Par dronu kara reportāžām un deefake. Drīkst vai nedrīkst?

Hersonas kaujas jau notiek. It kā nemanāmi. Pamazām. Šis reģions ir dienvidu zona jeb Putina – visiekārojamākā Ukrainas teritorija. Kopš Krievijas rīkotā „referenduma“ te formāli skaitās Krievzeme. Taču faktiski – Ukrainas pilsēta. Vakar krievu ielikteņi pieprasīja „visiem atstāt pilsētu“ un celties pāri upei (Ria). Tikšot evakuēti no 50 000 – 60 000 iedzīvotāju. Vairums – uz Krieviju (TASS). Bēgs arī krievu ieceltie pilētas vadītāji un nocietināšoties Dņepras pretējā krastā (Rossija 24). 

Pēdējās nedēļas laikā ukraiņu pretofensīva bijusi samērā pieticīga. „Taču gaisā var just, ka lielās kaujas vēl priekšā“, – komentē situāciju eksperts Oskars Jonsons. Ja Hersonu krievi zaudēs, tad šim faktam būs milzīga nozīme Ukrainas kara gaitā.

Kremlis jau tagad piedāvā skatītājiem TV propagandas šovus, kuros ukraiņi tiek krāsoti vismelnākajās krāsās. Kā norādīja kolēģe Anna, “tas ko runā Putins ir it kā paņemts no Ukrainas vai Eiropas TV ziņām, tikai „krievu“ vietā Putins izmanto apzīmējumu „ukraiņu neonacisti“ (no Putina vakardienas runas). Nav saprotams kāpēc krievi pieprasa, lai visi bēg projām no Hersonas. Ukraiņi paši negraus savas pilsētas ar artilēriju tā kā tas krieviem pierasts. Nē, viņi to nedarīs. Iespējams, ka šis ir kārtējais ukraiņu armijas dēmonizēšanas paņēmiens. Nav izslēgts, ka arī Kremļa visaugstākajos lokos pastāv sapratne, ka šo lielisko pilsētu tomēr var nākties zaudēt. Var gadīties, ka taisnība ir Zeļenska padomniekam Mihailo Podoļjakam. Viņam šķiet, ka pārāk ilgi Kremļa ideologi ir dzīvojuši iedomātā fantāzijas pasaulē ar dejām un dziesmām Sarkanajā laukumā. „Pievienojot Hersonu Krievijai“. Tagad pienācis laiks atmosties no saldā sapņa un realitāte izrādās pagalam nepatīkama. Tik nelāga, ka jābēg projām. 

Vakar Putins ieviesa kara stāvokli visās okupētajās teritorijās. Kāpēc? Tikai tagad? Tāpēc, ka pēc Putina domām pastāvot risks ārzemju iebrukumam Krievijas teritorijās.  Lai gan faktiski viņš pats ir okupējis svešas valsts teritorijas, taču to neredz. Ko tas viss nozīmēs iedzīvotajiem? Protams, ka vienīgi problēmas. Piespiedu iesaukšanu krievu armijā, deportācijas utt. Tiek teikts, ka robežas netikšot slēgtas, taču šādos gadījumos Putins mēdz runāt vienu, bet darīt – pavisam ko citu. 

Veidojas absurda aina. Šoigu ar varu iesauc savā armijā pat okupēto zonu ukraiņus, bet viņa paša meita Darja (dzim. 2008) un draudzene Jeļena Šebunova izbauda Eiropas dzīvi Lietuvā. 2017.gadā Šoigu draudzene apprecējās ar lietuviešu uzņēmēju Adolfu Kaminsku, ieguva uzturēšanās atļauju un pēc tam Lietuvas pilsonību. Noskaidrojies, ka pats Šoigu ir palīdzējis viņai Lietuvā izveidot plaukstošu biznesu ar pasūtījumiem no Krievijas Aizsardzības ministrijas (The Insaider, Siena).

Pašam Šoigu viss nenotiek tā kā varētu vēlēties. Viņi kritizē gan čečenu līderis Ramzans Kadirovs, gan arī Vāgnera grupas šefs Jevgeņijs Prigožins. Nevedās karošana un viss. „Šīs ir Kremļa spēles, kad kādu pakļauj kritikai, lai novērstu uzmanību no daudz svarīgākām personām“, – konstatē Martins Krāgs. Labi, būsim piesardzīgi un neņemsim „par pilnu“ Kremļa žestus.  

Tikmēr Norvēģija turpinās satraukums sakarā ar krievu spiegu droniem. Jau septiņi dronu īpašnieki (krievi) aizturēti par Norvēģijas infrastruktūras, naftas zonu, militāro bāzu un lidlauku filmēšanu. Vakar no rīta tāpēc tika slēgta Bergenas lidosta. Drošības policijas (PST) vadītāja Hedviga Moe uzskata, ka situācija ir nopietna, jo viens no aizturētajiem ir Vladimiram Putinam tuvu stāvoša persona (47 g.v.) ar krievu un Lielbritānijas pasēm kabatā. Aizturētā tēvs ir iekļauts rietumu sankciju sarakstā par atbalstu Putinam Krimas okupācijas laikā. Visi aizturētie ir sašutuši un uzdodas par fotogrāfiem un tūristiem.      

Nobeigumā par medijiem un informāciju. Esmu ukraiņu pusē un atbalstu viņu cīņu, taču neesmu sajūsmā par pēdējo nedēļu jauno pavērsienu sociālajos medijos. Proti – no droniem tiek filmēta krievu karavīru spridzināšana un rādīts cik viegli viņus iznīcināt. Saprotu, ka šis ir psiholoģisks karš un šādi kadri palīdz krieviem Krievijā saprast cik smags ir šāds karš un nav izslēgts, ka arī viņus šādi nogalinās. No augšas Twitter lentē viss izskatās kā videospēlē. Pat jautri. Taču rādīt kā saspridzina cilvēkus ierakumos, kā uziet gaisā krievu tanki, manuprāt, nav legāla psiholoģiskā kara metode.

Man tas nav pieņemams jo upurus rādīt nedrīkst. Krievi nav labāki šajā jomā. Tātad runa (šajā gadījumā) ir par metodi. Kā domājat Jūs?

Drīkst vai nedrīkst šādi rādīt karu.

Daudz lielāka nejēdzība ir deepfake metode, izmantojot reālus cilvēkus (kā tēlus) filmās un seriālos ar MI palīdzību. Krievijā pašlaik populāra sērija, kurā galvenās lomas tēlo Holivudas aktieri, kuri faktiski filmā nepiedalās. Tikai viņu „tēli“. Paņem jūsu “izskatu“ un uzmodelē “varoni“. Bez reālās personas atļaujas.

Vai tas ir pieņemami?

Attēlā: Hersona pirms kara