Aneksijas dienas piezīmes

Vašingtona uz sabotāžu Baltijas jūrā vakar reaģēja klusināti. Ārlietu ministrs un drošības padomnieks sazinājās ar dāņu kolēģiem. Solot atbalstu izmeklēšanā un energoresursu nodrošināšanā. Blinkens uzsvēra, ka šāda sabotāža nav neviena interesēs. Līdzīgi amerikāņi reaģē uz Putina draudiem kodolieroču jautājumā. Salivāns jau vairākkārt pasvītrojis, ka sarunās ar Maskavu kodoluzbrukums komentēts kā tāds, kas var izraisīt „katastrofālas sekas“. Esot runāts gan oficiāli, gan privāti. Nav zināms ar ko tieši (DN).

Krievijā gatavojas ar uguņošanu „pieņemt“ jaunās teritorijas. Šodien tās anektēs. Izskatās, ka krievi svinēs vieni paši, jo daudz atbalstītāju šajā jautājumā viņiem nav. Šī aneksija cieši saistīta ar ukraiņu panākumiem frontē. Kaujas notiek arī par teritoriju, kuru Putins šodien deklarē kā „savējo“. Tagad būs iemesls tēlot, ka ukraiņi nedrīkst uzbrukt „Krievijai“. Ja viņi centīsies atgūt savu zemi, tad Putins varēs pieprasīt kodolieroču izmantojumu, kas var tikt likts lietā, ja kāds pārkāpj Krievijas robežas.  Tas izskatās apmēram šādi – ienaidnieks ieiet jūsu dzīvoklī, iekārtojas viesistabā un deklarē to kā savējo. Ja mēģināsiet savu dzīvokli atgūt, tad uz jums šaus.   

Vienlaikus Putins jau svētījis sīriešus ar Krievijas pilsonību un krievu pasēm (opozicionāra Sīrijas TV, Stambulā ar Kataras finansējumu). Sīrieši tiek mobilizēti Ukrainas karam kopā ar krievu iesauktajiem. Ar interneta palīdzību Kremlis pieprasa, lai šie sīrieši ierodas kara komisariātos. Vairāki no viņiem ignorē šo aicinājumu. Bez entuziasma šo aicinājumu uztver tie, kuriem nav kaujas pieredzes. 

Kopš 24.februāra vairākkārt ir ziņots, ka Putins mēģina pieprasīt no sev draudzīgā Asada režīma Sīrijas karavīrus. Pagājušajā nedēļā tika izlemts Kremlī, ka šie karavīri iegūs automātiski Krievijas pilsonību. Proti, ja esi gatavs karot krievu pusē Ukrainā vismaz vienu gadu, tad dabūsi Krievijas pasi. Tad vairs nav spēkā prasība, ka pasi var iegūt, tikai tie, kas ir uzturējušies Krievija vismaz piecus gadus (TASS). 

Paralēli pieņemts lēmums smagi sodīt tos, kas bēg no iesaukuma krievu armijā vai dezertē. Par to pienākas līdz 10 gadiem cietumā. 

Pusnaktī robežu ar Krieviju tūristiem beidzot slēdza arī somi. Somijā joprojām var iebraukt tie, kas apmeklē savus radus, tuviniekus, tur strādā vai brauc pie ārsta. Izņēmums paredzēts arī diplomātiem un krievu opozīcijas aktīvistiem. Līdz šim Somiju šajā jautājumā kritizēja Igaunija, kas pārmeta, ka krievi ceļo uz Igauniju caur Somiju. Igauņi uztver šos krievus kā drošības risku savai valstij. Straujais pavērsiens šajā jautājumā esot izskaidrojams ar sabotāžu Baltijas jūrā pret abiem gāzes vadiem. Nesakoties uz visu, krieviem tiek dotas iespēja pieprasīt politisko patvērumu Somijā. 

New York Times publicējusi noklausītas telefona sarunas starp krievu karavīriem. Šie kaujinieki ir pārkāpuši aizliegumu stāstīt par karu saviem tuviniekiem. Sarunas noklausījās ukraiņu drošībnieki un visi, kas noklausīti ir atpazīti, izmantojot sociālos medijus.  

Kara sākumā sarunas ir apmēram šādas:

-Elle, te ir velns un elle! Uz ielām guļ civilie! Beigti. Te ir elle! (“Nikita stāsta savai meitenei telefonā).

– Neviens taču nebrīdināja, ka būs šitā! Neviens! (Sergejs stāsta mātei). Pēc tam papildina – šis karš ir pats muļķīgākais lēmums, kuru valdība varēja pieņemt. 

– Mēs saņēmām viņus gūstā. Novilkām visiem drēbes. Izmeklējām kabatas. Tur nekā nebija. Vajadzēja viņus atbrīvot, taču tad šie trīs būtu aizgājuši un citiem izstāstījuši par mums un mūsu pozīcijām. Nolēmām viņus visus nošaut. Lai drošāk. (Sergejs mātei).

Daudzās sarunās krievi sūdzas par ēdiena trūkumu, aukstumu un apsaldētām ķermeņa daļām. Pauž nicinājumu pret komandieriem un dēvē Putinu par idiotu. 

  • Šis karš balstīts uz nepareiziem pieņēmumiem. To nevienam nevajadzēja. Atnākot uz šejieni redzējām, ka cilvēki dzīvo normālas dzīves. Dzīvo labi. Tāpat kā mēs Krievijā. Taču tagad viņiem jādzīvo pagrabos (Miša mātei) (DN).

Norvēģija 22oktobrī izskatīs jautājumu par krievu un baltkrievu slēpotāju nepielaišanu cīņām pasaules čempionātā. „mēs nevaram cīnīties pret viņiem mačos,, ja viņi ar ieročiem karo pret Ukrainu (Starptautiskā slēpošanas federācija, FIS).

Erdogans sarunā ar Zeļenski paudis nepatiku pret Krievijas referedumiem okupētajās teritorijās. Šādas aktivitātes apgrūtinot diplomātisku šī konflikta noregulējumu. 

Somijas valdība plāno celt žogu uz robežas ar Krieviju (Ilta Sanomat).

ASV neatzīs okupēto Ukrainas teritoriju pievienošanu Krievijai (Sky News). 

Pentagons nosūtīs nākamo ieroču paketi Ukrainai 1,1 miljardu dolāru vērtībā. Tajā būs 18 Himars, munīcija, 150 tanki, 40 kravas automašīnas un moderna radāru sistēma pret Irānas droniem (CNN). 

BBC samazina darbinieku skaitu par 400 radiostacijās, ka raida ārzemēm.

Attēls no SVT