Līšana pa vertikāli, Londonas grautiņu šķērsgriezumi un sasistā spoguļa problēmas.

2011.gada 11. augustā

Foto : The Sun

Mazs, piesārtis zēns košļā labās plaukstas īkšķi un grozās krēslā savā gaišzilajā treniņtērpā. Viņam ir 11 gadi. Puika ir ieradies tiesas namā un viņu tiesās Londonā. Par līdzdalību nakts grautiņos Lielbritānijas galvaspilsētā. Izrādās, ka liela daļa huligānu nav iepriekš sodītas personas un nav arī trūcīgi vai galēji nabadzīgi cilvēki, kā līdz šim uzsvēruši britu mediji.

Piemēram 19. gadus vecā jaunkundze, kura tiesas zālē tīri labi izskatās baltajā cietuma virsvalkā, Highbury Corner tiesā Ziemeļlondonā ir bez kriminālas pagātnes. Skolā sekmes lieliskas, finansiālu problēmu nav. Viņas tēvs – turīgs uzņēmējs ar lieliem īpašumiem Londonas Oprington, kur daudzi klienti pieklājīgi maksā ”pērkot laiku” elegantajos tenisa laukumos tenisa mačam nedēļas nogalēs.

Neskatoties uz tēta ienākumiem un ģimenes pārticību, jaunkundze pa naktīm siroja kopā ar pārējiem pa galvaspilsētas elektronikas veikaliem, iegūstot laupījumu 5000 sterliņu mārciņu apmērā. Tētis, protams, samaksāja galvojuma naudu un meitu palaida uz mājām līdz tiesai.

Par puiku (un vēl 10 vakar aizturētajiem mazgadīgajiem huligāniem) neviens nemaksā drošības naudu. Puika bija zadzis mazākos apmēros un tāpēc viņu vienkārši palaida brīvībā.

”Ko lai dara ar tik sīkiem bērniem? Es taču nevaru apcietināt sīcīšus, kam nav pat 12 gadu!” (sūrojas tiesnensi Daily Telegraph žurnālistam).

Turpat mīņājas agrāk nesodīti studenti un bariņš kārtīgu recidīvistu.

Kas viņiem kopīgs?

”Vainīga ir elites arogance pret parasto tautu. Mums vairs nav nekādas noteikšanas pār savu dzīvi. Mūsu domās vara neieklausās”, – uzsver medijiem dramaturģe Bonnie Geer.

”Mēs dzīvojam konservatīvā šķiru sabiedrībā, plaisa starp sociālajām grupām padziļinās. Jauniem cilvēkiem nav nekādu iespēju ietekmēt savu likteni. Te visu nosaka tie, kam vara iekritusi rokās augstākajos lokos jau sen. Tie ir baltie, bagātie kungi ar varu.  Šis nav imigrantu vai rasu konflikts. Te ir šķiru cīņa. Tas ir skaidrs kā diena”, –  ir pārliecināta rakstniece, kas pati uzaugusi Totenhamā.

Kāpēc mediji nespēj pienācīgi komentēt situāciju?

’Visi vadošo mediju žurnālisti ir paši ar saknēm valdošo kliķu augsnē. Viņi visi nāk no varas aprindu ģimenēm. Viss šeit ir korumpēts, ieskaitot darba vietas medijos. Tie, kas zina un saprot – netiek pie vārda!” – ir pārliecināta Bonnie Greer.

Rudenī Royal Opera House tiks uzvesta viņas jaunā opera Yes, kuras libreta pamatā būs rasisma un imigrācijas problemātika.

Katrs mēs sevi ieslēdzam savos priekšstatu rāmjos.

Vai tomēr sociālās apakšas arī nav pie vainas pašas sevi ieslēdzot savā šaurajā, tumšajā un bezcerīgajā pagrabā ar nosaukumu – ”es neko nevaru izdarīt” un pie pirmā elites aicinājuma ir gatavs pakalpot ”kungiem”, cerot uz iespēju pārcelties uz stabilu dzīvi ”augšējos stāvos”?

Vai visi tomēr mazliet nelienam pa vertikāli?

Vai spogulis vertikālajiem līdējiem nav saplēsts?

2 comments


 1. Mana kolēģa piedzīvojums Anglijā:
  Brauca ar autobusu, pieturā iekāpa divas nepilngadīgas meitenes. Tā, kā viņas atteicās maksāt par braucienu, tad autobuss no pieturas prom nebrauca. Meitenes šajā autobusā izālējās, ārā kāpjot uzspļāva šoferim, un vēl spēcīgi iespēra aizbraucošajam autobusam pa sāniem. (Stāsts bija garāks un krāšņāks).
  Protams, tur neviens neuzdrošinājās pieskarties šīm meičām, jo Apvienotajā Karalistē strādā bērnu tiesības un pat vismazākā fiziska iespaidošana draud ar cietumu.
  Tad nu nav brīnums, ka šādi “bērni” izmanto iespēju pademulēt apkārtni.
  Arī pie mums tiek ieviestas “bērnu tiesības”, kad skolotājas netiek galā ar dažiem bērniem, kuru vecākiem ir nostāja: “Tieciet ar viņu galā, kā gribat!” Vai arī mums neizaugs anarhistu paaudze – laiks tikai rādīs.
  P.S. lai pašausminātos: http://enkurs.lv/anarhija-mancestera/


 2. Det är sant. Jag är på så sätt gskana dåligt insatt i ärendet, jag läser av princip väldigt sällan kvällspress och jag antar att det är där vi finner det mesta skvallret. Men oavsett vilken politisk ideologi man tror på så får man se hans utsatta situation.Jag förstår också din teori och det kan vara så att han försöker att hitta sympatisörer.Men om de journalister som försökt att riva upp hans privatliv kunde ägna sig åt att riva upp hans misstänkta brottslighet eller andra fula fiskar så vore det att utnyttja resurserna på bättre sätt.MVHJoakim Olsson

Leave a Reply