Latvieši emigrē uz Portugāli, bet paši portugāļi meklē darbu Āfrikā

2012. gada 16. aprīlis
Angolas galvaspilsēta Luanda (SR)
Angolas galvaspilsēta Luanda (SR)

Tuvojas saules laiks.

Ideja (teorētiskā stadijā) par iespējamu nedēļas atvaļinājumu Portugālē izraisīja savādu reakciju internetā.

Kāda mana paziņa nekavējoties pārpludināja manu e pastu ar savas draudzenes laimes fotogrāfijām no Portugāles. Profilā, pretskatā, pozējot pusguļus, pussēdus un stāvus pie okeāna svešā sieviete no Latvijas uz šīm fotogrāfijām visiem spēkiem centās man fotogrāfiski apliecināt, cik latviešu emigranti Portugālē ir laimīgi un pārtikuši.

Noguru no vizuālās liekulības un izdzēsu sūtījumu.

Vienlaikus mediji ziņo par ekonomiskās krīzes padziļināšanos un bezdarba pieaugumu Portugālē. Šī iemesla dēļ portugāļi uzsākuši masveida izceļošanu uz Angolu darba meklējumos.  

Pašreizējais emigrācijas vilnis esot lielākais kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem.

Angola šodien spēj piedāvāt izglītotiem portugāļiem piemērotas darba vietas (piemēram, naftas industrijā) un šī iemesla dēļ Luanda kļuvusi par bijušo kolonizatoru apsolītu zemi. 

Pirms sešiem gadiem Angolas vēstniecība Lisabonā izsniedza 156 vīzas darba meklētājiem Angolā, šogad šis skaitlis ir 24 000.

Izceļošanu atbalsta arī Portugāles valdība. Pirms neilga laika premjerministrs uzmundrināja savus tautiešus doties uz ārzemēm un meklēt darbu tur, kamēr Portugāles darba tirgus ir pārsātināts. 

Pašlaik Angolā ir ar 3000 portugāļu uzņēmumu un šobrīd Angola kļuvusi par lielāko Portugāles eksporta tirgu (ārpus ES).

Luanda pagaidām nav valdzinoša pilsētā.

Tai ir slikta infrastruktūra, dzīve tur dārga.

Taču imigrantu vilnis var mainīt situāciju un izskatās, kas Āfrika sāk kļūt par saistošu darbavietu tiem, kam Eiropā darbs vairs neatrodas.

Tikmēr dators cītīgi rāda svešo latvieti intensīvi pozējošā atpūtā Portugāles rivjērā, lai gan tekstā tiek apgalvots, ka viņa tur strādājot.

Pieņemsim, ka tas ir fakts?

 

3 comments


 1. Labdien Sandra!
  Dzīvojam šeit Portugālē vairāk kā četrus gadus,ir super. Nav tāda nepārliecība un neziņa par rītdienu kā bija Latvijā.
  Brauciet atpūsties,atpūta nav dzīvošana.
  Valsts kurā ir ko redzēt,pilis,vīna dārzi,kalni,okeāns.
  Algarve ir laba atpūtas vieta.
  Lisabona un apkārtne vairāk domāta cilvēkiem kas vēlas redzēt senas pilis utt.Un arī izbaudīt dažādas pludmales,mierīgas(Sesimbra) tas ar ģimeni un bērniem un (Meco) vairāk domāta serfingam un ekstrēmai atpūtai.


 2. Visu cienu S.Veinbergai, ieprieksh biezhi lasiju vinas rakstus un loti cieniju ka zurnalisti, bet pec shi man neviljus rodas jautajums par kaut kadu cilvecisku skaudibu, par nepatiku pret kadu personu X (jeb, pazinju, kura dzivo Portugale) vai antipatijas pret pashu valsti.
  Esmu no tiem, ’emigrantiem’, kuri pateikushi Portugalei ‘JA”, un nebut es neesmu ekonomiska begle. Bet, es uzskatu, ka man ir tiesibas izteikt ari savu viedokli, ja jau Sandra Veinberga, no savas puses, to ir izklastijusi visai subjetivi.
  1) stradajoso latviesu Portugale nav daudz. Tie, kuri sheit uzturas ilgstoshi, ir viens otram pazistami. Portugale nav pat nevienas latvieshu biedribas vai kaut mazas latvieshu komuunas. Tapec nav iemesla apgalvot, ka Portugale (atskiriba no Anglijas) ir letinju ‘Klondaika”
  2) ja latvietis ir spejis iemacities shis valsts valodu, parvaret grutibas un skerslus darba tirgu, pielagoties shis valsts tradicijam un nacionalajam iezimem, tad tas nozime, ka cilvekam patiesham ir bijushi visnotalj specigi argumenti, lai sheit paliktu – Saule, daba, cilveki. Acimredzot, mes esam no tiem, kuri Portugalee ir atradushi to, kaa nav Latvija.
  3) neviens darbs, cienijama Sandra (ari apkopejas) nav nedz peljams, nedz nosodams. Tirit koridorus nav kauna darbs, ja par to godigi maksa algu. Kauns ir negodigi zagt, kauns ir laupiit, ciniski melot, skaust un liekuljot. Ja cilveks izvelas tirit koridorus Portugale, nevis Latvija, tad tam ir svarigs iemesls. Emocionals, materials vai kads citads. Bet ta ir cilveka izvele.
  Tapec nevajag skjelt sabiedribu aizbraucejos/atbraucejos. Nevajag ar pirkstu radit uz cilveku, kursh varbut pat nedaudz ir laimigs tur, kur vins ir – ari tirot koridorus.

  A. god. Sandra! Es ar prieku izlasishu Jusu nakamo rakstu ari par kadu citu valsti. Iespejams – par Krieviju, vai to pashu musu mazo, saskjelto Latviju..Par Emiratiem, Egipti, Peru dzhungliem vai Indoneziju. Ari tur musu tautieshiem patik pozet!

  Lai Jums veicas!

Leave a Reply