Bēgt no krievu armijas ir modē

„Tie, kuri nevēlas karot Ukrainā, bēg no krievu armijas,“ – ziņo BBC. „Viena daļa mobilzēto uzreiz nometa ieročus kaujas laukā un metās bēgt, bet citi izsauca taksometru, lai aizved atpakaļ uz mājām Krievijā“, – liecina karavīrs.  Starp citu, šis pasākums nav viegla lieta. Par dezertēšanu draud smags sods un pat nošaušana uz vietas. 

BBC intervija ar krievu karavīru dezertieri ir interesanta. Var uzzināt, ka krievu karavīri izlaupīja Ukrainu pretēji „pavēlēm no augšas“. Vispār esot bijis aizliegts laupīt, bet „kā ieraudzīja veikalus, tā lauzās iekšā un zaga visu ko tur varēja paņemt“, – atzīstas intervētais dezertieris. Viņš pats neesot piedalījies ukraiņu slepkavošanā, taču par to esot dzirdēts. 

Krievu karavīri tikai pēc mēneša esot sākuši šaubīties vai ir jēga šajā karā piedalīties. Pa ierakumiem cirkulējusi „atklāta vēstule“ Kremlim pret šo karu, taču daudzi to baidījušies parakstīt. No viņa vienības esot dezertējuši 800 kaujinieki. Kad vēlāk sākti procesi par dezertēšanu, šie cilvēku strauji pametuši Krieviju. Viņš pats pašlaik dzīvo ārzemēs – kādā no bijušajām Padomju Republikām. 

Līdzīgu viedokli pauž Ņikita Čibrins intervijā CNN. Viņš apstiprina viedokli, ka krievu karavīri neesot bijuši sagatavoti šim karam. „Visi sākumā jutās kā Rambo. Spēcīgs, precīzs un neuzvarams – viegli nogalinās visus ukraiņus un „miers mājās“. Padzīvojot pāris nedēļas frontē bija skaidrs, ka „gribas atpakaļ uz mājām“. Jā, krievu zaldātiem bija atļauts nošaut civilos iedzīvotājus, ka viņi var atmaskot armijas atrašanos vietu. Vai nācās novērot sieviešu izvarošanas? Jā, esot redzējis kā krievu zaldāti izvaro ukraiņu māti un meitu. Pēc tam izvarotāji mierīgi karoja tālāk. 

Kā notika pretošanās karam? Esot bijuši daži karavīri, kas runājuši pretī. Priekšnieki viņus saukuši par „gļēvuļiem“. Kāda atvaļinājuma laikā visi „gļēvuļi“ pamanījās aizbēgt uz ārzemēm un ierakumos viņi vairs nav atgriezušies.  

Septembrī Putins parakstīja likumus, kas šādus pārkāpumus soda ar 10 gadiem ieslodzījumā cietumā (Moscow Times). Liecinieki ziņo, ka ģenerālis Lapins draudējis nošaut uz vietas virsnieku, kurš atļāvis savai brigādei atkāpties bez kaujas. (Newsweek) 

Britu avoti ziņo, ka krievu armijās ieviestas īpašas vienības, kas uzrauga un neļauj dezertēt. Šo metodi izmantoja Staļina otrā pasaules kara laikā. (MoD) Ir ziņas par to, ka tiem, kas atsakās karot, iekārtoti cietumi Luhanskā. (Meduza)

Internetā var noskatīties filmu, kurā kādu „vāgnera armijas“ krievu karavīru nosit ar rungu, jo šis cilvēks esot atzinies, ka ir gatavs doties pāri frontes līnijai un karot „pret krieviem“ . (Reuters) 

Kara lietu eksperts Ilmars Kelhko atzīst, ka šie fakti atbilst patiesībai. 

Tikmēr tupinās kaujas pie Bahmutas. Pēdējā kaujā no Krievijas puses tika iesaistīta „Vāgnera armija“ (The Guarduan) un vienu brīdi medijos parādījās informācija, ka krievu esot atbrīvojuši priekšpilsētu. (AFP) Taču neviens cits avots šo apgalvojumu neapstiprina. Tas nozīmē, ka kaujas šeit turpinās. (TT)

Krievija uzsākšot savu dronu būvniecību, balsoties uz irāņu tehnoloģiju. Tas notikšot Toljatī. Turpat, kur agrāk ražoja automašīnas. 

Svētdiena tika veikta gūstekņu apmaiņa. Tika apmainīti 100 gūstekņu no abām pusēm. Procedūra notiek 36.reizi un šādā ceļa 1646 ukraiņi ir atgriezušies atpakaļ dzimtenē. (TT) 

Leave a Reply