Viļņu spēkstacija. Iespēja arī Latvijai?

2012. gada 11. oktobris
Lisešīlas spēkstacija
Lisešīlas spēkstacija

Jūras viļņi ir enerģijas avots. Beidzot inženieri mēģinās šo dabas fenomenu izmantot konstruktīvi. 

Šoruden zviedri sāks izbūvēt Ziemeļjūrā pirmo, tā saucamo ”līniju ģeneratoru” parku, kurā viļņu ģenerators tiks nostiprināts jūras dibenā. Ar ūdens virsmu to savienos trose un boja. Ģeneratori tiks izvietoti grupās apmēram 20 – 100 dziļumā Zviedrijas Ziemeļjūras piekrastē, netālu no Līsešīlas.

Iniciatīvas autors i Upsalas universitāte un privātais uzņēmums Seabased. Šo projektu sauc par ”Jūras viļņu projektu Līsešīlā”.

Ar elektronisku ierīču palīdzību saražotā maiņstrāva tiks pārveidota līdzstrāvā, kuru ar tērauda kabeļu palīdzību attiecīgi nogādās valsts energotīklu sistēmā.

Tiek lēsts, ka sistēma ar boju, trosi un viļņu enerģijas ģeneratoru ir samērā lēta, robusta un videi labvēlīga konstrukcija, kas iztur jūras spēku un būs gana efektīva ekspluatācijā.     

Pašlaik projekts paredz 42 agregātu uzstādīšanu.

Tātad jaunā tehnika ”konvertēs” viļņu enerģiju elektrībā.

Ir pamats prognozēt, ka ar šādas tehnikas ieviešanu Zviedrija varēs nodrošināt vismaz 10% no nepieciešamā energopatēriņa jaudas gadā. Tātad – vismaz 0,75 teravatstundas.

Eksperimenti ap viļņu enerģiju tika aizsākti jau pagājušā gadsimta 70. gados. Tolaik šis projekts daudziem šķita nerentabls. Tagad, kad interese par videi labvēlīgiem enerģētikas veidiem ir pastiprinājusies, valsts ir gatava investēt šajos pētījumos 139 miljonus SEK. Kas arī ir izdarīts jaunajā kompleksā pie Lisešīlas.

Pagaidām vēl nav īsti skaidrs vai viļņu enerģija kļūs par nākotnes enerģētikas avotu. Tāpēc Zviedrijas valdība nākamā gada budžetā atvēlējusi 1,3 miljardus kronu jaunu enerģijas avotu pētniecībai un attīstībai. Pagaidām šajā joma naudu mēģina sadalīt jūras viļņu stacijas ar biodegvielu un enerģijas atražošanu.

Vai arī Latvijai nav pienācis laiks līdzīgiem jūras viļņu spēkstaciju parkiem pie Kolkas vai Liepājas?   

Leave a Reply