Krievijas vēstniecība Stokholmā sāk strādāt Russia Today vietā Facebook/Meta vietnē

Tikko saņēmām tiesas spriedumu par to, ka Kremļa TV kanāls Russia Today (jeb kā šo televīzijas staciju sauc šodien – RT) drīkstēja tikt apturēts raidīšanai Eiropā. Tāpēc sankcijas pret to netiks anulētas. Tā vakar izlēma Eiropas Savienības tiesa Luksemburgā. RT būs jāstāv klusu Eiropā arī turpmāk: angļu, franču, vācu un spāņu valodās. 

Vajadzētu sūdzēt tiesā arī tos krievu toļļus, kas cenzē Facebook/Meta Rīgā latviešu, lietuviešu, igauņu un krievu valodās. Saņemot par to algu no Cukerberga. Klīst baumas, ka cenzori Facebook/Meta esot prokremliski orientēti ļaudis un sēžot Elkor ēkā pretī Brīvības piemineklim. Būs jāsaņemas un jāsāk  visu noskaidrot un ar esošo situāciju tur cīnīties. Nav jau grūti nokļūt arī līdz ASV un tur noskaidrot patiesību. Iemeslu man pietiek, lai pierādītu, ka teksti latviešu valodā tiek cenzēti ideoloģiski, nevis loģiski.

Interesants bija tiesas slēdziens šajā lietā: sankcijas tiks saglabātas „līdz uzbrukums Ukrainai tiks apturēts un līdz brīdim kad tiks patraukta dezinformācijas izplatīšana un informācijas manipulēšanas praktizēšana, kas vērsta pret ES un tās dalībvalstīm“.

Zaudēja tiesā arī Margarita Simonjana, kas ir redakcijas vadītāja. Tiesa pierādīja, ka arī Francijā RT aktīvi atbalstīja Kremļa karu pret Ukrainu un šīs aktivitātes bija drauds Eiropas Savienības valstu drošībai.

Kremlis reaģēja zibenīgi un Dmitrijs Peskovs (Interfax) skarbi paziņoja, ka tagad sankcijām tikšot pakļauti visi rietumu mediji, kas ziņo no Krievijas. 

Jāpiezīmē, ka skeptiski pret šo spriedumu bija arī daudzi rietumu žurnālisti un Eiropas žurnālistu federācija (EFJ), kurā iekļaujas arī daudzas Eiropas valstu žurnālistu organizācijas. EFJ šķiet, ka jebkādi aizliegumi mediju jomā radīs pretēju efektu. Man tā nešķiet, jo rietumu kolēģi īsti nesaprot situāciju Krievijas pierobežā un nespēj iedomāties, ka Kremļa mediji var panākt valstu destabilizāciju. Tā kā lielajās Eiropas Savienības valstīs nav šādu „piektās kolonas“ problēmu un dziļas izpratnes kādu postu manipulatīvie Putina mediji panākt pie mums Latvijā, tad mums nāktos tos kolēģiem paskaidrot, nevis nekritiski pievienoties lielo starptautisko organizāciju ģenerālajai līnijai.

Pēc tam, kad Vācija slēdza savā informatīvajā telpā RT, Kremlis atbildēja ar Deutsche Welle slēgšanu Krievijā. 

Spriedumu krievi var pārsūdzēt.

Pagājušajā nedēļa Krievijas vēstniecība Stokholmā sāka izplatīt jaunu propagandas līniju, kas vērsta pret ārzemniekiem, kuri dodas palīgā ukraiņiem karot pret Krieviju. Nav pārsteigums, ka šim solim viņi izvēlas Facebook/Meta. Rodas iespaids, ka šis amerikāņu sociālais medijs ir krievu propaganda stabilākais balsts ārvalstīs. 

Krievu vēstniecība FB sāk izplatīt melīgu informāciju par to, ka kaujās nogalinātais zviedrs esot it kā bijis kādas ukraiņu „soda brigādes“ nogalinātājs un (kā norādīts vēstniecības tekstā FB) esot „ saņēmis to ko pelnījis“. Proti – nāvi no krievu lodes. Lai gan faktiski šis puisis devās palīdzēt ukraiņiem ideālu mērķu vārdā un nekādās soda brigādēs nav piedalījies. Šī kampaņa tiek organizēta, lai iebaidītu ārzemniekus, kas vēlas karot pret krieviem Ukrainā. Vēstniecības tekstā šādiem ārzemju karavīriem tiek lietots apzīmējums „kara suņi“, kas ir ļoti neglīts marķējums. Krievijas vēstniecībā savā tekstā FB/Meta norāda, ka visi šie ārzemnieki, kas cīnās Ukrainas pusē galu galā nonākšot Krievijas cietumā, miršot utt. Man šādi teksti izskatās pēc kūdīšanas un draudēšanas. Brīnos, ka Rīgas cenzori no Elkora tos vēl nav cenzējuši. 

Pers Enerud laikrakstā Dagens Nyheter vakar par to raksta sekojošo:„ Ir pretīgi lasīt, ka Krievijas iestāde publiski uzbrūk vienam konkrētam cilvēkam šādā traģēdijā. Pie kam publiskojot tekstus, kuru lasa viņa ģimene“. Tā nav pieņemts darīt. Parasti vēstniecības publicē Ārlietu ministrijas paziņojumus, nevis pašas gatavo tekstus publikas iespaidošanai. Šajā gadījumā ir noticis tieši šis pēdējais variants – Krievijas vēstniecība Zviedrijā pati sagatavojusi propagandas materiālu un to tiražē ar Facebook/Meta starpniecību. 

„Nejaukais, ļaunais un sarkastiskais teksta tonis ir jau pierasts Maskavas ziņojumos. Tas ir viņu komunikācijas stils, kura mērķis ir aizsist otram muti un padarīt sarunu biedru jeb lasītāju mēmu“, – konstatē Pers Eneruds, Zviedrijas Psiholoģiskas aizsardzības pārvaldes vecākais analītiķis. Krievijas vēstniecība šādi izrunājās, lai iebaidītu pārējos. Lai neviens vairs nevēlētos doties ukraiņiem palīgā no Zviedrijas. 

„Ukrainā pašlaik cīnās liels skaits brīvprātīgo no dažādām valstīm. Daudzi no tiem ir cilvēki ar augstu militāro kompetenci. Saprotams, ka „cilvēkiem ap Putinu“ šis fakts nepatīk.“, – konstatē Pers. Viņš uzsver, ka krievi apzināti nesauc šo karu par karu, bet par „specoperāciju“ un tāpēc uzskata, ka ārzemnieki ir nevis karavīri, bet „nelegāli kaujinieki“. Ja šādi karavīri nonāk gūstā, tad krieviem viņi neskaitās kara gūstekņi, bet kriminālnoziedznieki.

Peram Enerudam šķiet, ka pavēle Stokholmas vietniecībai būs pienākusi no Maskavas, jo šobrīd Kremļa propagandai nav nekādu iespēju tieši uzrunāt zviedrus. Krievu medijus tur neskatās un Sputniķ  (zviedru valodā) ir slēgts. Tāpēc propagandas buldozera vietā nostājas Krievijas vēstniecība ar Facebook/Meta palīdzību.

Jākonstatē, ka efekts šim paziņojumam bija pretējs gaidītajam. „Kādu savādu izdomātu fantāzijas pasauli Krievija ar šo mums vēlas piedāvāt? Jūs esat sākuši asiņainu, nevajadzīgu karu pret savu kaimiņvalsti Ukrainu. Izbeidziet izvairīties no atbildības. Pārtrauciet šo karu! Tūliņ! Nekavējoties“ – rakstā kāds komentētājs Facebook.

Vairums zviedru ir pret šo karu. Tieši tāpat kā pārējie skandināvi un somi.

Attēlā Krievijas vēstniecība Stokholmā                          

Leave a Reply