Frontes pagrieziens Ukrainas karā

Šonedēļ Ukraina veikusi vairākus veiksmīgus uzbrukumus, atgūstot 400 kvadrātkilometru lielu teritoriju pie Harkovas). Krievijai trūkst iespēju nodrošināt savus kaujiniekus, jo piegādes „takas“ ukraiņi iznīcinājuši. „Ir izdevušies ukraiņu uzbrukumi Hersonā un Krimā. Negaidīti veiksmīgs bijis uzbrukums arī Izjumā“ (Oskars Juhansons, Stokholmas Aizsardzības augstskolas krievu karu stratēģijas eksperts).  Viņš novērojis, ka krieviem pietrūkst svarīgu piegāžu (pārtikas, munīcijas). Lai gan viņu galvenais mērķis ir saglabāt pārākumu Luhanskā un Doņeckā, tagad nākas rēķināties arī ar smagām kaujām arī Izjumā un Bahmutā. Ja ukraiņi aplenks krievu vienības pie Izjumas, tad frontes līnija pazudīs šodienas versijā. 

Krievu blogeriem ļoti nepatīk šie kara rezultāti un viņi ir nikni par to, ka NATO taktika ir bijusi veiksmīga. 

Cik liela loma šajās uzvarās ir NATO?

Protams, ka ukraiņi ir apmācīti un viņiem palīdz. Beidzot ir izdevies labi sadarboties un koordinēt esošos spēkus pārdomāti un veiksmīgi. „Man šķiet ka lielākais panākums ir pavisam jauna kara filozofija. Projām no PSRS laika vertikālās komandu hierarhijas pie konstruktīvas un demokrātiskas taktikas, kurā katrs iesaistītais var piedalīties ar savām idejām un priekšlikumiem. Tieši šī demokrātiskā pieeja nodrošina ukraiņu kauju panākumus“, – uzskata Joakims Pasikivi. 

Bez tam rietumu ieroči tagad ir gandrīz visiem ukraiņu kaujiniekiem. Tas pārsteidz un satrauc krievus.  

Pašlaik Maskava gatavo vēl 10 000 brīvprātīgo, kas tiek pulcināti netālu no Maskavas, lai dotos uz Ukrainas fronti. Neesot skaidrs cik kompetenti un apmācīti būs šie brīvprātīgie. 

ASV Aizsardzības departaments pirms mēneša ziņoja, ka no 125 000 krievu karavīru, kas bija iesaistīti Ukrainas frontē, 80 000 jau gājuši bojā. 

Ukrainas dienvidu daļa robežojas ar jauniem baltkrievu armijas manevriem pie Vitebskas un Minskā. Tie tupināsies nedēļu un tajos notikšot nodarbības par to kā „jāatbrīvo sava teritorija, kuru okupējis ienaidnieks“. 

ASV Ārlietu ministrs Etonijs Blinkens otrdien piešķīra ukraiņiem jaunu atbalsta paketi Kijevā. Tai sekos 2,2 miljardu vērtībā nākamā „pakete“.  

Tikmēr Latvija, Lietuva, Igaunija un Polija ierobežo krievu ieceļošanu ES (Sky News). Tā nebūšot 100% durvju aizvēršana, jo ir paredzēti izņēmumi. Jaunie noteikumi stājas spēkā ar 19. septembri. Putins ir apsolījis reaģēt uz šo lēmumu sev raksturīgā veidā.

Viena no elektropiegādes līnijām Zaporižjas AES ir sašuta un vairs nedarbojas. Bojāta arī centrālā ēka. 

ANO apstiprinājusi informāciju par varmācīgu ukraiņu bērnu aizvešanu projām uz Krieviju (Ilze Brands Kehris).      

Attēls – Harkova (DN)