Ēģiptes politiskais stress


Ēģiptes politiskais stress

2011. gada 28. janvāris

Šorīt zviedru radio ziņu izlaidumos nervozi stāstīja par notikumiem Ēģiptē. Internets bloķēts visā valstī. Neko no turienes nevar saklausīt, izlasīt un uzzināt. Vietējie rakstnieki un žurnālisti rīta demonstrācijas laikā aizturēti, aizvesti uz policiju, bet vēlāk…palaisti brīvībā.Vēl septiņos no rīta Tunisijas ”jasmīnu revolūcijas” pārsviešanās uz tuvējo kaimiņvalsti šķita neiespējama. Uzliesmos, jeb tomēr apdzisīs?

Tātad šorīt vēl viss izskatījās rāmi un dekoratīvi. Zviedrijas ārlietu ministrija priekšpusdienā zviedriem iesacīja turpināt iesāktos atvaļinājumus Ēģiptē, taču pie viena lūdza izvairīties no ”politiskām parādēm, demonstrācijām un citiem lieliem tautas saietiem cietās, kur uzliesmojuši protesti” (DN. 28.01)

Jau četros pēcpusdienā tā pati ārlietu ministrija Stokholmā publiski atzinās, ka ”situācija ir strauji mainījusies” un norādīja, ka ”bez nozīmīga iemesla” zviedriem tagad uz Ēģipti nebūtu ieteicams doties. Ceļojumu firmas jau paguvušas apturēt čartera lidojumus uz Kairu, samaksātā nauda tūristiem tiks pilnība atlīdzināta. Nepārvaramo šķēršļu situācija bija iestājusies un ārkārtas likumi šodien sāka darboties.Pāris stundu laikā Ēģiptes salonu revolūcija bija pāraugusi masu protestu akcijās ar grūti prognozējamām beigām.

Al Jazeera pusdienlaikā sekoja Muhameda Elbaradeja arestam Kairā un pēc brīža manīja savu vēstījumu, uzsverot, ka slavenais politiķis esot mājas arestā. AP nervozi informēja, ka Baradejs kopā ar citiem ēģiptiešu opozicionāriem esot ieslēdzies kādā Kairas mošejā. Tikmēr policisti centrā trakoja ar asaru gāzi.

Tautas protesti esot sākušies šodien īsi pēc piektdienas lūgšanas, pie mošejām. Policija šāvusi uz demonstrantiem ar gumijas lodēm un izklīdinājusi ar ūdens metējiem. Sakarā ar interneta bloķējumu un mobilā telefona sakaru traucējumiem grūti patlaban precīzi noskaidrot kur īsti norisinās tautas sacelšanās.

Zviedru kolēģi līdz šim informējuši, ka piektdienas pēcpusdienā sacelšanās notiek Kairā, Suecā, Aleksandrijā un Luksorā.

Ēģiptiešu varas iestādes pavēlējušas mobilo telefonu operatoriem slēgt savus tīklus noteiktos valsts reģionos. Tā Vodofone pārstāvji informējuši ziņu aģentūru Reuters.

Kopš 17.00 pēcpusdienā Ēģiptē pasludinātā ” komandanta stunda”, šovakar tautu televizorā uzrunās Hosni Mubaraks. Taču neraugoties uz aizliegumiem tauta joprojām esot ielās un demolējot skatlogus un veikalus.

Pagaidām nav ziņu par ievainotajiem.

Protestētāju un demonstrantu vidū esot vairums ir ”nikni, gados jauni vīrieši, trūcīgie, izmisušie bezdarbnieki’” (informē SVT korespondente no Kairas). Daudzi no viņiem salīdzinoši labi runā angliski un tieši tāpēc spēj atbildēt uz ārzemju žurnālistu jautājumiem, nodrošinot reportāžu emocionālo autentiskumu. Ko viņi grib? Nost ar Mubaraku! Nost ar nīsto režīmu!

Tikko noskaidrojās, ka demonstrantiem izdevies ieņemt drošība policijas štābu 20 km no Kairas un Suecā ir jau okupēts policijas iecirknis un tiek atbrīvoti ieslodzītie.

Gaiss virs Kairas šovakar esot biezs kā ķīselis dēļ asaru gāzes.

Ēģipte ir nozīmīga Tuvo austrumu ass un būtisks ASV partneris politiskajās spēlēs. Izvairīgie Obamas šodienas publiskie izpaudumi Ēģiptes notikumu sakarībā vieš bažas. Wikileaks tikko publicētie kārtējie slepenie dokumenti liecina par baltā nama saraksti ar Mubaraku.  Šodienas New York Times pievēršas šiem dokumentiem, novērojot kā amerikāņi kārtējo reizi ”stutē” režīmu, kas atbalsta viņu politiski ekonomiskās intereses, taču nospļaujas uz cilvēktiesību ievērošanu attiecīgajā valstī.

”Mubaraks pārdzīvos visu” – tā pirms diviem gadiem Baltajam namam ziņojis bijušais ASV vēstnieks Ēģiptē. Cerams, ka viņa vārdi nav pravietiski.

Tikmēr spriedze Kairā pieaug.

Sekosim notikumu attīstībai.

mhttp://www.nytimes.com/2011/01/28/world/middleeast/28diplo.html?_r=2&hp

One comment

Leave a Reply