ASV kongress apturējis balsošanu par strīdīgo PIPA* likumu.

 2012. gada 20. janvārī

Balsošanai par šo neviennozīmīgo likumu ‘Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act of 2011”  (saīsinājumā PIPA) bija jānotiek otrdien.

Taču šis balsojums nenotika!

Lieliski – no daudziem viedokļiem.

Tātad – runa ir par tā saucamo ”nelegālo failu” apmaiņas aizliegumu internetā jeb autortiesību aizsardzību tīmeklī.

Šie likumprojekti var būtiski mainīt Interneta funkcionēšanu visā pasaulē. Formāli tiek sludinātas autortiesību aizsardzības vēlmes, taču būtībā šie likumi var panākt bargu jebkuras tīmekļa vietnes cenzūru (arī nepamatotu). Likuma autori vēlas panākt, lai par autortiesību pārkāpumu būtu iespējams strauji slēgt mājas lapas un bargi sodīt pārkāpējus (naudas sodi – cietumsods). Tātad – ar cenzūras palīdzību vērsties pret sabiedrību.

Labu vēlot, var nobruģēt ceļu uz elli.

Tā varēja notikt arī šoreiz.

Taču pagaidām tas nav izdevies. 

Izrādās, ka likuma pieņemšanu nobremzējuši plašie sabiedrības protesti (aizvadītajā nedēļā) pret šo ASV valdības iniciatīvu.

Protesti gāja plašumā.

Tā patiešām bija. 

Pirms dažām dienām vairākas organizācijas (tīmeklī) plaši protestēja pret šo likumu pieņemšanu.

To skaitā bija arī Wikipedia, kas uz laiku (trešdien) slēdza savas lapas, protestējot pret ierosinātajiem antipirātisma apkarošanas likumiem.

Tik plaša mēroga streikus tīmeklī līdz šim neviens neesot piedzīvojis, – tā uzskata virkne starptautiski atzītu ekspertu.

Tīmekļa protesti aizvadītās nedēļas laikā aptvēra ne tikai Wikipediju, bet arī neskaitāmas citas veblapas, kas pārtrauca savu darbību, lai protestētu pret antipirātisma likumu SOPA (Stop Online Piracy Act) un PIPA balsošanu kongresā.

To skaitā arī Googe un Facebook protestēja pret šo likumu pieņemšanu, jo tie panāktu bargāku interneta cenzūru pret viņu lietotājiem.

Starp citu, ASV Virdžinijas štata prokuratūra jau pieņēmusi lēmumu slēgt failu apmaiņas servisu Megaupload (Wall Street Journal), apgalvojot, ka tas tas pārkāpj likumu par autortiesībām.  Apsūdzības ir uzrādītas vairākām personām, jo pēc prokurora domām resursa darbības dēļ autortiesību īpašnieki zaudējuši apmēram 500 miljonus dolāru. Četri cilvēki jau aizturēti Jaunzēlandē (pēc ASV pieprasījuma) un vēl trīs tiek meklēti. 

FIB uzsver, ka šī ir pagaidām lielākā šāda mēroga operācija ASV, kas cīnās par autortiesību ievērošanu.   

Kam vajadzīgs šis likums?

SOPA un PIPA pieņemšanu ASV kongress atbalsta Holivudas un mūzikas industrijas dēļ. Tas vajadzīgs arī ASV Tirdzniecības palātai, Nacionālo ražotāju asociācijai un Biznesa programmatūras aliansei. 

Tagad Obamas administrācija ir spiesta secināt, ka nav iespējams ieviest likums, kas tiecas ierobežot izteikšanās brīvību un kaitē interneta uzņēmumu likumīgai darbībai.

Šodien sākuši svārstīties/ šaubīties arī vairāki senatori, kuri līdz šim tiecās atbalstīt abus šos likumus. 

”Ja šos likumus neizdosies iebalsot, tad vienalga nāksies atrisināt virkni problēmu, kas joprojām ir atklātas šajā jomā”, – tā uzskata it speciālists Dāniels Vestmans. Viņš norāda, ka būs jāregulē maksājumi, kas paredzēti ”pirātu pakalpojumu servisam”. Pēc viņa domām tas būšot nākamais solis ”interneta haosa saprātīgai sakārtošanai”.

Tas, ka cenzūras ieviešana neizdevās – ir lieliski.

Autortiesību aizsardzībai, acīmredzot, ir nepieciešami humānāki un laikmetīgāki risinājumi. 

* Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act of 2011

2 comments


  1. Vismaz kaut kādas demokrātijas pazīmes ASV ir saglabājušās, jo palasot ASV ziņas, sajūta, ka tur dominē aristokrāti un viss tiek pakartots viņu interesēm. Tās pašas mūzikas ierakstus kompānijas un filmu filmēšanas kompānijas zaudētu, ja nebūtu “nelegālas” failu apmaiņas, jo daudzu makslinieku popularitāte būtiski kristos un to darbus nevarētu izdevīgi pārdot. Tas pats ar grāmatām, ja nevarētu lejuplādēt zinātniskās grāmatas, tad tās daudzviet netiktu izmantotas un informācija tajās paliktu nepamanīta. Vienīgais veids kā pelnīt ar autortiesībām ir izveidot jaunu tidzniecības un maksāšanas formu, kā arī pakalpojumam jākļūst plašākam nekā tas ir pašlaik.


  2. Es domāju, apsveicami ir tas, ka vispār tiek kautkas uz to pusi ne tikai domāts..agrāk vai vēlāk bet cenzūra būs skarbāka esmu 100% pārliecināts, jebkurā gadījumā tas ir labi vai cenzē ”labo” vai cenzē ”slikto” man šķiet, ka viens mērķis ir tik liels, ka tam nevar aizšaut garām ar 7 miljardu cilvēku arsenālu 🙂

Leave a Reply