Kara komunikācijas stratēģija un „Ivan Hurs“ bēgšana pa jūru 

Ja Krievijā kāds lieto vārdu „karš“ (runājot par uzbrukumu Ukrainai), tad par šādiem izteikumiem var nonākt cietumā. Putins ir pateicis, ka šis nav karš, bet „specoperācija“. Tas jāievēro. Tāpēc visi klausa un runā tā kā Putinam vajag. Tas, kas visiem ir likums un noteikumi, neattiecas uz smalkiem ļaudīm. Tā tas bija Padomju Savienībā un turpinās – Krievijā: tautai ir vieni noteikumi, bet „elitei“ – citi.  

Piemēram, bijušais FSB aģents Igors Girkins un „vāgneriešu“ līderis Jevgeņijs Prigožins ir  „tie“, kas var publiski runāt ko vien grib, bet cietumā tāpēc neviens viņus par to neiespundēs. 

Kāpēc Putins dažiem cilvēkiem atļauj izlēkt vairāk nekā caurmēra masai?

Tāpēc, ka tāda ir Kremļa organizētā propagandas sistēma: ir  vajadzīgas unisonā kaucošās „propagandas taures“, kas stāsta pareizās kara versijas, bet eksistē arī izlēcēji un „brīvie blogeri“ ārzemēs, kurus tieši un netieši kontrolē Kremļa cenzūras uzraudzības mehānisms, taču viņi izsakās it kā brīvi. Sistēma ar organizētu opozīciju no Kremļa puses tiek apzināti šādi veidota: taures un disidenti.

Īsāk to var pateikt šādi – šodien nav visā pasaulē brīvu un neatkarīgu ekspertu, analītiķu, kas varētu ziņot par šo karu no 100% neatkarīgām pozīcijām krievu valodā. Ja tāda lieta notiktu, tad tur ierastos puiši no Maskavas ar „novičoku“ tējā vai smaržu flakoniņos. Tā tas ir un visi to zina. 

Ja arī kaut kur Izraēlā vai Turcijā atrodas kāds, kurš raksta krievu valodā izaicinošus tekstus pret Putinu un viņa kara politiku ar pseidonīmiem “profesors P“ vai „tante Roze“, kaut kas tamlīdzīgs nav pieļaujams cilvēkiem, kuri kādreiz ir reāli strādājuši FSB vai KGB sistēmā.  Viņi ir uzskaitē un zem lupas.

Viņi izteikumi YouTube var izklausīties gudri un prātīgi (kas no viņiem arī tiem pieprasīts), taču informēšanas taktika arī šiem „analītiķiem“ un “ekspertiem“ faktiski iekļaujas kopējā Kremļa infostratēģijā. Tieši tāpat kā savulaik LTV tika izveidotas raidījums „Labvakar“ (ar CK ziņu), kuru  daudzi skatītāji uztvēra kā patiesu brīvības dvesmu un ierindoja raidījuma dalībniekus gandrīz vai disidentu statusā. Taču reālā situācija bija pavisam vienkārša – viņiem atļāva runāt to, kas citiem žurnālistiem tajā pašā LTV nebija atļauts. Propagandas leksikā to sauc par „organizētu tvaika nolaišanu“ kad daži tiek izbīdīti kā spontāni opozicionāri, lai gan faktiski ir  tā paša priekšnieka pavēļu izpildītāji.  

Šis ir iemesls kāpēc neiesaku aizrauties ar “ekspertiem“ krievu valodā, kas raida no ASV, Izraēlas vai Turcijas. Vienkārši tāpēc, ka sistēma nepieļauj izņēmumus. 

Krievijā ir sena tradīcija – mīluļi dara to, kas citiem nav atļauts. Piemēram, Prigožins drīkst pat atklāti kritizēt Sergeju Šoigu. „Jūs sutat savus bērnus un mazbērnus atpūsties uz Dubaju, atvaļinājumā, bet vienlaikus krievu karavīri mirst frontē“, – teica Prigožins laikā, kad viņam nedeva bezmaksas munīciju vāgnerarmijas vajadzībām. Prigožinu un Girkinu izmanto Kremļa elite, kas it kā nav vienās domās ar Putinu par šī kara stratēģiju. Viņi aicina “piegriezt pogas“ un uz šī fona Putins pēkšņi izskatās uzmanīgs, labdabīgs un prātīgs. Putinam ir vajadzīgs šāds Girkins, kurš pieprasa, lai Krievijā tiek ieviests kara stāvoklis, lai norisinās masu mobilizācija, lai visi ir spiesti iet uz fronti un “padzīvo pāris gadus kā Ziemeļkorejā“, lai panāktu rezultātu šajā karā.  Pēc šādiem tekstiem Putins visiem izskatās kā „baltais tēvs“.

Iesaku ļoti uzmanīties no Putina šoviem emigrācijas krievu priekšnesumos YouTube ēterā.  

Pašlaik tiek mainīts krievu kara naratīvs un komunikācijas fundaments. Līdz šim ukraiņiem bija centrālā loma informējot starptautisko sabiedrību. Tajā dominēja pamatdoma, ka krieviem nekas neizdosies un visas  teritorijas tiks atkarotas. Krievi par savu auru nerūpējās. Viņi jutās lieli un vareni tāpat, bez šarmēšanas akcijām. Tagad tā turpināt vairs nevar.  

Līdz šim maz esam redzējuši attēlus, kuros ukraiņu karavīri cieš un ir ievainoti. Tā vietā mums piedāvā ļoti optimistisku attēlu sēriju vai dziļi traģiskas kolāžas par krievu nodarījumiem. Šī ir gudra un pareiza ukraiņu komunikācijas stratēģija, jo rāda, ka viņiem ir spars un gatavība uzvarēt. Tieši šis mediju tēls arī palīdz ukraiņiem iegūt atbalstu ārzemēs. 

Neraugoties uz to, ka Krievijā cenzūra ir masīva un gandrīz totāla, ukraiņu joki šajā noslēgtajā telpā tomēr iekļūst. Ukraiņu propagandas stratēģijas loģika ir skaidra – radīt krieviem iespaidu, ka viņu armija uz uzbrukumi (Putina ideju vārdā) ir bezjēdzīgi, nevajadzīgi.

Kāda būs krievu jaunā stratēģija? To pavisam drīz redzēsim. Pagaidām rodas iespaids, ka viņi prot rūkt un draudēt, taču savaldzināt nevienu vairs nespēj. Pagaidām izskatās ka motivācija un kaujas spars ir tikai ukraiņiem, taču krieviem faktiski nav nekā.  

Tagad nedaudz par kara aktualitātēm.  

Krievijas nakts uzbrukumi Dņipro panākuši slimnīcas sagraušanu un 30 ievainots cilvēkus. „Krievija atkal apzināti uzbrūk civiliem mērķiem. Šis ir starptautisko likumu pārkāpums“, – raksta Francijas ĀM savā publiskajā ziņojumā vakar.  (TT)

Boriss Džonsons pašlaik uzturas ASV, lai tiktos ar Donaldu Trampu. Saruna būšot arī par Ukrainu. Džonsons ir pazīstams, ka Ukrainas atbrīvošanās cīņas atbalstītājs, turpretī Donalds Tramps nekad nav paudis  simpātijas ukraiņu atbrīvošanās cīņai. (BBC) 

Ukrainas kara dēļ amerikāņu Michelin beidzot atstāj Krieviju. Bizness Krievijā tiek pārdots Power International Tires. (TT)

Vācija aicina Ķīnu  izmantot savu ietekmi uz Putinu un pārtraukt karu Ukrainā. (AFP)

Japāna ieviesusi jaunas sankcijas pret Krieviju. Līdz šim Japāna neatļāva piegādāt Krievijai kara un celtniecības materiālu. Tagad tiek iesaldēti līdzekļi krieviem, kuri saistīti ar Krievijas kara rūpniecību. Sankcijas attiecas uz 17 personām un 78 organizācijām. To skaitā ir arī Krievijas mobiltelefonu operators Megafon. (TT) 

Krievu kuģim Ivan Hurs (Melnajā jūrā) uzbrukuši ukraiņu droni (Ukrainskaja Pravda). „Pagaidām kuģis nav nogrimis, bet panika uz klāja ir redzama un krievi steidzas visu saremontēt“ – saka avots (Meduza)

Naktī reģistrēti sprādzieni Krasnodarā, pie Krimas. (The Guardian) 

Attēlā pretgaisa aizsardzība Kijivā (SvD)