Vislabāk savā pagrabā

„Ko gribat? Rakstīsiet pasaulei par to cik slikti te dzīvo? Cik trūcīgi esam? Cik nožēlojams mūsu stāvoklis?“ – jautā Halina ārzemju žurnālistiem un viņiem nav ko atbildēt. Centrālajā laukumā var nopirkt cepumus. Mazliet tālāk ir veikals, kur var iegādāties ēdienu. 

„Kāpēc domājat, ka mēs smejamies?  Izsmejam jūs?“- nesaprot kolēģe Irma. 

„Tāpēc, ka te izskatās drausmīgi. Kā ellē!“- saka Halina un aiziet. Viņa nevēlas pateikt savu uzvārdu un nav ar mieru, ka viņu fotografē. Ir pārliecināta, ka var nākt atpakaļ cita vara un par šo interviju nāksies samaksāt ar dzīvību. Fonā dārd artilērija. Vienai daļai palikušo šķiet, ka pilsētu grauj ukraiņi. Tie ir „gaidītāji“, jo ukraiņi jau sen ir pilsētu atstājuši. Pensionāre Jeļenai ir skaidrs, ka pie visa vainīgi ukraiņi un NATO. Eiropa to visu noorganizējusi. Putins nāks un visu nokārtos. 

Kas ir „Eiropa“ un ko tā sliktu izdarījusi? 

„Vai jums ir kāds nācis uz mājām un sagrāvis dzīvokli? Nē, nav. Kāpēc Eiropa te nāk un visu mums sagrauj? Man vairs nekas nav palicis pāri!“ – viņa šņukst.

Kurš nāk un grauj jūsu māju? – jautā Irma. Sieviete bīdi klusē un tad saka: „Tas nav Putins, kas šito dara. Nē, nav. Jūs varat darīt tagad ar mani ko vēlaties, bet Putins tas nav! To es zinu skaidri!“

Bahmuta ir bez siltuma un ūdens jau četrus mēnešus. Pirms kara te dzīvoja 70 000, tagad apmēram 10 000 cilvēku. „Katra nama pagrabā kāds dzīvo“, – apgalvo Viktos Olemenkovs (47.g.v.). Viņš pats mitinās daudzstāvu ēkas pagrabā, savienojot divas pagraba noliktavu telpas. Tur viņš uzmūrējis plīti ar skursteni un iztiek kā nu spēj. Telpā ir plaukti ar grāmatām, traukiem, galds, krēsli un 2 gultas. Elektrības nav. Viktors iztiek ar svecēm, kuras darina pats bundžās ar saulespuķu eļļu. Deglim jābūt no kokvilnas. Vislabākās esot apavu auklas vai kokvilnas kreklu strēmeles. Plīts jākurina divas reizes dienā. Visbiežāk tiekot vārīts borščs. Evakuēties viņš nevēlas. 

Pirms kara Viktors bija traktorists. Kurš uzvarēs? Viktoram esot vienalga. Arī Jeļenai uzvarētājs neesot svarīgs, jo 20 gadu garumā esot noskatījusies kā tiek būvētā šī – nekam nevajadzīgā Hoholija. Vispār jau krievi mēdz saukāt ukraiņus par „hoholiem“. Taču Jeļena nepaskaidro ko ar to domājusi. Viņai nav paticis krievu valodu ierobežojošais stils ikdienā un medijos. Bahmutā vairākums iedzīvotāju esot krievi. 

Izskatās, ka rūgtums dzimis 9 gadus ilgā kara iespaidā. Kurš pie tā vainīgs? Kijiva vai Maskava? Bēgt uz citām Ukrainas pilsētām viņi nevēlas. Uz Krieviju arī ne. Vislabāk esot savā pagrabā. 

Kremlis vakar apgalvoja, ka esot nogalinājuši vienā rāvienā 600 ukraiņu karavīrus kādā ēkā Kramatorskā. Šī esot bijusi atriebība par jau jaungada nakts uzbrukumu krieviem Makijivkā. (RIA). Taču ukraiņi noliedz šādus zaudējumus. Uzskata, ka šī ir Kremļa propaganda – lielīties ar to, kas nav noticis. Šo ukraiņu noliegumu apstiprina somu žurnālists (Yle), kuru varam uzskatīt par neatkarīgu avotu. Viņš raksta somu medijos sekojošo: “Krievija apgalvo, ka esot nogalinājusi simtiem cilvēku kādā skolas ēkā Kramatorskā. Es pašlaik esmu šeit pie skolas un nevaru to apstiprināt. Neviens šeit nevar apstiprināt, ka tāda lieta būtu notikusi. Nav redzētas vai dzirdētas ātrās palīdzības mašīnas, kas šādos brīžos ierodas un strādā“, – ziņo Antti Kuronens mikroblogā Twitter. Viņam pievienojas Pēteris Lindēns. 

Janvāra beigās Krievija un Baltkrievija uzsāks kopīgus gaisa spēku manevrus. Cerams, ka neielidos Latvijas teritorijā. 

Kaujas pie Svatoves un Krteminas turpinās. Krievi turpina apšauda civilpersonas un dzīvojamos namus (Kyiv Independet). Krievu mediji apgalvo, ka esot guvuši uzvaras pie Bahmutas, taču neatkarīgi avoti to neapstiprina. (ISW)

Attēlā Viktors Bahmutā (SvD)   

Leave a Reply