Meiču jūdze pielijusi un gotlandieši turpina protestēt

2012. gada 1. septembrī

Stokholma šodien pielijusi līdz augšai. Līst visu dienu. Gāž kā ar spaiņiem.

Nākas vadāt līdzi lietussargu. Ar tā palīdzību var veikt īsus un straujus pārskrējienus no vienas nojumes uz otru. Žāvēt lietussargu atvērtā veidā nedrīkst nekur, jo zviedriem tas ir ”uz nelaimi” un šī māņticība te ir cieta un stabila tieši tāpat kā latviešiem ”labvēlīga” vai ”nelabvēlīga” laika prognoze pa radio.

No rīta, braucot uz centru, pilsētas automašīnu satiksmi ierobežoja neskaitāmas jaunkundzes, meitenes un sievietes, kas staigāja pa centru un gatavojās tradicionālajam meiču skrējienam.

Meiču jūdze 2012 SvD
Meiču jūdze 2012 SvD

Visu dienu lija un tradicionālie svētki – masu skrējiens ar nosaukumu ”Meiču jūdze” šoreiz nebija saulaini. Salija skrējējas un salijuši drebinājās puiši, tēti, brāļi, līgavaiņi un darba kolēģi, kas atbalstīja skrējējas gar trases malām.

Pašai man nepatīk skriet organizētos krosiņos, labāk skrienu individuālā kārtā, pa mežu. Solo variantā. Taču vienmēr priecājos, ja citiem patīk skriet maratonus, triatlonus un vēl nezinko, kas notiek pašā lielpilsētās centrā un noraudzīties kā finišā uzvarētājam joņo pakaļ tautu meita, lai uzmestu līderim uzvarētāja kroni ap kaklu.

Šoreiz līderei finālā taisnē līdzi skrēja simpātisks džezs frakā ar krosenēm kājās un viņam izdevās cauri lietus gāzēm, ovāciju pavadījumā uzmaukt ”meiču jūdzes” uzvarētājai kaklā tautisko vaiņagu. Yeeees!!! Skaisti.

Avīzes ziņo, ka miris Hannu Olkinuora, pazīstamais somu izdevējs, lielisks žurnālistu skolotājs un bijušais Svenska Dagbladet rekonstruētājs un vadītājs (2000. -2002). Hannu miris 62 gadu vecumā un paliks visiem atmiņā  kā cilvēks, kas ”maz runāja, bet daudz darīja”. Viņa kontā ir arī avīzes Kauppalehti, Aamullehti, Hufvudstadsbladet. Ilgus gadus viņš vadīja Alma Medias Alpress un bija arī Yle valdes priekšsēdētājs. Žēl.

Divas dienas Stokholmu bija okupējusi Lady Gaga un abi Globena koncerti bija izpārdoti 100%. Koncertu recenzija pamatīgas un tauta sajūsmā par šovu.

Lady Gaga ar Daniela jaku
Lady Gaga ar Daniela jaku

Ja Latvijā dziedātājai tika piedāvāta koka kleita, tad šeit viņa pati pieprasīja jaunajam dizaineram Danielam Bendzovskim kažokādas jaku, kurā vakar parādījās publikai pie Grand Hotel un dāvāja apkārtējiem parakstus, apskāvienus un bučas.

Daniela veidoto tērpu Gagas stilists bija noskatījis Stokholmas modes nedēļas demonstrāciju laikā un palūdzis izmantot. Kāpēc Lady Gagai patīk jaunā zviedru modes mākslinieka kažoka jaka?

 • Tāpēc, ka tā ir lakoniska, tieša un pretrunā ar pašreizējo kažokādu modi. Šī mana jaka ir protests un laikam tāpēc Lady Gagai patīk! Mana kolekcija ir modes stereotipu analīze. Mani interesē, kā cilvēki izvēlas sev tērpus un kā mēs iegādājamies sev kolektīvo identitāti, lai pēc gada to aizmestu projām kā vecas lupatas… , – secina medijiem Burosas tekstilmākslas augstskolas modes mākslas maģistrants Daniels Bendzovskis.
 • Vai Lady Gagai piestāv jūsu kolekcijas drēbes?
 • Jā, noteikti. OK, mēs varam diskutēt kas ir šīs mākslinieces kredo, bet man šķiet, ka viņa vienkārši uzspridzina visu, ko sastop. Tieši tāpēc viņa var vilkt mugura manus tērpus, mums saskan pieeja dzīvei. Es atbalstu vairumu no viņas nostādnēm, – konstatē Daniels.

Līst, līst, līst….

Protesti Gotlandē, 2012.01.09
Protesti Gotlandē, 2012.01.09

Tikmēr Gotlandē turpinās vietējo un Greenpeace protesti pret kaļķu raktuvēm Gotlandes ziemeļos. Jau trešo dienu pēc kārtas vietējie pieķēdējas pie priedēm mežā, darba mašīnām un šādi neatļauj nozāģēt Ojnares mežu. Vietu, kas nepieciešams somu uzņēmumam Nordkalk raktuvju attīstīšanai. Runa ir par Bungi, Gotlandes ziemeļos, iepretī Lavijai. Dabas rezervāta teritorijā industrijai izdevies uzvarēt dabas draugus un dabas aizsardzības institūcijas. Pēdējais tiesas process runā par labu Nordkalk, piešķirot viņiem tiesības iegūt ap 3 mijoniem kaļķakmens gadā. Tas nozīmē, ka kaļķakmens raktuves varētu nodarbināt ap 60 strādnieku 25 gadu laikā. Taču vietējie nav ar mieru.

 • Mēs nevēlamies, lai Gotlande pārvērstos par gigantisku Šveices sieru!-  medijiem skaidro vietējie un viņu dabas eksperti, kas vēlas saglabāt šīs teritorijas neskartas.

Raktuve aizņems gigantisku zonu, t.i., apmēram 340 futbollaukumu apjomā un robežosies ar Natura 2000 rezervātu. Pašlaik pēdējais tiesas spriedums ir pārsūdzēts, taču Nordkalk jau ķeras pie lāpstām un viņu aktivitātes aizstāv policija. Dabas draugiem un organizācijām ir neskaitāmi argumenti pret šo raktuvi un pagaidām nav skaidrs, ar ko šis konflikts beigsies. Gotlandiešus atbalsta arī citās Zviedrijas pilsētās un var gadīties, ka zviedri paši šo jautājumu izlemt tomēr nespēs. To deleģēs ES.

Tikko beidza līt.

Salasīju pāris apšu bekas.

Sestdienas vakars solās būt garš un patīkams.
Kā jums?

11 comments


  • Domāju, ka Jums nav pieejama korekta informācija par to, kas īsti Zviedrijā notiek. Laikam pārāk daudz lasāt skandālu presi un dzelteno žurnālistiku. Patiešām nevēlos diskutēt ar cilvēkiem, kam jau iepriekš “viss skaidrs”.


  • Jā, mums to mežu izciršanu neizdodas apturēt. Meži un daba ir mūsu lielākā bagātība, savādi, ka valdības līmenī to nesaprot. Gotlandieši man sūta e pastus un aicina palīgā. Savādi, ka viņi Latviju uztver kā tuvu reģionu. Vispār jau forši, ka tā…


 1. Mums jau tā īsti neviens pret to mežu izciršanu necīnās. Tā braucot pa ceļu paskatās, pažēlojas, ieraksta kādu indīgu komentāru un viss. Ne kāds protestē, ne riko konferences, ne raksta valdībai. Tas varbūt tāpēc, ka protresti prasa darbu. Un ne jau tikai “vilkšanos” ārā no mājas un iešanu piketēt, bet galvenokārt, iedziļināšanos jautājumā, lietas izprašanu un mirkļa emociju nodalīšanu no faktiskā stāvokļa. Bet nekas, es redzu kā pamazām arī pie mums attīstās pilsoniskā sabiedrība un aizvien vairāk cilvēku sāk sevi apzināties par pilsoņiem un īpaši jaunāki cilvēki spēj arī atšķirt tiesības no iegribām.


  • Mums laikam trūkst Zaļā partija. Nevis formāli, bet patiesi ZAĻA. Tāda, kurai Latvijas meži un daba nav dekorācija, bet būtība. Vispār..es ietu gan un cīnītos, ja man kāds pateiktu kur pašlaik Latvijas meži zāģē nost…gaidu kad parādīsies reāli zaļie aktīvisti. Pirms pāris gadiem sadarbojāmies vienā projektā ar Kurzemes zaļajiem un organizāciju Glābsim Latvijas kāpas. Toreiz mums “uzlika vāku” virsū Vējonis un Lemberga partija, jo bijām “iebraukuši” ar savu kritiku Ventspils rajona Jūrkalnē. Nosmacēja ar izsmieklu un birokrātisku sitienu – “esat ekstrēmisti”. Nekas, turpinām iesākto…


  • Jā, tas liecina, ka valdība un vara un tiesas ņem vērā sabiedrības viedokli. Latvijā vēl šis līmenis politiķu attieksmē pret tautu nav sasniegts. Ceru, ka drīz to sasniegsim un līdz ar to atrausimies no Krievijas vai Ķīnas “standarta” attieksmē pret savu tautu.

Leave a Reply