Zaporižjas AES pārvērsta par krievu kara bāzi

Ukraiņi vāc spēkus, lai sāku pretuzbrukumu krieviem. Taču sastopas ar negaidītu šķērsli – vienu no Eiropas lielākajām atomelektrostacijām, kuru okupējuši kremlīni un pavērtuši par krievu militāro bāzi. Runa ir par sešu reaktoru AES Zaporižjā. No šejienes viņi bombardē apkārtējās pilsētas un apdzīvotas vietas, zinot, ka neviens ukrainis nešaus pretī.  

Šajā atomelektrostacijā krievi izvietojuši ap 500 karavīru. Kopš okupācijas brīža reaktora darbu vada ukraiņu speciālisti, kurus okupanti rūpīgi uzrauga. „Viņi (krievi) izturas nejēdzīgi. Jebkurā brīdī var pienākt klāt bez iemesla un iesist ar ieroci pa seju,“ – sūdzas telefonintervijā Wall Street Journal viens no AES tehniķiem.  „Mūsu cilvēki var pazust no darba vietas, lai nekad neatgrieztos. Citus palaiž atpakaļ un tad tie stāsta kā „turēti“ ieslodzījumā pagrabā, bez pārtikas un miega“. 

Nedrīkst sarunāties savā starpā ukraiņu valodā, aizliegts savā mobilajā telefonā saglabāt patriotiskas dziesmiņas, jo tad krievi mēdz aizturēt un sodīt. Viens no AES tehniķiem Serhijs Švecs tieši šo iemeslu dēļ tika nogalināts. 

Pie sienas Zaporižjas AES tagad novietots Vladimira Putina portrets. Visur jāplīvo Krievijas karogiem. Krievu vadītāji baidās strādāt virs zemes, tāpēc viņi sēž gandrīz nepārtraukti bunkurā un risina tikai vienu problēmu – kā pieslēgt šo ARS Krievijas tīklam. Starp citu, viņi pieprasa, lai ukraiņu kolēģi iemāca visu ko tie iemācījušies  Rietumeiropas kursos un apmācībās. 

Pēdējo mēnešu laikā šajā AES novietoti Grad un Smerth artilērijā un tanki. Tos izmanto sistemātiski.

Ukraiņi (apkalpojošais personāls) šajā AES ir ķīlnieki, kurus izmanto kā vairogus pret ukraiņu armijas uzbrukumu. 

Ja ukraiņi trāpītu pa šo AES, kas pašlaik ir krievu militārā bāze, tad šāda eksplozija varētu izraisīt smagākas sekas nekā Černobiļas katastrofa 1986.gadā. 

Vairākas reaktora ēkas krievi sagrāva savu uzbrukumu laikā  martā, taču trīs no sešiem reaktoriem turpina darboties. 

Tikmēr krievi turpina uzbrukt Nikopolei. Video ierakstā var redzēt fosforu, kas lēnām noklāj dzīvojamās mājas. Šādu munīciju krievi izmanto uzbrūkot. Tā izraisa ugunsgrēkus un izraisa upuru nāvi nosmokot. Puse no Nikopoles 100 000 iedzīvotājiem ir jau aizbēguši no mājām. Baidoties no uzlidojumiem un AES eksplozijas. 

Vairāku mēnešu laikā krievi neatļāva Starptautiskajai Atomenerģijas Aģentūrai (IAEA) saņemt informāciju par reaktoru darbu un drošību Zaporižjē. IAEA ģenerālsekretārs Rafaels Grosi ir pieprasījis vizīti šajā elektrostacijā, lai pārbaudītu cik daudz plutonija un bagātināta urāna ir uz vietas un vai to nevar izmantot atomieroču vajadzībām. “Ceru, ka viss ir uz vietas un nekas netrūkst. Citādi es vairs naktīs nevarēšu mierīgi gulēt“, – viņš secināja šonedēļ zinātniskajā konferencē. 

Otrs riska faktors ir lielais skaits mīnu, kuras krievi izvietojuši ap AES un gar upes krastu. Tās var būtiski traucēt reaktora darbu – sprāgstot un nonākot dzesēšanas ūdens sastāvā.T rešais bīstamais moments ir pazemotie un nomocītie reaktora darbinieki.  Cik ilgi cilvēks spēj izturēt šādu slodzi un nekļūdīties? 

Tikmēr pirmais „graudu kuģis“ beidzot atstājis Odesu.

Kādu zviedru gatavojas tiesāt Krievijā par to, ka viņš bija cīnījies kopā ar ukraiņiem  Avovstaļ kaujinieku rindās Mariopolē (TASS). Kopā ar viņu Kremlis tiesās arī viens horvātu kaujinieku un trīs britus. Līdz šim par šo pašu „nodarījumu“ ar nāves sodu ir jau notiesāti divi Lielbritānijas un viens Marokas pilsonis.

Kremlis ir jau sācis veidot naidīgo ārzemnieku sarakstu. Tajā ir, piemēram, 39 Lielbritānijas pilsoņi, ieskaitot bijušo premjeru Deividu Kameronu un salīdzinoši liels skaits BBC žurnālistu.

Tikmēr … Eiropas Savienība piegādājusi Ukrainai vienu miljardu eiro, lai novērstu sekas, kuras izraisījis Krievijas uzbrukums. Tā ir pagaidām lielākā summa, kādu līdz šim saņēmusi Ukraina (Telegramm). 

Attēlā Zaporižjas AES reaktori

One comment

Comments are closed.