Čečeni pret čečeniem Ukrainas frontē

Ukrainas frontē čečeni karo pret čečeniem. Vienā pusē (kopā ar krieviem) Putinam lojālie „kadirovieši“, bet otrā pusē (kopā ar ukraiņiem) attēlā redzamais karavīrs “Maga“, kuram uz  kara uniformas ir divas zīmotnes – Ukrainas un Čečenijas. 

„Viņi ir klauni un nodevēji“, – saka Maga par saviem pretiniekiem, tautiešiem. Viņš uzskata, ka šī ir iespēja cīnīties arī par savas dzimtenes brīvību. Putins jau sen un ilgstoši centies paverdzināt viņa dzimteni. Šī esot iespēja atriebties par to, kas noticis tā saucamo Čečenijas karu rezultātā.  

„Šis ir arī mūsu karš. Ukrainas cīņa par savu brīvību attiecas arī uz mums – čečeniem, gruzīniem un visiem tiem, kurus Putinam izdevās klusi un neuzkrītoši okupēt. Maga ir 30 gadus vecs un karo Ukrainas pusē kopš 2019.gada. 

“Krievijas impērijai ir jāsasprāgst gabalos un jāizjūk. Tam beidzot ir jānotiek. Mums visiem jāatbrīvojas no krievu impērijas verdzības“ – viņš uzskata. 

Maga nav viņa īstais vārds. Starp citu, čečenu ukraiņu pusē ir salīdzinoši daudz. Viņu ģimenes ir dzimtenē – Krievijas Federācijas teritorijā. Okupētajā zemē. Tās var sodīt, ja nāks gaismā, ka dēli vai vīri karo ukraiņu pusē. 

“Pie mums krievi soda visus – vīriešus un sievietes. Spīdzina, nogalina un visu nofilmē. Pēc tam dokumentētu slepkavību aizsūta ģimenes locekļiem. Lai apskatās. Tāpēc mana mamma neko nezina kur esmu un kurā pusē cīnos. Labāk, lai nezina. Citādi Kadirova cilvēki sāks spīdzināt un viņu nogalinās“, –  saka Maga. 

Kadirovieši ir Ramzana Kadirova domubiedri un pakļautie. Viņi pārvalda Putina provinci Čečeniju drakoniski un skarbi, diktatūras režīmā. Ukrainas karā Kadirovs un viņa cilvēki izceļas ar īpašu nežēlību un neiecietību pret vietējiem – ukraiņiem. Ir zināms, ka Bučas masu slaktiņos kadirovieši esot piedalījušies īpaši aktīvi. Iespējams, ka krievu armijai no šiem kadiroviešiem nav lielas jēgas. Tā domā kara eksperts Oskars Jonsons. Viņu „plosīšanās“ sociālajos medijos un paša Kadirova bravūrīgie izpaudumi vairāk atgādina PR akcijas, nevis ziņojumus no frontes. Lieloties ar savu nežēlību Ukrainā, Kadirovs vēlas saglabāt Čečenijas stūri savās rokās un to viņam var nodrošināt tikai Putins pats.

Ukraiņu vidē kadiroviešus sauc par „TikTok armiju“, jo viņi vairāk rūpējas par aizraujošiem sižetiem sociālajos medijos, nevis reāli karo Ukrainas frontē. Pats Kadirovs domā, ka izskatās kā kara varonis, taču vairāk atgādina bārdainu bērnu, kas Tiktok vietnē spēlē kariņus. Līdzīgi domā arī Maga. „Esam noskatījušies šos ierakstus un smējušies par tiem. Tie nav karavīri, bet klauni. Paši viņi savu muļķību neredz“  – konstatē Maga. 

Kā eksperti vērtē čečenu un gruzīnu līdzdalību Ukraiņu armijā? „Čečeni karo ar Maskavu jau vairākus simtus gadu. Šis ir turpinājums viņu kaujā pret krievu imperiālismu“ – uzskata Oskars Jonsons. 

Maga atstāja savu dzimteni 12 gadu vecumā. Kara apstākļos. Sākumā apmetās Gruzijā, pēc tam Francijā. Kad bija pabeidzis skolu un augstskolu Francijā (iegūstot ekonomista diplomu), viņš tomēr nolēma palīdzēt ukraiņiem un iestājās Dudajeva divīzijā. Tiem, kas nezina: Dudajevs 1991.gadā deklarēja Čečenijas neatkarību no Padomju Savienības un Krievijas. Viņu nogalināja krievi 1996.gadā, pirmā Čečenijas kara laikā (1994-1996). Otrā  Čečenijas kara laikā tieši Vladimirs Putins kā Krievijas prezidents uzsāka šī kara forsēšanu. Bombardējot Grozniju un iznīcinot šo tautu (300 000 kritušo). 

Kur Maga pašreiz karo?

Viņš karoja (tikko) pie Izjumas, to atbrīvojot. 

Kā izturas pret krieviem?

Nekā īpaši. Tikko dažus nācās „paņemt gūstā“, jo abi gulēja bruņu transportierī. Kaujas biedri – krievi bija abus pametuši likteņa varā. 

Kas ar šiem krieviem notika? 

„Nodevām ukraiņu iestādēm“, – saka Maga. 

Vai pašam ir bijuši ievainojumi?

Maga rāda uz savu bruņu ķiveri, kurai vidū iedobums. Granātas šķemba no kaujām pie Mariopoles. 

Uz ko viņš cer?

Uz uzvaru. Uz krievu impērijas sabrukumu un pasauli, kas būs labāka par šo.       

Attēls un fakti DN