Somijas prezidenta vēlēšanas 2012 – divos piegājienos.

2012. gada 19. janvārī

Šodien izskatās, ka plānotais uzvarētājs Sauli Nīnistē nebūs ieguvis pietiekošu balsu skaitu  svētdienas vēlēšanās. Tāpēc Prezidenta vēlēšanās Somijā būs vajadzīgs otrais ”piegājiens”. Izrādās, ka kaislības sit augstu vilni arī vēsos platuma grādos, ziemas vidū.

Somi par savu prezidentu bija nobalsojuši pārdomāti un laicīgi.

Fakti rāda, ka ⅔ vēlētāju nobalsoja priekšlaikus un tas pierāda, ka tautai labāk patīk balsot par Prezidentu nevis Parlamentu

Starp citu, iepriekšējo reizi – 2006. gada šajā vēlēšanās piedalījas pat 77% vēlētāju un toreiz Nīnistē par mata tiesu zaudēja Tarjai Halonenai.

Tagad Halonenas valdīšanas laiks Somijā ir noslēdzies – maksimālie 12 gadi ”Somijas tronī” jau aiz muguras un uz skatuves turpina cīņu viņas agrākais konkurents – konservatīvo pārstāvis Sauli Nīnistē ar 7 sīviem pretiniekiem.

Pagājušajā nedēļā likās, ka viņš uzvarēs un piermajāpiegājienā savāks vairāk nekā 50% vēlētāju balsu.

Tagad izrādās, ka finišā spurtā viņam pietuvojšies visi pārējie 7 konkurenti uz Prezidenta amatu.

Šodien TNS,Gallup prognoze liecina, ka līderim Nīnistē ir tiki 39% un tas nozīmē, ka būs arī otrā Prezidenta vēlēšanu kārta 5. februārī, kad ”kauja” par vēlētāju balsīm norisināsies starp vadošajiem 2 pretendentiem.

Pagaidām nav skaidrs vai Nīnistē pretī nostājies centra partijas veterāns Pāvo Veironens vai Zaļo pārstāvis Peka Hāvisto.

Pirmais no viņiem ir plaši pazīstams Eiropas Savienības pretinieks un ”nācijas TV izklaidētājs” , otrais – jauniešu favorīts un liberālis.

Pirmsvēlēšanu dienā abi iekaroja daudzas vēlētāju balsis un pašālik katram no abiem ir apmēram līdzīgs balsu skaits – 17%.

Sociāldemokrāti un somu nacionālisti šajās vēlēšanās ir izgāzušies.

Pat populistu līderis Timo Soini, kas plūca lauzus pērnajās Parlamenta vēlēšanas (20%), šoreiz ticis tikai pie 9% balsu. Neveicies arī bijušajām sociāldemokrātu premjerministram Pāvo Liponenam (6%).

Sociāldmkrāti par notikušo ir satriekti un partijas sekretārs Mikaels Jungners tikko draudēja atkāpties no amata, ja ”tauta nebalsos par mūsu partijas kandidatu” Somijas Prezidenta vēlēšanās.

Sekosim notikumu attīstībai simpātiskajā Somijā! Nākamo svētdien un…februārī…

🙂

7 comments


  1. Tas cik konservatīva ir Somijas sabiedrība noteiks, vai Sauli ievēlēs pirmajā kārtā:) Paredzu vien pirmo kārtu, lai arī Somijas sabiedrība ir mainījusies, un vēlmē šajā ziemas laikā sanākt vairāk kopā, lai diskutētu pirms un pēc pirts par Somijas nākotni €zinā vai Sauli Niinistö atbalstītajā NATO, var būt iemesls, lai notiktu arī otrā kārta


  2. Forši, no šī posta uzzināju, ka Somijā notiek tik svarīgas lietas. Vispār skandināvi un somi dzīvo ļoti noslēgti un par tiem parasti ziņas nestāsta. Tas nozīmē, ka viņiem viss ir kārtībā! 🙂

Leave a Reply