Masu slepkavas monologa pirmās taktis Oslo tiesā

2012. gada 17. aprīlis

Breivīka process, Oslo tiesā, SR
Breivīka process, Oslo tiesā, SR

Skandināvu mediju galvenā ziņa (kopš vakardienas) ir masu slepkavas Breivīka tiesas procesa sākums.

Šodien ir garā procesa otrā diena, kas paredzēja slepkavas monologu.

Viņš tagad būs mūsu uzmanības centrā piecas nedēļas un šodienai bija jākļūst par slepkavas izrādīšanās starta šāvienu.

Turpmāk medijos dominēs viņa uztūkusī seja un būs jānoklausās slepkavas sagudroti murgi no jauna, no jauna, no jauna…

Kā jau tas civilizētā valstī pieklājas…

Šodien Breivīks vēlējās nolasīt savu jauno politisko manifestu, kas prasītu vismaz 30 min. mūsu dārgā laika.

Sabiedriskā doma šeit protestē pret lielo uzmanību, kuru masu slepkavam piešķir ārzemju un pašmāju mediji. Tāpēc no vienas puses tika pieprasīts neļaut Breivīkam tiesā gari runāt un sākt savu šovu, taču no otras puses – katram cilvēkam (arī slepkavam) ir tiesības pastāstīt savu taisnību.

Breivīks “savu patiesību” gatavojas sludināt kā jauno ticību, kurai (pēc viņa domām) ir daudz piekritēju.

Līdzīgi mācītājam, viņš šodien klāstīja sava agrāk publicētā manifesta ”saīsinātu versiju” (nekā jauna tur nebija).

Viņa pātaros Norvēģija tiek traktēta kā valsts, kurā valda marksisti, kas infiltrējušies visās sabiedrība pārvaldes struktūrās. Pēc viņa domām, nacionālistus cenzē un kultūras daudzveidība ir jālikvidē. Viņš pats sevi uzskata, ka labo varoni – Eiropas bruņinieku, kas pravieto civilizētās pasaules galu, jo karš sākšoties drīz un ”bojā ies miljoni”.

Viņa nošautie 77 jaunieši Utopijas salā neesot parasti bērni, bet gan Zviedrijas Strādnieku partijas ”hitlerjūgends”.

Noklausīties viņa murgus bija pagrūti un vēl pretīgāk bija redzēt, ka slepkava neko nenožēlo un visu notikušo uztver kā savu privāto varoņdarbu. 

Prokurors mēģināja noskaidrot ”kas tie tādi mēs” (Breivīka domubiedri), jo viņa iedomāta organizācija ”Knights Templar” ir iedomu auglis un realitātē neeksistē.

Slepkava atzinās, ka labējie nacionālisti (viņa draugi) atbalstot slepkavošanu Oslo pie valdības ēkām, bet nosodot viņa ”varoņdarbu Utopijas salā”. Jā, viņam faktiski esot gribējies nošaut pēc iespējas daudz žurnālistu, kuri esot patiesais viņa naida iemesls. Taču preses konferencē tas neesot izdevies (TT).

Norvēģijas sabiedrībā turpinās diskusijas vai Breivīks ir ”pieskaitāms” vai nav. Puse ekspertu domā, ka viņš ir garīgi slims cilvēks, otrai pusei speciālistu šķiet, ka ar masu slepkavu viss kārtībā.

Domas dalās arī jautājumā par medijiem.

Norvēģu mediji izvairās piešķirt slepkavam galveno lomu ziņu izlaidumos, turpretī ārzemju mediji kāri uztver visas detaļas (neraugoties uz bojā gājušo piederīgo lūgumiem) sīki publicē visas nianses no tiesas norisēm.

Protams, ka šajā gadījuma ir runa par mediju ētiku, kas visiem žurnālistiem visās valstīs nenozīmē vienu un to pašu.

Diemžēl.

Tikmēr Breivīka šovs tiesas zālē Oslo turpinās.

8 comments


 1. Man liekās, ka tāda popularitāte situmulēs nākamos šāda veida censoņu uz “varoņdarbiem”. Vispār būtu taisījuši slēgtu tiesas sēdi un miers. Slepkavas darbi paši par sevi runā un nav nepieciešamības klausīties viņa murgus.


 2. Manuprāt ir jāatslēdz sava cilvēciskā puse un jāpadomā, kas ir par iemeslu ka kaut kas tāds notiek. Kāpēc mirst nevainīgi cilvēki! Tā pat laikā ASV līdzīgus “varoņdarbus” izdara skolēni un studenti apšaujot savus klasebiedrus. Tam visasm ir kāda kopīga saikne – naids pret kaut ko.
  Vispār lietderīgi būtu šādus noziedzieniekus uzreiz notiesāt uz nāvi, tad citiem nebūtu vēlmes atkārtot šāda veida rīcību. Ja viņam piešķirs mūža ieslodzījumu vai ieliks trako namā, diez vai tas atturēs vēl kādu rīkoties līdzīgi…


 3. tēma nudien aizraujoša.
  Knights templar varētu arī eksistēt..
  gluži tāpat kā līgums par kuru vienojas trīs ar ceturto.. bet plašie miljardi par to pat iedomāties nespēj.. līdz kamēr vajadzības dēļ kāds no dalībniekiem nepastāsta ka ir līgums.

  .. mana realitāte citam neeksistē tikmēr kamēr viņš par to neuzzin.

  par Knights Templar – The full title of this Order is The United Religious, Military and Masonic Orders of the Temple and of St John of Jerusalem, Palestine, Rhodes and Malta.
  links- http://en.wikipedia.org/wiki/Knights_Templar_%28Freemasonry%29
  šito pasācienu kas noticies uztveru visai auksti (emocionāli nepiesātināti)
  laigan neatbalstu slepkavošanu.. tomēr nenoliedzu 100% to ko nezinu..
  karš ir karš..iespējamības tajā vajadzīgas vissplašākās visām iesaistītajām pusēm.
  Solomona templis.. lūk ap ko iespējams grozās Knights Templar un pretinieku idejas un izdarības..
  Brīvmūrniekiem mērķis esot Solomona templis.. Knights Templar esot cieši saistīta organizācija ar Brīvmūrniecību..
  Brīvmūrniecība ir atzīta par reāli eksistējošu un tā, manuprāt, atzīst arī oficiāli atvērti Knights Templar eksistenci..
  tiesa gan nezinu kāda saistība varētu būt šim vīram ar tām organizācijām..
  tas, ka viņš cenšas patstāvīgi norādīt uz darbu ”izcelsmi” tas ir fakts.

  esmu dzirdējis ka šiem kaujiniekiem nebūt nav jābūt daudziem, lai iekustinātu vajadzīgos procesus..
  man personīgi būs interesanti paskatīties kā tieši viņu notiesās..

  ”If Breivik is judged sane and found guilty of murder, he faces a maximum of 21 years in jail, although that sentence can be extended if a prisoner is deemed a threat to the public.

  If he is judged to be insane, he will be committed to a psychiatric institution.”


 4. Un, tātad, Breivīks savu mērķi ir sasniedzis. Viņš ir slavens, par viņu raksta… Te pat, lūk komentāros, cilvēks šajā nožēlojamā socipātisma izpausmē konstatējuši kaut kādus “templieša ordeņa” dziļos motīvus… Eh, blēņas, izlasiet taču Eko “Fuko svārstu”!
  Kādi, templieši, kāda cīņa “par kaut ko”? Eh.


  • Imant .. padomājat labāk pirms tik skarbi rakstāt par kādu.. viņš pats piemin templiešus.. un es gribēju padalīties ar informāciju par to, jo mani tas interesē.. nejau no galvas es to izrāvu..un ja jums vajag varu padalīties ar vairāk saitēm un visu pārējo no kurienes info ņēmu..
   Mans mērķis nebūt nav plātīties..piedošanu, ja tas jūs aizskar personīgi, manuprāt cilvēkiem tā gadās.
   Vienīgais kas varētu būt nožēlojami manā uztverē
   ir tas, ka cilvēks atļaujas kautko pasniegt absolūti-
   šeit šajā neabsalūtā realitātē,
   tas arī ir mans personīgs iemesls komentāriem..
   izskatu variācijas par tēmām un kādās no tām padalos, tā vietā lai citus pliki norietu es cenšos un meklēju info.. protams, ka tās var būt muļķības un blēinjas, bet diemzēl sakarības ir..
   un kā jūsuprāt ir labāk? klusēt vai runāt? kurš tad īsti ir zelts?


 5. Nebiju domājis neko personiski pret Jums. Drīzāk, kāpēc mani tracina visa tā “templiešu būšana”… tāpēc, ka uzskatu to par “mītu” – ne tādā nozīmē, ka nevar eksistēt kāda cilvēku grupiņa, kuri sevi par tādiem uzskata, bet ja šāda grupu (vai, pat pilnīgi iespējams, savstarpēji nesaistītas grupas, vairāk vai mazāk saliedētas, u.t.t., variācijas iespējamas dažādas) kāds vai kādi arī izvsido, tad izveido tieši pateicoties tam, ka kultūrapziņā klejo šāda tipa “mīti”. Respektīvi, nevis templieši rada mītu (ja nebūtu Filipa Skaistā parādzīmes, Tempļa ordenis visticamāk būtu klusi izformējies tāpat kā hospitāliešu, vai kā livonoiešu pēcteči pārtapuši par muižniekiem, pilsoņiem, u.t.t. – praktiski, īstais “templiešu mīta” radītājs sanāk Filips Skaistais) bet šis mīts rad “templiešus’.
  Pat ne rada – cilvēciņi vēlas apmierināt sava ego prasību pēc slavas (manuprāt – bet tas vienīgi manuprāt – judeokristīgās tradīcijas lielākā kļūda ir pašeksoistējoša “es” iluzoriskuma koncepcijas neizstrādāšana… bet tā cita tēma), un kas var kalpot vēl labā, kā apziņa, ka esi tradīcijām sena, mistiska ordeņa loceklis? Ka šis ordenis ir tikai “galvās”, par to šādi “templieši” neizdomājas.
  Kā jau teicu, manuprāt vislabākā pretinde ir “Fuko svārsts’.


 6. protams, ka var rasties skrobe.. sākotnēji arī mani tas mazliet uzvilka..
  bet sākot vienkārši meklēt atbildes uz kapēc? vai tiešām tikai?u.tt.
  paveras ļoti interesanta aina..
  šobrīd
  Domāju ka, ja rodas visādas klusas vienošanās tas ir tikai loģiski.. visiem pamatā ir izdzīvošanas princips.. katrs izdzīvo kā nu viņš ir iemācījies(var arī plātoties).. un mēģina saglabāt to ko uzskata par svarīgu..
  cik noprotu tad visu klusu apvienību pamatā gulstās kādas specifiskas zināšanas ar noteiktu mērķi to pielietojumā..
  zināšanu noturēšana starp cilvēkiem ar vajadzīgajām iezīmēm ir vitāli svarīga, lai saglabātu apvienības eksistenci un izpildītu mērķi..

  varbūt ir kurām tieši popularitāte varētu būt tā kas palīdz sasniegt vitāli svarīgus mērķus.
  iespējams ir īstermiņa.. un tādas kas savu mērķi sasniedz simtu gadu garumā varbūt pat vairāk..
  un tādas kurām tas mērķis ir mūžīgs.. līdzīgi kā matemātikā 1 2 3 4. .
  iespējams pat bezmērķīgums – tā radīšana varētu kļūt par mērķi.
  kādam kuram ir sanācis ieņemt ”pretējas” pozīcijas, varētu pat šķist, ka jāpanāk nespēja darboties produktīvi vai jāsamazina iespējamība to darīt, ja jūt kā apdraudējumu u.c.. vai arī veselīgākā gadījumā jāmeklē kopsaucēji par kuriem ir iespējams vienoties u.c..

  protams ka ir augstāk un zemāk attīstas organizētas struktūras..
  Domāju ka tieši šie ir ”reālisti” un templieši gluži vienkārši dara..
  tiesa gan apšaubu to ka viņu vārds tiek piesaukts pareizajā vietā un laikā, par šo konkrēto gadījumu runājot.. iespējams arī tādēļ man ir svarīgi kā tieši viņu notiesā.

  par mums- bieži var redzēt tādēļ atļaujos teikt, ka mēs visticamāk darām tākā darām tādēļ, ka mums trūkst gribēšanas un tādējādi varēšanas pēc precizitātes.. vairāk vai mazāk, bet mēs kautkādīgi dzīvojamies smagnējā emocionālā haosā..
  jau ilgstoši meklēju veidus kā to izmainīt sevī.. ir šādi tādi interesanti atklājumi, kas loģiski noved pie tā, ka ir veselīgāk veidot specifisku grupu uz specifiskiem noteikumiem un bāzes..
  un mani nebūt neinteresē slava un lielīšanās,
  manās interesēs ir atstāt kautko labu un lietderīgu aiz sevis.. nonācu pie idejas,
  ka dzīvi jādzīvo tā itkā dzīvosi uz zemes vēlreiz..
  tas maina visu.. bet vai visi to ideju ir spējīgi saprast un pieņemt? Vai visi par to smaida vienādi?
  un vai visi smaida?
  manī radās jauns jaut. vai haoss un viss ar to saistītais varētu būt par iemeslu slepenībai u.c?

  paldies par diskusiju..

Leave a Reply