Šolcēšanas problēma tanku jautājumā

Britu vēsturnieks, komentētājs, Eiropas studiju profesors Oksfordas Universitātē Timotijs Gārtons Ešs (Timothy Garton Ash) vakar mikroblogā Twitter piedāvāja jaunvādu (verbu) – “šolcēt“ (scholzing), kas atvasināts no Vācijas kanclera Olafa Šolca uzvārda. Jaunā darbības. vārda jēga ir sekojoša: šolcēt nozīmē komunicēt ar citiem labu gribot, taču vienlaikus darot visu, lai nebūtu jādara nekas. Šāda ir Vācijas attieksme pret vācu smago tanku piegādi Ukrainai. It kā vēl labu ukraiņiem, bet tankus viņiem nedod un viss. 

Vakar Vācijas militārajā Bāzē Ramšteinā notika politiķu apspriede par tanku (un visa cita veida bruņojuma) piegādi Ukrainai. Visi cerējām, ka Vācija būs mainījusi savu pozīciju un beidzot piekritīs vācu tanku eksportam uz Ukrainu. Diemžēl šīs cerības bija veltīgas. Vācieši ukraiņiem savus tankus tomēr nedošot. Vienīgā rietumvalsts, kura ir gatava savus tankus ukraiņiem dot ir Lielbritānija. Viņu Challenger 2 nav izplatīts modelis un tas nozīmē, ka apmācību var veikt tikai angļi paši. (SvD)  

Visizplatītākais ir vācu Leopard 2, taču ja vācieši to neļauj sūtīt ukraiņiem, tad arī poļiem kļūst sarežģīti šo vācu tanku atdot ukraiņiem. Līdz šim ir pateikts, ka bez Vācijas valdības piekrišanas, viņu ražojumus sūtīt uz ukraiņu frontes pusi nedrīkst.  Polijas Ārlietu ministra vietnieks Pāvels Jablonskis jau paguvis paziņot, ka neņems vērā vāciešu aizliegumu un savus 14 gab. Leopard 2 tankus ukraiņiem tomēr nosūtīs  (RMF). Notiek diskusijas arī par amerikāņu Abrams tankiem. Tie ir ļoti spēcīgi un moderni. Diemžēl amerikāņi baidās, ka ukraiņi netiks galā ar ļoti sarežģīto vadības sistēmu. Tiem ir ļoti jaudīgi motori, kas „rij degvielu“ un apkope neesot viegla. Par šiem strīdiem un kašķēšanos gavilē Krievija.

Visās intervijās ar medijiem Šolcs skaidro, ka viņiem esot bail no krievu atmaksas ar kodolieročiem. Pēdējās baumas ziņo, ka iespējama arī Vācijas piekāpšanās rīt – svētdien. Pēc tikšanās ar Francijas Emanuelu Makronu.   

Kas jauns frontē?

Ukrainas iestādes notvērušas pie Dņipropetrovskas setiņus cilvēkus, kas esot krievu aģenti. Viņi esot nodevuši ēku, karaspēku daļu un ukraiņu ieroču koordinātes Krievijas pusei. (AFP) 

Krievi turpina sistemātiski apšaudīt Hersonas pilsētu (vakara 19 reizes) un Hersonas reģionu 90 reizes. Tāpat arī Doņecku, kurā nogalināti 4 cilvēki. 

Privātā krievu „Vāgnerarmija„ palielinās un tagad tās rindās karojot jau 50 000 karavīru. Tas nozīmē, ka Prigožins būvē tālāk savu ietekmi un nav izslēgts, ka vienā noteiktā brīdī spēs ietekmēt Kremļa saimniekus sev par labu. (Britu AM)

Pagājušajā nedēļā Kijivu apmeklējis CIP priekšnieks Viljams Bērnss  (The Washington Post) 

Attēlā Olofs Šolcs un Leopards 2

Leave a Reply