Tveicīgie Līgo svētki 2013: starp dziļu zāli un kadiķi, kas jāsadedzina

2013. gada 23. jūnijā

pļavas puķes vāzēPašlaik sāk vēsmot dzestrākas gaisa strāvas. Tuvojas tumsiņa un Līgo nakts. Pat karogs sāk lēnām atmosties mastā un izstaipa savus sarkanbaltsarkanos ”locekļus” pieticīgā vēja pavadībā. Patīkami.

 

Pa dienu izpušķojām visas durvis, grābām mauriņus, sagādājām svētku maltīti ar zemenēm un pirms tam devāmies īsā pastaigā uz Brīvdabas muzeju. Tur Līgosvētki jau bija sagaidīti (apmēram nedēļu iepriekš) un meijas pie Kurzemes sētas vārtiem izskatījās savītušas un nogurušas no karstuma. Divas ģimenes dalīja dāvanas bērniem (kā Ziemassvētkos) un ”Jānis” (bez bārdas un sarkanā kažoka) pieprasīja mazuļiem dziedāt un dejot pirms iesaiņoto kārbiņu saņemšanas. Saulgriežu tradīcijas, tātad, sintezējas. Nebrīnīšos, ka pavisam drīz ziemas saulgriežos ”kāds” pie eglītes sāks dziedāt ”līgo, līgo” un tas nemaz nebūs slikti.

🙂

Atceļā uz mājām iebridām meža zemenīšu maģijā un lēni kā smilgas peldējām māju virzienā. Aiz ezera skanēja līgo dziesmas un tuvējais ”Sausiņu”  kaimiņš uzreiz uzgrieza Radio 2 ”uz pilnu klapi”, lai izkliedētu meža zemenes Brīvdabas muzejāsaldsērīgās ”tālas noskaņas zilā vakarā”.

 

Ieturējāmies ar jaunajiem kartupeļiem, siļķi un biezpienu un tad notika otrs svarīgākais pasākums – nokaltušā kadiķa nozāģēšana ugunskuram. Ļoti žēl, bet kadiķi sāk slimot. No mūsu 12 kadiķiem, kas līdz šim bija stalti un braši, nācās atvadīties no diviem. Vienu nozāģējām pērn, otrs šovakar kļūst par ugunskura malku.

Žēl.

Seni ticējumi saka, ka sadedzinot kadiķi, tiekot atbaidīti ļaunie gari.

Mūsu variantā šis process tūliņ sāksies.

Tūliņ aizkursim ugunskuru ar kadiķi, kuru rotās pīpenes no biezām un dziļām Vecmoku pļavām. Dramatiski.

Līgo!

Leave a Reply