No zirnekļu tīkla pie cilmes šūnām

2012. gada 31. augusts

Pēc nedēļas Karolinska Institutet Stokholmā rīkos semināru žurnālistiem, lai iepazīstinātu ar savu jaunāko atklājumu.
Par šokolādi ziņo jau vakar.
Šodien kārta pienākusi zirnekļa tīklam.
Mūsu laikabiedri – 35 000 dažādu zirnekļu paveidu pārstāvji, ļoti atšķirīgi vij savus tīklus.
Zinātnieki tagad pievēršas šo tīklu analīzei un ir izdevies noskaidrot, ka šis materiāls ir viegls un ļoti izturīgs. Cilvēkam pagaidām nav izdevies (ar saviem atklājumiem) konkurēt ar zirnekļa tīklu.
Izrādās, ka zirnekļa tīklam ir arī daudz citu labu īpašību. Ne tikai izturība. To var izmantot ārstniecībā, jo tas palīdz brūču sadzīšanā un veicina nervu atlabšanu.

Profesoram Janam Juhansonam, kopā ar savu pētniecības grupu Karolinska Institutet un Zviedrijas Lauksaimniecības akadēmijā, ir izdevies izveidot precīzu Āfrikas zirnekļa tīkla kopiju. Izejviela – mākslīgi izveidots biomateriāls sastāv no proteīniem, ka praktiski izmantojami cilmes šūnu attīstībai situācijās, kad pacients sirgst ar diabētu, muguras smadzeņu traucējumiem vai kādu citu slimību, kurai nepieciešama šūnu nomaiņa. 


Maijai Grīfitai, Linčepingas universitātē šajā virzienā ir konkrēti panākumi, jo ir izdevies nomainīt slima cilvēka acs radzeni ar mākslīgu materiālu, kas izveidots no baktērijām un lieliski aizstāj slimo orgānu. Līdzīgi veiksmes stāsti konstatēti arī Paolo Mačiarini operācijās Zviedrijā. Konferencē piedalīsies arī Sāra Heilshorna no ASV, kas dalīsies pieredzē ar kolēģiem un žurnālistiem sakarā ar cilmes šūnu tālāku izmantojumu operatīvajā praksē.
Pēc nedēļas ziņošu sīkāk, kas un kā.
Tikmēr izturēsimies ar cieņu pret mazajiem ”brāļiem” zirneklīšiem.
Viņi mums vēl var ļoti noderēt.

5 comments


  1. Kā, bet metode likt uz brūcēm zirnekļa tīklus taču ir veca kā pasaule. Un noteikti visā Ziemeļeiropā “raganas” tos izmantoja arī “kādu citu slimību, kurai nepieciešama šūnu nomaiņa” gadījumos. Ne par velti attēlos “sliktās raganas” miteklis attēlos parasti attēlots ar zirnekļu tīkliem aizaudzis, visādi “mošķi”, čūskas, krupji, un tamlīdzīga “preteklība” – “preteklība”, kuras ārstniecisko nozīmīgumu šobrīd “atklāj” laboratorijas – ar mūsdienu terminoloģiju, protams, bet jēga tā pati vecā.
    Tradicionālajās kultūrās nebija “nešķīstas” radības, krupītis, čūskiņa, zirneklītis vai sikspārnītis netika dēmonizēts kā judeokristietības paradigmas ietvaros.


  2. Jā, tā viš’ i. Interesanti, ka pat to apzinoties, mums (man jau tieši tāpat, nemaz te netaisos tagad kaut kāds “labiņais”) pieņemamāks ir mākslīgi izveidots biomateriāls, nevis… vai, piemēram, kaut kas līdzīgs “zirnekļu fermas” ierīkošanai. Dabiskumu kaut kur pa ceļam esam “pasējuši”. Vai neatgriezeniski?

Leave a Reply