Pugačova pret Putinu

Izjumā turpināsies masu kapu atrakšana vēl divas nedēļas.

Tikmēr krievi turpina bombardēt tālāk Ukrainas infrastruktūru 30 rajonos ar raķetēm, lidmašīnām un droniem. Vissmagāk cietušas (vakardienas apšaudes rezultātā) Harkiva un Siverska (CNN). Ukrainas armija atbildējusi ar pretuzbrukumiem krieviem 10 virzienos. 

Krievu popmūzikas zvaigzne Alla Pugačova savā Instagram kontā ievietojusi iesniegumu valsts Tieslietu ministrijai, kurā viņa lūdz klasificēt sevi kā ārzemju aģentu (The Guardian). Vienlaikus viņa pieprasa „apturēt mūsu puišu nogalināšanu melīgo (krāpniecisko) mērķu vārdā“ un politiku, kas „pārvērš mūsu zemi par valsti no kuras novēršas gandrīz visi un kas sarežģi dzīvi tās pilsoņiem“. Pugačovas dzīvesbiedrs Maksims Galkins ir jau agrāk vairākkārt kritizējis Krievijas karu Ukrainā. Allas paziņojums parādās dienu pēc tam kad viņas vīrs (no Krievijas puses) tika klasificēts kā “ārzemju aģents“ savu politisko izteikumu dēļ. Krievijas Tieslietu ministrija apgalvo, ka Galkinu finansējot Ukraina (DN). 

Pēdējo dienu laikā Putins ir tēlojis TV kamerām, ka būtu gatavs sarunām, taču ukraiņi nevēloties diplomātiskās sarunas. „Sarunāties ar noziedzniekiem ir absurds priekšlikums“, – raksta Volodimira Zeļenska kancelejas šefs Andrejs Jermaks (Telegram). Pēc viņa domām, spēks ir vienīgais risinājums. Viņš lūdz visas valstis klasificēt Krieviju kā teroristu perēkli un ievērot skarbas sankcijas pret Maskavu. Tikai karš ar militāriem uzbrukumiem šo problēmu spēj anulēt. „Ļaunumu var iznicināt to sagraujot. Mēs spējam iznīcināt šo ļaunumu“, – raksta Andrejs Jermaks. 

Krievu apšaudes rezultātā slimnīcā gājuši bojā divi pacienti un četri mediķi. Šī slepkavība notikusi apšaudes laikā Strilečā, nelielā pilsētā Ukrainas ziemeļaustrumos. Tuvu Krievijas robežai. Apšaude notikusi slimnīcas evakuācijas laikā (DN, Telegram). 

Krievija tupina nekoordinētus un faktiski nejēdzīgi haotiskus uzbrukumus Ukrainai. Doņeckas rajonā. Tas tiekot darīts, lai iepriecinātu „banānu republiku“ patriotus. Šis populisms padara krievu armiju ievainojamu, jo vairāk tiek „strādāts PR, nevis uzvaras labā“ (ISW). „Tas, ka krievi nevirza savas armijas daļas uz Harkivas austrumu zonu un Luhansku, padara vairākus viņu okupētos reģionus tukšus un viegli atkarojamus. Ukraiņiem būtu jāizmanto šis neloģiskums savā labā“ (ISW, TT). 

Tā kā ukraiņi turpina kustēties uz priekšu Hersonas un Harkivas reģionā un ir atkarojuši 8000 kvadrātkilometru Ukrainas zemes, tad ir jēga paskatīties kā Putins uz to atbildēs. 

Kara lietu eksperts Oskars Juhansons atzina, ka krieviem nepietiek kaujinieku. „Vienīgais ko viņi tagad varētu darīt – pasludināt mobilizāciju (iesaucot civilpersonas armijā), taču Putins to tieši nevēlas darīt. Tad būtu spiesta lieta atzīt, ka Krievija karo ar Ukrainu. Nāktos pateikt patiesību“. Putinam ir svarīgi saglabāt ilūziju, ka nekāda kara nav. Ir tikai specoperācija, kuras laikā „labie krievu karavīri“ glābj krievus Ukrainā no „sliktajiem ukraiņiem“. Tā krieviem tiek iestāstīts un šai pasakai viņi ir noticējuši. 

Taču ir pietiekami daudz cilvēku, kas saprot, ka krievi Ukrainā ir izraisījuši asiņainu karu un nekādas specoperācijas tur nav. Vairāki politiķi no Putina partijas skaļi atzīst, ka bez vispārējās mobilizācijas un valsts ekonomikas pakļaušanas kara vajadzībām, nekādu rezultātu šai militārajai operācijai nebūs (URA). Tas, ka Krievijas ēterā parādās šādas kritiskas balsis, ir neparasti. Dmitrijs Peskovs, protams, turpina dziedāt Putina dziesmas „piedziedājumu“: viss kārtībā“ un „viss notiek pēc plāna“.  

Dziedāt var vienu, bet reālā dzīve piespiež meklēt „lielgabalu gaļu“ pat cietumos.  Jau vakar informēju, ka Prigožins vervē krievu cietumniekus, piedāvājot viņiem brīvību par Ukrainas frontes cenu. Vienlaikus 85 Krievijas rajonos (nacionālo minoritāšu reģionos) turpinās aģitēšana par brīvprātīgo bataljona veidošanu. Par karošanu pret ukraiņiem krievu zaldātiem sola 4000 eiro mēnesī. Vienlaikus kara skolās saīsināts virsnieku apmācības laiks.

Lielbritānijas analītiķi turpina brīnīties par to, ka krievu artilērija nenogurst nejēgā šaut uz civiliem mērķiem Ukrainā. Tiem nav nekāda pienesuma kara gaitai. Acīmredzot „no augšas“ ir dota pavēle iznīcināt visu ko vien var iznīcināt, lai šādi sagrautu ukraiņu gatavību pretoties un kaujas sparu.

AES Zaporižjā atkal ir pieslēgta Ukrainas elektropārvades sistēmai (BBC).