Krievu atomizēšana ar Krimas duetu fonā

Vakar Putins pēkšņi atzinās, ka jūtot lielu respektu pret ukraiņu tautu. Saruna notika TV studijā, kuras apstākļos vadonis komentēja šodienas situāciju frontē krievu skolotājām. Pēc viņa domām pavisam drīz stabilizēsies situācija arī okupētājos Ukrainas rajonos, kas nesen pievienoti Krievijai (Reuters). Emocionāla svaidīšanās ir saprotama, jo ceļš no bedres jāatrod uz augšu.

Šahists Harijs (Garijs) Kasparovs vācu žurnālam Der Spiegel uzsvēris, ka visiem tiem, krieviem, „kuri ir pret karu“, būtu nekavējoties jāpamet Krievija. Pēc viņa domām tie, kas šobrīd ir Krievijā, tieši vai netieši atbalsta karu. Esot jāizvēlas puses – par vai pret. Kasparovs ir pārliecināts, ka visi krievi ir kolektīvi atbildīgi par šo karu. Pats šaha lielmeistars dzīvo ārzemēs kopš 2013.gada un nenogurst cīnīties pret Putinu un viņa idejām.

Turpinās stīvēšanās ap AES Zaporižjā. Krievi uzskata, ka stacijā jāpārņem krievu speciālistiem, bet ukraiņi nevēlas savu AES atdot pretiniekiem. IAEA šefs Rafaels Grosī apmeklēs Maskavu un Kijevu, lai atrastu kompromisu šajā jautājumā (The Guardian).  

Interesantas ziņas vakar saņēmām no Lielbritānijas.  Liza Trasa (Lielbritānijas premjerministre) runāja savā toriju konferencē un izteicās arī par Ukrainu. Viņa uzsvēra, ka ukraiņi cīnās ne tikai par savu, bet mūsu visu drošību. Šī esot cīņa par mieru un demokrātiju visā pasaulē. Tas nozīmē, ka Lielbritānija turpinās atbalstīt ukraiņus. Tikmēr medijos pavīd signāli, ka Krievijas troļļi un aģenti pašlaik aktīvi iesaistās britu demonstrācijās un procesos pret elektrības cenu kāpumu un it kā vadot kustību par elektrības rēķinu nemaksāšanu “ Don’t Pay UK”.

Baltijas jūrā pie Bornholmas turpinās krievu gāzes noplūde. Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs uzskata, ka Krievijai jāpiedalās skandināvu izmeklēšanas komisijas darbā (Reuters). Dāņi un zviedri avārijas vietu jūrā turpina uzraudzīt un kuģiem nav atļauta pieeja avārijas vietai (DN, SvD). 

Eiropas Savienība vienojusies par jaunu atbalsta paketi Ukrainai, ziņo čehu prezidentūras vietne Twitter. Pēc jaungada prezidentūru ES uzņemsies Zviedrijā un pēc tam Spānija. 

Zviedru muita vakar aizturējusi preču kravu, kas bijusi paredzēta transportam uz Krieviju uzņēmumam Gazprom Neft. Eksportu nodrošinošais uzņēmums ir zviedru firma, kas pieder krievu oligarham. Uzņēmuma preses sekretārs taisnojas, ka “viss nepareizi“, „sankcijas uz mums neattiecas“ un „krava nekādi nav saistīta ar minēto krievu oligarhu“ (DN). Izskatās, ka muita tam nenoticēja. 

Ukraiņi atbrīvojuši Brodī ciemu pie Ingulecas upes Hersonas rajonā. Te vairākus mēnešus atradās svarīga krievu armijas bāze. Okupanti pametuši arī dažus citus ciematus kaimiņos (Meduza).  Tas nozīmē, ka krievi ir atstājusi ukraiņiem Hersonas ziemeļu reģionu. Aizejot uzspridzinājuši tiltu, kas savieno Zaporižji ar Hersonu. Pagaidām viņi esot nostiprinājušies dienvidos pie Dudčanas, taču šī informācija nav apstiprināta. 

Tātad pēdējo dienu laikā krievi ir pametuši 1/3 no Dņepras rietumu krasta zonas. Krievu administrācija (Jurijs Kotenoks) pastāv uz to, ka krievi nebēgot. Nē, viņi vienkārši atkāpjoties. Kāpēc? Hersonas stratēģija pieprasot „saīsināt frontes līniju“, jo “vienkārši vairs nav spēka“. 

Jaunākās publikācijas Eiropas medijos liecina ka Putins sāk saprast savas neveiksmes Ukrainā. Krievu politikas eksperts un Pēterburgas universitātes profesors Igors Gretskis (pašlaik dzīvo Tallinā, strādā kā viesprofesors ICDS) uzskata, ka Putins jau vasaras vidū aptvēra, ka šo karu viņš neuzvarēs. Tieši šajā brīdī viņš mainījis retoriku. Tagad vairs nav runa par Ukrainu, bet par Krievijas it kā konfliktu ar NATO un Rietumiem. Kopš tā laika Putins vēlas panākt miera sarunas uz Krievijas noteikumiem. Kritiskās situācijas viņš uzvedās kā pokera spēlētājs, jo smagāk viņam iet – jo trokšņaināk rīkojas. „Viņš ir izspēlējis visas savas kārtis. Gāzes eksports uz Eiropu nu ir apturēts. Ukrainu vietējie atkaro, bet Putins kā atbildi noorganizē referendumus un iestāsta krieviem, ka viņi karo par Krieviju. Viņš pompozi mobilizē armiju un draud ar atomieročiem. Ko viņš gaida? Aukstumu un skarbu ziemu. Tik aukstu, lai eiropieši salst un pieprasa ukraiņiem atdot krieviem nokosto kumosu.

Atombumbu viņš nemetīšot. 

Nē? 

Nē. 

Taču krievu sabiedrība jau esot samierinājusies un liela daļa akceptējot šādu Ukrainas kara turpinājumu. Putins esot „atomizējis“ Krievijas publisko domu.

Profesoram šķiet, ka gudrākie spēki jau esot aizbraukuši projām no Krievijas. Putinam izdevies uzspridzināt krievu tautu. Neviens vairs nevienam netic, cilvēki nepaļaujas cits uz citu. Tā kā valsts un pašvaldības uzņēmumi daudziem dod darbu, tad šie ļaudis nekad pretī nerunās (SvD).

Starp citu, kara dēļ sabojājušās Krievijas attiecības ar Kazahstanu. Kazahi atteikušies izraidīt no valsts Ukrainas vēstnieku par ko pārskaitusies Maskava (The Guardian). 

Jo straujāk ukraiņi atkaro atpakaļ okupētās teritorijas, jo grūtāk krieviem saprast kur īsti ir jaunā Krievijas robeža. Putina runas vīrs Dmitrijs Peskovs nupat taisnojās, ka šajā jomā esot „jākonsultējas ar vietējiem“. Pašlaik krievi kontrolē tikai 57% Doņeckas reģiona, 99,7% Luhanskā, 71% Zaporižjā un 82% Hersonā (CNN). 

Divas jaunietes notiesātas Krimā par to, izplatījušas Instagram video, kurā abas uz balkona (iestiklota!) dzied ukraiņu dziesmu. Tiesa uzskata, ka ar šo viņas ir pazemojušas krievu armiju (The Guardian). Sods ir sekojošs: vienai naudas sods 70 eiro, bet otra 10 diennaktis cietumā. Lai izskatītos labāk, Maskavas mediji apgalvo, ka dziesmas laikā meičas esot rādījušas nacistu simbolus (TT). Vai tā ir? Nezinu. Noskatījos ierakstu, kas likās nedaudz vulgārs, bet nacismu nekur neredzēju.