Zinātnieki: Pasaules gals noteikti būs, bet ne nākošo piektdien.

2012. gada 14. decembrī.

Alma teleskops Čīle foto PHYS ORG
http://phys.org/news/ 2012-10-chile-alma- probes-universe.html

Zviedru astronomi kopā ar citu valstu kolēģiem ir atklājuši matērijas spirāli ap kādu mirstošo megazvaigzni. Šis atklājums tagad dod iespēju paredzēt, kā bojā ies mūsu Saule, atsaucoties uz publikāciju zinātniskajā žurnālā Nature , raksta Zviedrijas ziņu aģentūra TT.  

Kā nomirs mūsu Saule?

Mirstošo milzu zvaigzni sauc R Sculptoris un tā tāpat kā citas zvaigznes, kas atrodas sava mūža beigu fāzē, izmetot kosmosā lielus matērijas apjomus. Šajā matērijā atrodoties spirāles struktūra, ko radījusi kāda cita zvaigzne, kas riņķojot ap R Sculptoris.

R Sculptoris attēls . Foto DN
R Sculptoris attēls. Foto DN

TT uzsver, ka zinātniekiem ir pirmo reizi izdevies redzēt, kā šāda spirāle izskatās trīs dimensijās. Atklājums dodot arī jaunu informāciju par mūsu Saules novecošanos procesu un tās bojā eju, kas noteikti notikšot pēc sešiem vai septiņiem miljardiem gadu.

– Vispirms Saule atbrīvosies no visas matērijas, tā būs cīņa par dzīvību un nāvi, kas risināsies apmēram miljardu gadu. Tad pāri paliks tikai zvaigznes kodols. Tad tā būs tā saucamais baltais punduris, TT korespondentam stāsta netālu no Gēteborgas esošās Onsalas observatorijas pārstāvis Hans Olofsons (Zviedrija), kurš ir viens no pētījuma autoriem.

Pētnieki uzsver, ka visa matērija, no kuras, mirstot atbrīvosies Saule, būs izejmateriāls jaunām zvaigznēm. Arī dzīvība uz Zemes ir radusies no šādiem pelniem. Atklājums, kas publicēts žurnālā Nature, ticis veikts ar jaudīgu teleskopu Alma Čīlē.

 Daži lasītāju komentāri par šo rakstu Dagens Nyheter interneta lapā:

Torbjörn Larsson, OM:

Pēc sešiem miljardiem gadu Fredriks Reinfeldts ( Zviedrijas premjerministrs) būs jau miris 6 miljardus gadu (laikam mīnus 40). Va velns, cik jauki! Nebūs dzīvs arī neviens vides partijas biedrs, kas tagad grib pārvietot maksimāli tālu no mūsu acīm karaļu statujas.

Faktiski nebūs ne pēdu no mūsdienu cilvēces. Va velns, cik jauki! Tas ir faktiski tālāk laikā nekā līdz šim dzīvība ir mūsu Zemes.

Ulf Claesson:

Zvaigznes izdzisa, lai mēs varētu dzīvot. Zvaigžņu pelni no eksplodējušām zvaigznēm koncentrējoties izveidoja planētas un jaunas paaudzes zvaigznes. Tātad, mēs visi faktiski un burtiski esam zvaigžņu pelni. Kurš saka, ka zinātne nav skaista vai nav pamats filosofijai? No otras puses pesimists mūs visus uzskatīs par radioaktīviem putekļiem, kas, tehniski ņemot, arī ir taisnība J

Carl Z:

Zvaigznes ir „fabrikas” visiem ķīmiskiem elementiem, kas ir smagāki par ūdeņradi, vārdu sakot, visam. Bez zvaigznēm nebūtu arī mūs. Visi elementi, kas ir smagāki par dzelzi rodas turklāt supernovu eksplozijās. Zeme ir radusies no mirušu zvaigžņu pelniem. Aplis ap rakstā minēto zvaigzni, acīmredzot, ir tā saucamās sanesas, t.i., matērijas, kas pārsūktas no citām zvaigznēm. Jauki apzināties, ka esam veidoti no mirušu zvaigžņu matērijas….

2 comments


  1. “Jauki apzināties, ka esam veidoti no mirušu zvaigžņu matērijas….” – jā, tas skaidrs, un domāju, nekādas šaubas neizraisa. Daudz interesantāks manuprāt ir jautājums par “elementārdaļiņām”, kas veido to salikto, neviendabīgo agregātu kopu, ko mēs dēvējam par savu apziņu, iluzori “to” uztverot kā “es”.

Leave a Reply