Donalda Trampa „Pravda“ ir klāt

Donalda Trampa „Pravda“ ir klāt

Speciāli TVNET

Donalds Tramps palaidis pasaulē savu jauno propagandas platformu ar nosaukumu „Truth Social“, kas viņam palīdzēšot atgūt ASV prezidenta posteni nākamajās vēlēšanās. Viņš nav vienīgais ar šādu pārliecību. Latvijā arī daudziem konservatīvajiem aktīvistiem šķiet, ka pietiek noorganizēt aģitācijas portālu un lietas notiks pašas no sevis – lasītāji ieradīsies un noticēs izlasītajam. Diemžēl mediji šādi nefunkcionē. Masu mediji nav veikals, kuru visi iekāros līdz ar tā parādīšanos. Ir vairāki citi faktori, kas nosaka medija popularitāti un pieprasījumu sabiedrībā. Lielāka daļa politisko izdevēju tos nepazinās.

Nav noslēpums, ka Donalds Tramps joprojām ir Vladimira Putina apbrīnotāju skaitā un uzskata viņa pašreizējās „akcijas Ukrainā“ par „ģeniālu gājienu“. Taču savādais pasaules notikumu novērtējums nav vienīgā bijušā ASV prezidenta īpatnība. Viņam raksturīga diezgan izaicinoša bravūra, socialpolitiska bezkaunība un noteikumu/likumu pārkāpšanas tieksme. Pēc slikti organizētās Kapitolija „ieņemšanas“ 2021.gada 6. janvārī, Donaldu Trampu apsūdzēja šī skandalozā notikuma organizēšanā. Šī iemelsa dēļ viņam slēdza kontus Twitter, Facebook un YouTube. Tāpēc, ka viņš kūdīja un rīdīja, izplatīja melīgu informāciju un lietoja sociālos medijus valsts apvērsuma organizēšanai. Šajā virzienā bijušais ASV prezidents daudz neatšķiras no caurmēra terorista, kas vēlas taranēt savas valsts vēlēšanu sistēmu ar varmācību un fizisku spēku. Pēc izmešanas no populārajiem sociālajiem medijiem Trampa klātbūtne informatīvajā telpā būtiski saruka. Jau toreiz viņš solīja pompozu atgriešanos un tagad tas notiek ar viņa propagandas platformas “Truth Social” palīdzību. To izveidojis Trampam piederošs mediju uzņēmums Trump Media & Technology Group.

Ieceres mērķis ir izveidot skatuvi Trampa izgājieniem visos aģitācijas virzienos. Tā teikt – solo programma nākamo vēlēšanu gatavošanai. Protams, ka arī šajā virzienā Donalds Tramps nesaprot, ar ko medijs atšķiras no viena ambicioza politiķa propagandas platformas un domā, ka palaižot vaļā savu atbalstītāju kaislības, viss notiks. Jau tagad klasiskie mediji pauž bažas, ka šis aģitācijas teātris graus demokrātiju un vairos neiecietību pret noteiktām sabiedrības grupām. Taču iznīcinoši (visai sabiedrībai kopumā) tas nebūs. Kas notiek, ja „politikas bandītiem“ iedod propagandas skatuvi?

Cik ietekmīgs šāds propagandas teātris spēj būt?

Sākumā tam būs salīdzinoši daudz sekotāju kā parasti jaunai un neierastai lietai. Pēc tam publikas plūsma apstāsies un šajā „skudru pūznī“ ganīsies visa veida labējie ekstrēmisti, apmainoties viedokļiem ar sev tuvām tēmām. Nešaubos, ka Trampa skatuve pulcinās arī mūsu pašmāju labējos un konservatīvos entuziastus. Pēc dažiem mēnešiem tur izveidosies viena viedokļa karuselis, kas griezīsies monotoni un bez pārtraukuma. Pats sev par prieku.

Domāju, ka līdzīgu efektu pierādīja antivakseru aktivitāšu aģitētāji. Tiem atradās noteikti sekotāju pūļi, kas vēlējās ticēt, ka pasaule pārvalda „nejauka mafija“, kas „ar šo indē sabiedrību, to čipojot“ un novedīs cilvēci līdz postam. Tādi cilvēki vienmēr ir bijuši un būs un viņu vajadzība apdziedāt konspirācijas teorijas noteiks arī šo ļaužu vajadzību sekot Trampa patiesības ministrijai.

Jāpiezīmē, ka darbojoties Twitter tīklā, Tramps neieguva vēlētājus, bet vienīgi kaitināja citus politiķus un galvenokārt žurnālistus. Ja pats Donalds Tramps sistemātiski „pametīs saplosīšanai“ savus radikālos viedokļus un tos uzknābās mediji, tad vienu laiku izdosies saglabāt šai propagandas platformai publicitāti. Taču jau tagad var paredzēt, ka mediji izvairīsies „knābāt“ Donalda Trampa pamestās provokācijas un tieši šī iemesla dēļ, nekas grandiozs nenotiks.

Nedomāju, ka jauns Twitter konts Donalda Trampa režijā varētu magnetizēt daudz lietotāju. Viņa pielūdzēji un altright – kustība ir pieraduši pie slepenām sanāksmēm tumsas, maģijas un rituāliem. Mazticams, ka atrašanās uz publiskas skatuves pie pilna apgaismojuma, šos ļaudis vilinās kļūt vēl aktīvākiem. “Truth Social” ir digitālais teātris, kurā masu skati ir gaidīta lieta, taču diezin vai realizēsies. Taču no otras puses vēl viena nepatiesību tiražēšanas skatuve ir noorganizēta un zināmu duļķošanas darbu tā informatīvajā telpā paveiks. Stimulēs sabiedrības uzskatu polarizāciju un šķels sabiedrību un iedomu pamata. Tieši tāpat kā to cenšas paveikt Telegram un Gettr.

Laba lieta ir tā, ka Trampa jaunais medijs iespiedīsies tajā pašā nišā, kurā jau eksistē tādi konkurenti kā Gettr, Gab, Parler, Rumble, kas arī vēlas savaldzināt labēji orientētu vēlētājus. Kur nu vēl salīdzinoši vājie amerikāņu etablētie mediji, kas arī vilina šo pašu lasītāju grupu.

Nauda straumēm neieplūdīs, jo līdz šim šādā platformām galvenais bizness ir identificēt lietotājus, ievākt par viņiem faktus un pārdot tos tālāk reklāmdevējiem. Nav droši, ka šī – trampistu lasītāju kategorija interesēs lielos reklāmdevējus.

Vienīgais magnēts ir Tramps pats kā personība un viņa „izgājieni“. Viņa piruešu dēļ Tramps tika jau aicināts līdzdarboties Gettr par krietnām summām. Taču bijušais ASV prezidents atteicās to darīt. Pagaidām blogs ”From the desk of Donald J Trump“ ilgu mūžu nepiedzīvoja.

Ja vēlaties, varat aplūkot Gab, kas ir līdzīgs mikroblogam Twitter un saistīts ar amerikāņu labēji ekstrēmajiem politiskajiem grupējumiem. Kapitolija ieņemšanas laikā, šo platformu izmantoja daudzi okupanti kā saziņas avotu un informēja cits citu, kur atrodas viceprezidents Maikls Penss, piemēram. Gab ir 4 miljoni lietotāju, no kuriem apmēram 100 000 ir aktīvi lietotāji.

Gettr ir tviterkonts, kuru izveidojis Džeisons Millers. Viņš arī bija Trampa priekšvēlēšanu kampaņas (2016) padomnieks. Dibināts 2020.gada nacionālajos svētkos 4. jūlijā. Plaši izmanto dažādu pretvalstisku akciju uzmundrināšanai, ieskaitot „brīvības konvoju“ Kanādā 2021 u.c.

Rumble ir 2013.gadā dibināta kanādiešu videoplatforma. Ap 30 miljoniem lietotāju. Aktīvi līdzdarbojās antivakseru aktivitātes un bija spiesti anulēt pāris informatīvu ziņojumu.

Parler – konspirācijas teoriju platforma, kas īpaši tuva Q-Anona sekotājiem. Dibināta 2018.gadā, daļēji slēgta 2021. gadā pēc līdzdalības Kapitolija ieņemšanā.

Kā izskatās Trampa izredzes šajā infoplatformu kontekstā?

Sākumā mazliet palīdzēs anticenzūras karogi. Tos trampisti vicinās koši un intensīvi. Aicinot izsmiet feminismu, zviegt par seksuālām minoritātēm, sumināt ebreju holokaustu utt. Taču vienlaikus ir zināms (informē Rolling Stone), ka Trampa skatuvē būs cenzūra, jo nedrīkstēs kritizēt pašu saimnieku un tā domubiedrus. Tas ir skaidri zināms jau tagad. Tātad cenzūra tomēr būs.

Ja ir vēlēšanās runāties ar saviem domubiedriem un tie ir trampisti + Vladimira Putina dižo panākumu suminātāji, tad šī skatuve noderēs. Zināmā mērā var pat apgalvot, ka ar šo Donalds Tramps piedāvā savu „Pravdu“. Taču pastāv bažas, ka tas faktiski ir nišas medijs, jo Trampa vēlme apšaubīt žurnālistus, liberālos medijus, demokrātus un atvērtu balansētu diskusiju, nav nekas tik ļoti pieprasīts, lai varētu iekarot masu lasītāju.

Tāpēc nosaukums ir pareizs – „Trampa patiesība“, kas zināmā mērā sasaucas ar komunistisko boļševiku „Pravdu“ kā „taisnības un patiesības sludinātāju“.

Ar patiesības manipulāciju nodarbojas daudzi, taču agri vai vēlu pašatmaskojas.

Domāju, ka šis ir tieši tāds gadījums.