Krievu evakuācija no okupētajām zonām un slepenas informācijas publiskojumi

Krievija sākusi evakuēt savus iedzīvotājus no okupētajām teritorijām Ukrainas dienvidos. Gaidāmo ukraiņu pavasara uzbrukumu iespaidā. Okupācijas vara aicina tos, kas dzīvo Zaporižjas vai Hersonas rajonos, pārcelties uz Krimu. Ļoti intensīvi šādas aģitācijas kampaņas pašlaik notiek Melitopolē un Skadovskā. No turienes visus (ar Krievijas pasēm kabatā) evakuē ar autobusiem. Kursēšana notiek katru dienu, vairākas reizes diennaktī. Medijos tiek runāts pat par piespiedu evakuāciju, kas sākšoties aprīļa beigās.  

Kā ziņo New York Times, tad krievu okupācijas vara pašlaik spiež ukraiņus iegūt krievu ID dokumentus. It kā evakuācijas, it kā rusifikācijas dēļ. 

Ukraiņu varas iestādes jau sen brīdinājušas, ka pavasarī sāksies  apjomīga atbrīvošanās kauju kaskāde. Pašlaik valsts gaida jaunas ieroču piegādes no rietumiem un labākus laika apstākļus. 

Minējumi par to kuros virzienos ukraiņi uzbruks ir dažādi. 

Vai nu uz austrumiem, vai dienvidiem. 

Pašlaik krievi kontrolē Hersonas zonu un Zaporižju. Zināms, ka  Zaporižjas zonā notiek ukraiņu armijas daļu palielināšana (New Yor Times). Attālums līdz Azovas jūrai ir pamatīgs, taču, ja viņiem tas izdotos (krievu spēki tiktu izstumti no šīs teritorijas), tad tiktu nogriezti visi piegādes ceļi. Otra iespēja ir Donbasa reģions austrumos. Tur joprojām norisinās smagas kaujas pie Bahmutas.   

„Maigās varas“  frontes turpina darboties arī ārpus Ukrainas. Pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai, tika slēgtas Putina un Kremļa administrācijas iespējas izteikties mikroblogā Twitter. Ar motīvu, ka valsts, kura slēdz pati saviem iedzīvotajiem informācijas avotus, nav tiesīga izmantot sociālos medijus savai propagandai ārzemēs.  Tas nozīmē, ka Putins un kompānija no Twitter slejas pazuda. Tagad jaunais Twitter īpašnieks un elektrisko automašīnu (Tesla) tirgotājs Masks ir anulējis šo aizliegumu un Vladimira Putins konts Twitter atkal ir atjaunots. (The Telegraph). Nedomāju, ka man vajadzētu uzsvērt, ka šī ir kārtējā nejēdzība, kas izdarīta. Grūti saprast vai Ilons Masks ir saņēmis naudu no Putina par šo „konta atbrīvošanu“ jeb tā notiek, ja tehniķis nopērk  masu medijus bez zināšanām par masu komunikāciju un tās efektiem. 

Ukraiņiem sāk pietrūkt munīcijas (Washington Post). Pašlaik tiek šauts katru septīto sekundi. Kopā – vairāki tūkstoši lādiņu dienā. Krieviem arī trūkstot ar ko šaut, taču pagaidām to uzkrītoši neredz. 

Krievijai neesot izdevies neatgriezeniski izsist no ierindas Ukrainas elektroapgādes sistēmu. (MoD). Tā turpina darboties un jau tagad gatavojas nākamajai ziemai. 

Ukrainas ārlietu ministra vietniece Emine Džaparova rīt dosies vizītē uz Indiju. Tur viņa lūgšot palīdzību. Krievu artilērijas izdemolētās energosistēmas remontam (Reuters). Indija līdz šim lielā mērā nostājusies Krievijas pusē un gaida Ukrainas kara izbeigšanu diplomātiskā ceļā. Kas nozīmē piekāpšanos Krievijas noteikumiem. Var gadīties, ka šī vizīte var noskaņot indiešus labvēlīgāk Ukrainai. (DN) Cerams, ka tā notiks. 

 Pēc iestāšanās NATO, somi vēlas slēgt  Krievijas konsulātu Ālandu salās. Tur to savulaik novietoja Padomju Savienība, lai pieskatītu demilitarizēto Ālandu salu zonu pēc Ziemas kara. NATO šefs Jens Stoltenbergs jau agrāk ir izteicies par iespējamo krievu spiegošanu, izmantojot šo konsulātu kā bāzi. Domāju, ka somu sabiedrībā (tieši tāpat kā pie mums) ir ilgstoši iestrādāta pakļāvība krievu vajadzībām un noteikumiem. Finlandizācijas process to izveidoja un ieborēja somu vidē 50 gadu garumā un no tā atbrīvoties nemaz nav tik viegli. 

Krievijā pastiprināts sods nodevējiem. Tātad nevis 12 gadi cietumā, bet mūža ieslodzījums. Par „terorismu“ tagad sodīs nevis ar 15, bet 20 gadiem cietumā. Šādu notikumu attīstību veicinot NATO draudi. (TASS, Reuters)    

Ukraina uzsākusi robežas nostiprināšanu pret Baltkrieviju. (The Guardian). Tiek būvētas barjeras un veidoti mīnu lauki. Lai neļautu krieviem iebrukt no ziemeļiem. Aizvadītā snedēļas laikā, tur izvietotas 6000 mīnas. Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko atļāva krieviem iebrukt Ukrainā arī no Baltkrievijas. Tas notika pirms gada.  2022.gada februāra beigās. Tagad tos izdarīt vairs nebūs tik viegli. (DN)

Ukraiņu mammām un tētiem atdoti atpakaļ 32 bērni, kas tika nolaupīti vecākiem pirms vairākiem mēnešiem. Bērni tika nolaupīti no Hersonas un Harkivas reģiona. Taču atgūšanās nebūs viegla, jo Krievijā bērni tika turēti cietumam līdzīgos apstākļos ar mērķi „pārtaisīt visus par krieviem“. (DN)  

Vakar un aizvakar turpināja pienākt ziņas par to, ka ir nopludināta slepena amerikāņu informācija par Ukrainas aizsardzības plāniem un ieroču nodrošinājumu Ukrainai. Pēc tam paloja it kā Kremļa slepenā informācija un mēs uzzinājām par neveiksmīgām akcijām un projektiem. Interesanti, ka šajā karā tik svarīgs ir spiegotās informācijas pienesums publiskajai telpai un medijiem. Sociālie mediji demonstrē kurš spiegošanas dienests ir produktīvāks, taču vienmēr jāpatur prātā apsvērums, ka viss var būt viltots un var neatbilst īstenībai. Šajā „atmaskojumu“ ķēdē mani uzrunāja The Times publiskotais slepenais ziņojums par to, ka kādā tumšā un lietainā oktobra naktī 600 ukraiņu desantnieku ir mēģinājuši pārņemt savā kontrolē Zaporižjas AES. Ukraina šo „faktu“ neapstiprina. Taču britu avīze apgalvo, ka 19. oktobrī šāds uzbrukums AES no ukraiņu puses ir noticis. Ukraiņi ar 30 laivām it kā ir tuvojušies AES un mēģinājuši to ieņemt, taču neveiksmīgi. Video materiālā var redzēt „spēcīgo krievu aizsardzību“ un ukraiņiem esot bijis jāatkāpjas. Ko es par to varu teikt kā dezinformācijas tehnikas speciāliste masu medijos?  Domāju, ka visa šī informācija ir blefs ne tikai tāpēc, ka Krievijas kapitāls ir iegādājies daļēji The Times un tagad melīgā informācija tiek „legalizēta“, bet arī tāpēc, ka „atmaskojumi“ izskatās ļoti tendenciozi. Tas nozīmē, ka neticiet ziņojumiem sociālajos medijos arī tad, kad tie šķiet ļoti loģiski. Pārbaudiet avotus un konsultējieties ar ekspertiem.   

Attēlā Bahmuta (SvD)      

One comment

Leave a Reply