Krievu droni Kijivā

Pirmdien krievi sarīkoja 9-10 irāņu dronu uzbrukumus Kijivai (SvD, The Guardian). Trīs cilvēki nogalināti un vairāki desmiti ievainoti. Uzbrukums bijis vērsts pret Kijivas sirdi – centrālo dzelzceļa staciju.  

 Kerčas (Krimas) tilts atkal esot izmantojams satiksmei (TASS), bet krievu kara lidmašīna avarējusi dzīvojamajā namā krievu Jeiskā un ēku sagrāvusi (Reuters). Jeiska ir kūrortpilsēta Taganrogas līča krastā. Avarējusī lidmašīna Suchoj Su -34 tātad ietriekusies ēkā, kas atrodas Krievijas dienvidos pie Azovas jūras. Tuvu krievu okupētajai zonai Ukrainā (Reuters).  

Taču karadarbība turpinās. Bahmuta pašlaik ir smagākais frontes posms. Krievi mēģina ielauzties atpakaļ. “Taču te ir runa par ļoti nelieliem viņu panākumiem“- konstatē pulkvežleitnants, kara procesu eksperts Joakims Pāsikivi. „Runa ir par pāris simtiem metru, nekas vairāk“, – viņš piebilst. 

Aizvadīto nedēļu laikā krievi Bahmutu bombardējuši visintensīvāk (BBC). Pēdējās evakuācijas reizē rindā uz aizbraukšanu te pulcējās maz vietējo iedzīvotāju. „Cilvēki ir pārguruši no šī kara“, – teica BBC reportierim 70 gadus vecā Olena. „Cilvēkiem ir dažāda kara izturība. Vieni sprādzienu laika sniedzas pēc nākamās cigaretes, bet citi uzreiz sāk raudāt“- secina sieviete. Viņai kļuvis par grūtu gatavot ēdienu katru dienu pagalmā uz ugunskura un staipīt smagos spaiņus ar ūdeni pa klaju lauku. 

Neraugoties uz masīvajiem krievu artilērijas uzbrukumiem, sagrābt Bahmutu atpakaļ krieviem nav izdevies. Viņu uzlidojumi ir haotiski un dārgi. „Ukraiņi labāk manevrē. Viņi prot aiziet krievu karaspēka daļām aiz muguras, parādīties negaidīti līdzās un tās sagraut. Krievi tā neprot. Viņi tikai šauj un šauj un tērē lādiņus. Grauj kopā visu, kas sagraujams un viss. Iet frontāli virsū. Ukraiņi viņiem sadod un tad krievi atkāpjas. Samērā primitīva kara taktika Kremlim. Visu laiku viens un tas pats. Vienas un tās pašas taktikas kļūdas. Taču turpina kļūdīties un viss“, – konstatē pulkvežleitinants Pāsikivi. 

Uz priekšu krievi pavirzījušies Bahmutas dienvidos. Tur divi ciemi atkal nonākuši krievu kontrolē. Taču šie panākumi ir niecīgi. Tiek prognozēts, ka krieviem neizdosies ieņemt Bahmutu (BBC).

Krievijas pusē beidzot parādās informācija par nesen mobilizētajiem, kas atgriežas dzimtenē zārkos. Piemēram, ceturtdien Čeļabinskas medijos paradījās ziņa par pieciem Ukrainas kara zārkiem un Krasnojarskā par četriem (The Guardian). Līdz šim ziņas par kritušajiem krievi nepublicēja vispār. 

Mobilizētie nav guvuši nekādu nopietnu apmācību, lai karotu. Piemēram, Andrejs Ņikoforovs (25 g.v.)  tika iesaukts Pēterburgā 25 septembrī un divas nedēļas vēlāk jau bija miris pēc kaujām pie Lisičinskas. Interesantai, ka miršanas apliecībā kā nāves iemesls minēta sirdstrieka un kautiņa sekas (BBC).

Novērotājiem šķiet, ka „kara zārku“ paisums varētu novest pie protestiem Krievijas provincēs. Taču var gadīties, ka šie upuri tika paaugstinās krievu vēlmi izrēķināties ar ukraiņiem. 

Krievijas puse ļoti izvairīgi līdz šim runājusi par saviem upuriem frontē. Sergejs Šoigu oficiāli minējis skaitli 5937, taču rietumos šādiem pieticīgiem rādītājiem netic. Tas rāda, ka šī nav pēdējā mobilizācija, ka Krievijai vajadzēs vēl lielgabalu gaļas un šis posts turpināsies (DN). 

Paralēli šiem notikumiem, notiek NATO manevri ”Steadfast Noon”. Gaisā paceļas ASV kara lidmašīnas B-52 no Dakotas, vācu Tornado no Buheles, beļģu no F-16 un čehu piloti ar zviedru Saab Gripen no Centrāleiropas, lai veiktu vienotas militāras akcijas.  Sešās kara bāzēs Itālijā, Turcijā, Nīderlandē, Beļģijā un Vācijā.  Starp citu, Vācijā atrodas ASV kodolieroču rezerves. Apmēram 100 bumbas B61 (03-340 kilotonnas katra). Tās apsargā ASV armija. Šie ir kodolieroču manevri. Piedalās 14 valstis un 60 lidmašīnas. Ieskaitot amerikāņu supermoderno B-52, novērošanas, spiegu lidmašīnas un „degvielas uzpildes stacijas“ – lidmašīnas. 

Ķīnai ļoti nepatīk šie manevri un tur tie tiek smagi nosodīti (China Daily). Tie nepatīk arī Kremlim. Lai gan NATO manevri ir tieši tādi paši kā krievu Grom, kas arī norisināsies pavisam drīz – oktobra beigās Krievijā.  

Šie NATO manevri ir regulāri un pašlaik notiek arī Ukrainas kara apstākļos. Stoltenbergs uzskata, ka „tā vajag“, jo Krievija mūsu visus pārspīlēti baida ar savu kodolieroču arsenālu. Tāpēc Džo Baidens aizvadītajā nedēļa izteicās, ka Krieviju gaida kodolieroču posts, ja viņi pielietos taktiskos atomieročus pret Ukrainu.       

Attēlā amerikāņu kara lidmašīna B-52, kas var tikt aprīkota ar kodolieročiem. Foto AP, SvD