos viņās privātajā dzīvē. Šo politiķes izgāšanos nežēlīgi trešdienas vakarā translēja TV 4 un TV 3 galvenajos ziņu izlaidumos. Ceturtdienas Dagens Nyheter izsludinājis Zviedrijas lasītāju aptauju savā mājaslapā par jautājumu: «Vai Freivalds darīja pareizi?». Aftonbladet publicē reportāžas no īrnieku sapulces trešdienas vakarā un izvilkumus no ministres vīra vēstules visiem pārējiem īrniekiem, kurā izteikta atvainošanās un paziņojums, ka ministres dzīvesbiedrs ir gatavs pārņemt dzīvokli ģimenes īpašumā. Par L. Freivalds rīcību kritisku viedokli pauž arī ceturtdienas Svenska Dagbladet. Politiķu dzīvokļi un to iegūšanas veidi ir avīžu ziņā Zviedrijā, un nelikumības šajā jomā pēc trokšņa masu saziņas līdzekļos parasti draud ar karjeras beigām politikā. Amats politikā nedrīkst paaugstināt attiecīgās amatpersonas dzīves standartu.

Leave a Reply