Pretrunīgās kara liecības un Irānas dronu deficīts Krievijā

Vispirms par jaunu grāmatu ar kara liecībām. Krievu desantnieks Pāvels Filatjevs ir piedalījies Ukrainas kara gaitā, kopš paša sākuma. Viņš ir redzējis „kā tas notika“ un to aprakstījis grāmatā „ZOV“. Teksts esot aculiecinieka liecības. Viena daļa šo tekstu (un autoru) slavē, bet citi – tur aizdomās. Pašlaik Pāvels atrodas Francijā un tur ar viņu sarunājās kolēģis Ēriks. Piedāvāju šeit mazu izvilkumu no šīs intervijas par karu Ukrainā (DN).

Jā, viņš nejūtoties arī Parīzē droši. 

  • Ja viņi (GRU) vēlētos mani novākt, tad būtu to jau izdarījuši. Taču uzmanīgam jābūt, – saka uzrunātais Pāvels.
  • Pastāsti par 24.februāri pirms gada…

Automašīna lēni brauc un nokratās pie katras ceļa grambas. Kravas kastē cieši saspiedušies sēž krievu desantnieki. Aiz loga nozib apdzīvoto vietu uzraksti ukraiņu valodā. 

Nevienam no karavīriem neesot bijis skaidrs kaujas uzdevums. Vai tie būs ukraiņu vai NATO armijnieki uz kuriem nāksies šaut? Kāds uzkrāsojis uz borta burtu „Z“, kas nozīmē austrumu militārie rajoni. “O“ krāsoja tie, kas iebrauc karot Ukrainā no Baltkrievijas, bet „V“ jūras spēki. Kas tālāk? Par to varot izlasīt viņa grāmatā, taču kopsaucējs esot viens vienīgs – trūkums. Tūkst visa kā: informācijas, jēgas par to, kas notiek, apavu, apģērba, segu un visa pārējā. Nefunkcionē radio, nevar saprast uz kuru pusi jābrauc un automašīnas iestieg mālos. Krievu karavīri šauj nejēgā, nogalina savējos un daudzi iet bojā stulbuma un muļķības dēļ. 

Pirmā pietura – dezinformācija. Ilgu laiku krieviem frontē nav bijis skaidrs kur tieši kara darbība notiek. Vai tikai Ukrainā, jeb arī Krievijas teritorijā? 

Viņš redzējis arī Hersonas izlaupīšanu. „Tur visi bija kā sajukuši. Meklēja pa mājām un dzīvokļiem, ēdienu, ūdeni, dušu vai vietu kur izgulēties. Citi zaga datorus un visu ko bija iespējams aiznest sev līdzi“. 

Ko pats autors domā par karu?

„Priekš kam mums bija vajadzīga šī elle? Ko es vispār aizvilkos uz turieni? Man nebija nekāda prieka par Krimas okupāciju. Biju pret mūsu iejaukšanos Doņeckā un Luhanskā. Galu galā – mums te nevajag sarīkot nekādu Sīriju. Kur nu vēl atrasties kaujas laukā Ukrainā ar nekompetentiem virsniekiem varas pozīcijās“, – uzskata Pāvels.

No vienas puses kritika, bet no otras krievu patriotisms. Iespējams, ka šo kritiskās domāšanas tūkumu var izskaidrot ar to, ka autors dzimis krievu virsnieka ģimenē. Taču grāmatas dēļ bijis spiests pamest Krieviju. Abi ar bijušo TV žurnālisti Marinu Ovsjaņņikovu tagad esot spiesti rēķināties, ka krievu spiegi var viņus novākt vai nu ar poloniju, novičoku vai ar satiksmes avārijas palīdzību.

Taču pastāv arī aizdomas, ka šis cilvēks nav īsti disidents, jo viņa liecības ir pretrunā citu krievu karavīru ziņojumiem. Pāvela grāmatā krievu karavīri neizturas nežēlīgi pret ukraiņu civiliedzīvotājiem.  Cits dezertieris Konstantīns Jefromovs BBC stāstīja pavisam ko citu „par to pašu“. Spīdzināšana un varmācība esot ikdienas parādības krievu okupētajos Ukrainas rajonos. To apstiprina arī ANO liecības. Pāvela grāmatā krievi uzvedas labi. 

Iespējams, ka šo tekstu vajag izlasīt. Droši vien. Veikalos un bibliotēkās ir tik daudz sliktu grāmatu, ka reizēm nav vēlēšanās riskēt ar nākamo, kas šķiet aizdomīga.  

Taču tagad atgriezīsimies pie kara.

Vagnera armijas šefs Prigožins apgalvo, ka krievu kaujinieki esot ieņēmuši ciemu uz ziemeļiem no Bahmutas, – ziņo Reuters.  Neatkarīgi avoti šo vēsti tomēr nav apstiprinājuši.

Savādi, ka Kazahstana izrādījusi gatavību atbalstīt Ķīnas priekšlikumus Ukrainas kara atrisināšanai. Šāds priekšlikums izteikts pāris dienas pirms ASV Ārlietu ministra vizītes valstī. Rodas iespaids, ka Kazahstana nostājusies kompromisa pusē un vēlas pārtraukt šo karu maksimāli strauji, par katru cenu. (TT) Starp citu, Mihailo Podoļjaks jau ir noraidījis šo ķīniešu priekšlikumu kā nereālu. (TT)

Baidens netic, ka ķīnieši atbalstīs Krieviju ar ieročiem. Medijos vakar un aizvakar parādījās ziņas, ka no Ķīnas Krievija saņems 100 dronus. Taču ASV prezidents nedomā, ka šādas vēstis ir patiesība (ABC New, Bloomberg). Ir ziņas, ka krieviem izbeigušies Irāņu droni. Manuprāt, tas ir lieliski.

Kad krieviem izbeigsies ieroči un munīcija? Šo brīdi gaidām mēs visi. Tā tas ir. Taču Dmitrijs Medvedjevs tikko Reuters izteicies, ka šāds brīdis nekad nepienākšot, jo pašlaik krievi paši ražojot ieročus un munīciju tik intensīvi kā nekad agrāk. (DN)

Krievi esot dubultojuši arī Melnās jūras flotes karakuģu skaitu. Tātad tagad viņiem pie Ukrainas esot 8 karakuģi (The Guardian) No šiem kuģiem krievi šauj ar „Kalibr“ raķetēm pa padzīvotām vietām un civiliem mērķiem Ukrainas pilsētās. 

Eiropa paplašinājusi ES sankciju sarakstu. Tagad tam pievienotas vēl 120 personas un organizācijas, kurām ir saistība ar Ukrainas kara finansēšanu vai organizēšanu. (TT)

Attēlā ukraiņi Bahmutā

Leave a Reply