Vara DNS – kulta ēku glābiņš?

2012. gada 15. oktobris

Leruma baznīca, Zviedrija
Leruma baznīca, Zviedrija

Zviedru baznīcas, kapsētas un kapličas turpina izlaupīt krāsaino metālu zagļi.

Tikko kādai kapličai Eskilstūnā nozagts 190 kvadrātmetru liels vara jumts. Jevlē nozagtas trīs lielas vara statujas, kas kā pieminekļi greznojušas senas dzimtas kapu vietu. Izzagta arī Buros kapsēta. Krāsaino metālu zagļi siro šeit ”ar pilnu tvaiku”, nežēlojot nedz aizgājēju piemiņu, nedz mākslu, nedz dzelzceļu, nedz komunikācijas kabeļus.

Tikko krāsaino metālu laupītāju starptautiskās bandas ķērušas klāt arī Stokholmas meža kapu kapličām. Tagad Zviedrijas baznīca ir spiesta glābties no zagļiem ar sena izgudrojuma palīdzību. Runa ir par tā saucamā ”Smart Watter” izmantojumu. Tas ir šķidrums ar kuru noklājot vara virsmas tā iespējams vēlāk atpazīt arī nolauztā vai saplosītā formā. 

Smart Watter ražo Lielbritānijās uzņēmums Smart Watter Technology un tas izskatās kā bezkrāsains šķidrums vai želeja. Idejas pamatā ir iespēja noklāt virsmas ar reģistrētu DNS marķējumu, kuru lūžņu pieņēmēji vēlāk var atklāt ar UVS palīdzību. DNS sistematizācija tiek nodrošināta Lielbritānijā un atklājot lūžņos DNS marķētus krāsainos metālus, var nekavējoties konstatēt ”lūžņu” izcelsmi un aizturēt vandāļus.

Zviedrijas Baznīca tagad sāk noklāt ar šiem DNS šķidrumiem savu kulta celtņu un kapsētu elementus, lai pasargātu tos no vandāļu izlaupīšanas.

8 comments

  1. Jā, tā nu ir problēma. Un, galvenais, ja izpildītāji tiek aizturēti – praktiski, padarīt viņiem nevar neko. Jo, mantas konfiskācija tādus nebiedē – jo viņiem nekā nav, un cietumsodi arī tos nebaida (līdzīgo kā vienam no O Henri noveļu varonim). Un pasūtītājus viņi parasti pat nepazīst. Šis marķējums vienīgi varētu iebiedēt metāla pieņēmējus. Bet tad nepieciešams stigri jo stingri iepirkšanas punktiem skatīties uz pirkstiem, ar nopietniem naudas sodiem, nevis simbolisku.

  2. Tāpēc, ka mēs visi šai pasaulē esam cieši jo cieši saistīti, un problēmas bieži vienas un tās pašas! Atļaušos atgādināt, ka arī pie mums krāsainā metāla zagļi uzdarbojas ne pa knapu. Ikviena kaimiņu pozitīvā pieredze šās sērgas izskaušanā var palīdzēt arī mums.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s