Riteņbraucēji un Krievijas robeža

Pēc „zemūdens smēķēšanas“ netālu no Bornholmas, ziemeļvalstu medijos turpinās diskusijas par to kā krievu cauruļvads varēja tikt saspridzināts. Pētnieks, docents Hans Livangs uzskata, ka spridzināšanu var veikt ļoti vienkārši. Pēc viņa domām ir diezgan daudz militāru un paramilitāru vienību, kas šādu operāciju ir spējīgas paveikt. Pēc viņa domām to varēja izdarīt, piemēram, 3 cilvēki no krievu karakuģu apkalpes, kas šajā zonā šiverē jau sen. Tas, ka šie sprādzieni bija apzināti veikta sabotāža, par to vairāk nešaubās neviens. 

Sliktākās ir divas lietas: milzīgais gaisa piesārņojums (par to ziņo šī rīta SR 1) un apziņa, ka trīs vīri var iznīcināt infrastruktūru no kuras visi esam atkarīgi.  

Tikmēr lielākajā pasaules valstī turpinās mobilizācija karam. Krievi nekad neesot šaubījušies, ka Putins bieži melo. Tas esot normāli. Taču nenormāli esot tas, ka Putins vairs nav uzvarētājs. Tas, ka notiek vispārēja mobilizācija, pasaka priekšā, ka Putinam ar karošanu iet slikti. 

Kolēģei Annai Lenai Pēterburgā nepārtraukti zvana telefons. Dažāda vecuma vecāki lūdz nogādāt “puikas“ uz Somiju, lai nav jāiet karot uz Ukrainu. Visvieglāk šķērsot robežu uz Somiju ir riteņbraucējam. Velosipēds var būt komiski maziņš, taču šis pasākums izdodas daudz labāk, nekā auto braukšana pāri robežai.

Piedāvāju dialogu, kuru Anna esot dzirdējusi kāda kafejnīcā Vīborgā. 

 • Cilvēki bēg uz Somiju. Kā žurkas….
 • Neviens nesaprot kas notiek.
 • Maitas amerikāņi šito savārija. Visu nolādēto sistēmu. Jau trīsdesmit gadus! Maitas!

Skaidrs, ka amerikāņi pie visa vainīgi. Arī pie tā, ka Putins ir pie varas. No vienas puses loģiski. Jau 20 gadus Putins skaidro, ka visas Krievijas problēmas radījuši citi. Tikai ne viņš.  

Pašlaik Krievijā notiek būtiskas pārmaiņas cilvēku galvās. Mīļotais diktators izrādījies zaudētājs. Tas ir ļoti negaidīti. Tagad tiek mobilizēti parasti cilvēki, bet februārī viņiem solīja, ka šis karš nevienu neapgrūtinās. Tā būs tikai īsa militāra operācija. Tagad izrādījies citādi un krievu vīri drūzmējās pie visām Krievijas izejām. Ar un bez velosipēdiem.   

Ir uzdīgušas šaubas par to vai Putins ir nemaldīgs. Tagad „neviens neko nesaprot“ un tas nozīmē, ka sabiedrība ir būtisku pārmaiņu priekšā. 

Nedomāju, ka visi uzreiz sapratīs, ka Krievijas varas aparāts ir korumpēts un sapuvis no augšas līdz apakšai. Nē, to abi Vīborgas veči noliegs un teiks, ka „citi arī ir korumpēti“ un „Krievija nav nekāds sliktais izņēmums“. 

Taču šaubas ir ieradušās. Rodas aizdomas, ka ir ticēts meliem. 

Piemēram par to, ka krievu armija ir neuzvarama. Bīstama un neuzvarama armija ir  katra, kārtīga krieva nacionālās identitātes daļa. Viņiem ir svarīgi, ka valsts ir varena, liela, bīstama un briesmīga. Ka visiem no Krievijas traki bail. Putins ir šīs Krievijas varenības garants. 

Ja kāds pārmeta Putinam korumpētību, tad patrioti vienmēr varēja pretoties ar apgalvojumu par to, ka „labi, Putins ir korumpēts“, bet “tieši viņš piespieda visu pasauli mūs respektēt!“. 

Ja masu slepkavības Bučā, krievu armijas cūcības Izjumā var novērtēt kā „ukraiņu propagandu“ un smīnēt, tad masu mobilizācija runā ļoti skaidru valodu – Krievijai neveicas, Tev jānāk palīgā. 

Uz robežas daži krievu puiši Annai vaicā: 

 • Esat žurnāliste?
 • Aha. Vai rakstāt patiesību?
 • Jā.
 • Tas labi. Mana mamma tikai 70 gadu vecumā beidzot saprata, kas viss ko viņai rādīja TV, nebija patiesība. 
 • Nu ja…
 • Ko Somijā domā par šo karu?
 •  Visi ir nervozi un satraukti
 • Jā, mēs arī. Tieši tāpat – esam nervozi un nemierīgi. Agrāk dzīvojām mierā. Bija tika labi. Redz kā viss tomēr notika. 

Kā krievu puiši tiks ar šo visu galā? „Ja ne pojdu!“, –  saka Toļiks. Viņš atteiksies braukt uz Ukrainu un viss. Citi meklē ārstu blatus, trešie improvizē, meklējot adreses tālās zemēs vai cenšas nokārtot “balto biļeti“ nopērkot činavniekus. Taču tik vienkārši viss nebūs. Pašlaik Putins sāk iesaukt armijā arī elites sportistus. Moblizēti ir olimpiskie airētāji, bandija čempions Ivans Maksimovs (Ria Novosti) u.c. tie, kas jau iesaukti, nedrīkst saņemt ārzemju pases (TT).  

Vakar ASV vēstniecība Maskavā pieprasīja, lai amerikāņi atstāj Krieviju. 

Ir sagatavota astotā Krievijas sankciju pakete Eiropas Savienībā.

Okupēto rajonu “Krievijas patrioti“ griezušies pie Putina ar lūgumu pārņemt Luhansku un Hersonu (AFP, Omni). 

Attēls no Dagnens Nyheter