Bahmuta. Avots: DN

Uz melnajām sienām var izlasīt rupjības, kas adresētas Krievijai

Līdz 2016.gadam  šī pilsēta vēl nesa veco padomju vārdu Artemivska. Tā izvietojusies Bahmutkas upes krastā un šobrīd ir Bahmutas rajonas centrs. Bahmutas pilsētas domei pakļautas arī Soledaras un Časivjaras pilsētas, kā arī Krasna Horas pilsētciemats. Parasta pilsēta, nekā īpaša. Pēdējos gados bijis liels bezdarbs un sociālās problēmas. Pēc krievu uzbrukuma uz šejieni pārvācās ukraiņu ģimenes, kas nevelējās palikt pārāk tuvu frontei. Viņu plānos bija pārlaist šeit karu un pēc tam pārcelties uz dzimtajām vietām atpakaļ. Tas, ka tieši Bahmuta pārvērtīsies par ukraiņu Gereniki, to neviens toreiz pat iedomāties nespēja.  

Anna šajā pilsēta (pirms kara) esot pavadījusi pāris naktis viesnīcā, kopā ar filmēšanas grupu apceļojot Ukrainu. Centrā liels laukums, tajā filmētas intervijas ar jaunām mātēm, kas šeit patvērušās no apšaudēm austrumos. Pēc astoņiem gadiem šis pats laukums piedāvāja jau citas ainas. Proti – spoku pilsētu, kurā visi nami uzspridzināti un uz ielām lūkojas tukšas fasādes ar melniem, apdegušiem logu rāmjiem. Uz melnajām sienām var izlasīt rupjības ukraiņu valodā, kas veltītas Krievijai.

Janvārī vēl ēkas bija sakārtojušās noteiktā izvietojuma loģikā, taču tagad (pēc pavasara krievu uzbrukumiem), pat šī loģika ir jau zudusi. Cilvēki, kurus Anna šeit agrāk intervēja, tagad ir bēgļi kādā citā pilsētā vai valstī, jo Bahmutā pat žurkai vairs nav eksistences iespēju.

Vēl janvārī caur Bahmutu varēja izbraukt cauri pa diviem ceļiem no rietumu puses. Tos kontrolēja ukraiņi. Tagad krievi šo teritoriju beidzot esot pievākuši. Taču ukraiņi tur vēl ir. Abas puses piedāvā pretrunīgas liecības par to, kas šajā sagrauto ēku „pilsētā“ notiek.

Taču viena lieta ir skaidra – Bahmutu tagad zina visā pasaulē un tā kļuvusi par šī kara simbolu. Kā Verdena pirmajā pasaules karā, Somusalamī (Battle of Suomussalmi) Ziemeļu kara laikā, jeb Staļingarad otrā pasaules kara gaitā.

Ukraina nekad neteiks cik ukraiņu karavīru gājuši bojā cīnoties par šo necilo pilsētu. Taču ir iespaids, ka ukraiņi tomēr te krituši mazāk nekā krievi. Tas, ka krievi spītīgi cīnās par šo stratēģiski mazsvarīgo pilsētu, upurējot neskaitāmus karavīrus lielgabalu gaļai, nav nekas jauns. Tāds ir krievu kara stils – nav svarīgi cik upuru, galvenais, ka uzvara.

Kāpēc ukraiņi neļāva krieviem šo miestu ātri ieņemt un astoņus mēnešus lika krieviem noasiņot, ir saprotams tikai viņiem pašiem. Iespējams, ka šī ir kara taktika. Nedarīt to, kas šķiet loģiski, taču dod panākumus vēlāk.

Taču pavasara kaujas vēl nav sākušās. Tās vēl tikai būs.

Pašlaik Nīderlande, Dānija, Beļģija un Lielbritānija ir gatavas apmācīt ukraiņus lidot ar F-16. Interesi izrādījušas arī Vācija un Portugāle. Kad šīs lidmašīnas ieradīsies Ukrainā? Tas vēl nav skaidrs.  (DN)

Gazprom atskaitēs var manīt peļņas kritumu. Tas ir ritumu sankciju rezultāts. (TT) 

Vakardienas lielākais jaunums bija Krievijas klaigas par to, ka viņu teritorijā Belgorodā ielauzušies 70 bruņoti ukraiņi un 4 tanki. Visi ienaidnieki esot likvidēti. Taču ukraiņi noliedz, ka būtu veikuši šādu akciju Krievijā un neviens neatkarīgs avots šo Kremļa paziņoto „faktu“ neapstiprina (AFP). Protams, ka par šo tēmu var plaši filozofēt vai tie bija vai nebija „patrioti“, kas vēlējās parādīt savu „brīvības leģiona“ apņēmīgo seju. Var šaubīties vai šāds leģions patiešām eksistē un nonākt pie secinājuma, ka viss šis „pasākums“ ir kārtējā Kremļa propagandas akcija. Taču, manuprāt, daudz svarīgāka ir cita lieta – ukraiņi prot daudz gudrāk komunicēt par šo karu nekā krievi. Viņi ne tikai labāk komunicē ar pasauli, bet spēj baidīt krievus ar pavisam vienkāršu loģiku. Proti: neiedomājieties, ka šis karš uz jums neattiecas. Neceriet, ka jūs tas netraucēs. Tas ieradīsies un ievainos. Tā tas būs. Darjas Duginas nāve, sabotāža akti lēnām tuvojas krievu dvēselei. Velk cilpu ar „caurmēra krieva“ komforta sajūtu. Ja arī ukraiņi nav šo „šovu“ autori, tad viņi ir prasmīgi komunicētāji un turpina izmantot visus Kremļa inscenētos „teroristu uzbrukumus“ kā biedinošus žestus kara virzienā.

Tas, ko Krievija pašlaik nodara ukraiņiem, atmaksāsies viņiem pašiem.

Tā tas būs.    

Tikmēr ukraiņi pastāv uz to, ka viņi joprojām turpina traucēt krieviem svinēt uzvaru Bahmutā. Viņi tur ir. (TT)   

One comment

Leave a Reply