Kara gadskārtas piesitieni

Vakar visā pasaulē atzīmēja Ukrainas tautas cīņu pret agresoru Krieviju. Kara gadskārtu. 

Pašā Krievijā pašlaik palielinās protestu skaits pret šo karu. Tādēļ airākās Krievijas pilsētās varēja pamānīt ziedu klēpjus pie ukraiņu pieminekļiem. Taču, neraugoties uz šiem klusajiem protestiem, apcietināja vairākus desmitus „ziedu licēju“.(AP) Jekaterinburgā apcietināti astoņi, kas mēģinājuši nolikt ziedus pie politisko upuru piemiņas pieminekļa. Astoņi aizturēti Pēterburgā tā paša iemesla dēļ, jo bija nolikuši ziedus pie Tarasa Ševčenko monumenta.(DN) 

Vakar Ukrainas prezidentam tika pajautāts kā šajā situācijā jutās viņa ģimene. „Šis ir ļoti smags jautājums“, – atbildēja Zeļenskis, – „ es ļoti mīlu savus bērnus, sievu un ģimeni. Bērni ir pats svarīgākais, kas man pieder, taču šajā situācijā mēs tiekamies retāk, nekā parasti“.  Kara apstākļos grūtāk un retāk iznāk tikties ar vecākiem un citiem tuviniekiem. „Man grūti izteikties par šo tēmu, jo pašlaik ir svarīgi nenogurt, nelikt bērniem vilties par to ko mēs darām“, – uzsver Zeļenskis. 

Savādi, ka kāda pērnā gada intervijā Krievijas prezidents Vladimirs Putins runā tieši pretējo. Pēc viņa domām šajā dzīvē nekādas laimes neesot, viss sastāvot no cīņas. Viens liels pazemojums, aizvainojumus un viss. Savādi, ka šo valsti vada cilvēks, kas pats nekad nav bijis laimīgs.

ANO Bērnu fonds publicējis ziņojumu par apmēram 500 nogalinātiem bērniem Ukrainā, kara apstākļos. Eksperti uzskata, ka reālais nogalināto bērnu skaits Ukrainā ir daudz lielāks. (DN)

ASV izstrādāta jauna sankciju pakete pret Krieviju. Tajā paredzēta muitas palielināšana  100 Krievijā iegūtiem metāliem, minerālvielām un ķīmiskām vielām. Apm. 2,8 miljardu dolāru vērtībā. (TT)

Pēdējo nedēļu laikā Krievija uzsākusi aģitāciju pret Trans Dņestru, kurā it kā tiekot vajāta krieviski runājošā minoritāte. Pašlaik šajā Moldāvijas teritorijā jau ir krievu armija, kuru Kremlis dēvē par „miera spēkiem“ (TT)

Polijas piegādātie Leopardi 2 jau sasnieguši Ukrainu. (PAP)

NATO šefs Jens Stoltenbergs uzaicinājis Volodimiru Zeļenski piedalīties NATO apspriedē jūlijā, Viļņā. (SvD)

Kremlis gatavojas viltus operācijai pie Ukrainas – Krievijas robežas. Čerņihivas rajonā. Krievu armija tur būs pārģērbusies par ukraiņiem un tēlos ukraiņu uzbrukumu Baltkrievijai. ISW uzskata, ka krievi nodarbosies ar šādām provokācijām, lai piespiestu Lukašenko sūtīt savu armiju Ukrainas karā. 

Ķīna tomēr piegādās Krievijai 100 dronus (Aftonbladet). Jau ir notikusi vienošanās un piegādes sākšoties aprīlī (Der Spiegel).

Tikmēr ukraiņu ierakumos turpinās kaujas. Pie ierakumu malas kolēģus žurnālistus gaida Valērija. Medicīnas māsa, ukrainiete. 21. gadus veca. 153 cm gara. Ar tumšbrūniem gariem matiem. Tikko atgriezusies no Vuhledaras. Uz baltas lapas viņa uzraksta „200“, kas nozīmē „cargo 200“ jeb caurlaidi iebraukšanai frontes rajonā. „200“ nozīmē mirušos, „300“ ievainotos. „Man nav laika sarunāties“, – viņa saka. „Taču, atšķirībā no krieviem, mēs zinām par ko un kāpēc cīnāmies šajā karā“. 

Trīs drukni puisieši pārvieto ķermeņus. Caurskata mirušo karavīru maciņus, dokumentus, ID kartes un fotogrāfijas. Uz vienas ir maza meitenīte ar tēti pie rokas. Uz citas – ģimene un tuvinieki. Tas viss ir bijis karavīram krūšu kabatā. 

„Man visi prasa – kas ir pats briesmīgākais tavā darbā“, – lēni saka Valerija. Saprotot, ka jautātāji domā šo. „Taču neviens nejautā kas man dod spēku strādāt tālāk,“- viņa runā pie sevis. 

„Šie puiši nomira par mums. Viņi bija ukraiņi. Var gadīties, ka es nomiršu tieši tāpat“, – saka Valerija. 

Karš turpinās. 

Attēlā Bahmuta (SvD)

Leave a Reply