Saldētas zivis Sahalīnā un pamesti upuri Limanā

Ukraiņu armija Limanā

Pagājušas trīs nedēļas, kopš Putina izsludinātās mobilizācijas. Pa šo laiku ap 380 000 krievu pametuši valsti (Forbes). Lai pierunātu karot, Sahalīnā tiek pārlicējiem mājās apsolītas kastes ar saldētam zivīm  -5 kg. (DN; Isakh.com)

Mobilizācija nenotiek taisnīgi. Pēterburga izdevies satvarstīt rikai 30% no 8000 paredzētajiem karotājiem. Sevastopolē (Krimā) ir gandrīz vienīgā vieta valstī, kur izdevies savākt plānoto karotāju skaitu 2000 (Crimea News). 

Bēg projām caur Kazahstanu (147 000 aizbēgušo, ziņo Kommersant), caur Gruziju (53 000) un Somiju (60 000).    

Tracis ap miljardiera un Teslas, SpaceX dibinātāja Īlona Maska izteikumiem Ukrainas kontekstā, turpina uzjautrināt pasauli un sociālos medijus. Viņš Twitter piedāvājis „praktisku“ risinājumu kara problēmai. Proti – miera panākšanai jārīko referendumu okupētajos rajonos ANO uzraudzībā un „Krievija aizies projām, ja tāda būs tautas griba“- domā uzņēmējs. Viņš „spīd“ ar atklājumiem par Huščova rīcību un apgalvo, ka Krima ir krievu. Tas esot jāzina. Rodas iespaids, ka viņam ir piekomandēts, piezadzies klāt(?) kāds Kremļa cilvēks, kurš „sabīdījis lietas“ amerikāņu biznesmeņa galvā tā kā Putinam vajag? Jeb šī ir klasiskā tehnokrāta nekompetence sabiedrības lietās? Vai mani tas pārsteidz tas, ka Masks nesaprot par ko šis karš un kuram būtu nepieciešamība kapitulēt? 

Nē, nepārsteidz gan. Ir pierādījies, ka tehniski apdāvināti cilvēki mēdz būt ļoti nekompetenti humanitārajā jomā. Viņi prot „reizrēķinu“ bet nesaprot sabiedrību, vēsturi un sociālos procesus. Pie mums Latvijā ir tieši tā pati problēma – daudzi uzskata fiziķus (Godmanis, Dombrovskis, Repše), biznesa ļaudis (Gailis, Pīlēns) par pašiem labākajiem politikas bīdītājiem, taču dzīve ir pierādījusi – ja nav pietiekami humanitārā izglītība, kas piedāvā izpratni par reālu cilvēku un sabiedrības dzīvi, tad var iebraukt grāvī. Rezultātā tiek pieņemti lēmumi, kas ir loģiski, bet necilvēcīgi. Labs piemērs šajā gadījumā ir arī Facebook/Meta dibinātājs MZ, kurš nesaprata masu komunikācijas procesus un iebrauca grāvī ar savu sociālo mediju. Sākumā palaižot to pašplūsmā un pēcāk pakļauj cenzūru algoritmiem. Gan vienā, gan otrā gadījumā viņš rīkojās ļoti neprasmīgi. 

Tā kā visu mūžu pētu komunikācijas procesus (ieskaitot masu saziņu), bieži brīnos cik ļoti uzpūtīgi tehniskie ļaudis izturas pret mūsu zināšanām šajā jomā. Tāpēc Teslas puiša izgāšanās politikā mani nepārsteidz nemaz. 

Maskavā Krievijas Dome ir apstiprinājusi okupēto teritoriju pievienošanu Krievijai, taču ukraiņi naski vien atkaro pievienotās teritorijas atpakaļ. Pašlaik ukraiņu armija strauji virzās uz priekšu Hersonas un Luhanskas reģionā. Krievi šo zonu vairs nekontrolē. Tāpēc uzjautrina Krievijas lauksaimniecības ministra Dmitrija Patruševa izteikumi, ka labības raža tagad būšot par 5 miljoniem tonnu gadā lielākā, pateicoties „jaunajiem, ražīgajiem rajoniem (DN).  

Ukrainas armijas pavirzīšanos uz priekšu Hersonā, beidzot atzīst arī Kremlis. Tur šo panākumus aprakstā, ka „iebraukšanu lamatās“. Sergejs Šoigu ziņo, ka krievu armija tagad esot palielināta par 200 000 vīru (TT). Šis fakts nav pagaidām apstiprināts neitrālos avotos. Apšaubāmi ir apgalvojumi arī par to, ka Krievijā strauji izveidoti 80 jauni un moderni militāro apmācību centri. Drīzāk ir otrādi, jo parādās ziņas par to, ka pārāk daudzi iesaukti armijā nepamatoti un ir nederīgi kaujām. Viņus sūta atpakaļ uz mājām (DN). Turpinās jauniesaucamo bēgšana projām no Krievijas un ir izveidota krievu advokātu grupa, kas aizstāv protestētāju intereses (Reuters).  

Sabozies arī Aleksandrs Lukašenko, kas paziņojis, ka ukraiņi grasoties „izspiegot un provocēt“ Baltkrieviju (Reuters).

Limanas zaudēšana ukraiņiem ir smags pazemojums krievu armijai. „Lapins jānosūta uz fronti ar automātu kaklā, lai tur izpērk savus grēkus“, – aicina Čečenijas prezidents Ramzans Kadirovs (Telegram).  Aleksandrs Lapins ir armijas virspavēlnieks un tiek uzskatīts par vainīgu Limanas zaudēšanas dēļ. Viņš esot pie vainas tam, ka armija slikti apbruņota, apmācīta un atstāta likteņa varā Luhanskas reģionā. Pats Kadirovs čečeņus uz fronti vairs nesutīšot. Viņi savu kauju jau esot tur uzvarējuši. To visu mēs varot noskatīties Tik-tokā. Kadirovu atbalsta krievu nacionālists un bijušais FSB aģents Donbasā Igors Girkins. Viņš nenogurst kritizēt Krievijas vadību un tagad pieprasa Lapina un Gerasimova demisiju (Telegram).  

No vienas puses „skarbie puiši“ pieprasa kara pastiprināšanu un taktisko kodolieroču izmantojumu, no otras puses  RT vadītāja Margarita Simonjana Twitter slejā zvēr, ka „katru dienu lūdzu Dievu, lai šis karš beigtos“ ar minimāliem zaudējumiem. 

Ko tas nozīmē? 

Tas nozīmē, ka lēmumus šajā jautājumā nepieņem ģenerāļi vai kādi citi armijnieki. Nē, visu izlemj Putins pats. Pēc amerikāņu pētnieku domām, tieši Putina uzkundzēšanās par centrālo stratēģi, izraisa visnopietnākās problēmas šajā karā. 

Franču militārais stratēģis, zinātnieks Fransuā Heisbūrs (IISS) uzskata, ka Francija līdz šim nepiedodami maz palīdzējusi Ukraiņiem (BBC). Pēc Ķīles pasaules ekonomikas institūta datiem, Francija ir 20 vietā to valstu starpā, kas dāvinājušas ieročus Ukrainai. Lielākie ieroču piegādātāji pagaidām ir ASV (49%), Polija (22%), Vācija (9%) un Itālija (3%). Līdzīgu viedokli paudis arī NATO šefs Anders Fogs Rasmusens avīzei Le Point. Pēc viņa domām Francijas prezidenta „telefona sarunu diplomātija“ ar Putinu pagaidām panākusi vairāk ļauna, nekā laba. Līdz šim Francija nosūtījusi uz Ukrainu 18 Caesar haubices, t.i., ¼ no Francijas armijas krājumiem. Pretgaisa aisardzības sistēmas Milan un Mistral. Ap 60 tanku, tanku mīnas un maskas, apģērbu kodolkara, bioloģiskā vai ķīmiskā uzbrukuma situācijā. Modernas tumsas acenes karavīriem.  Limanā uz ielām pašlaik pūst kritušo krievu kaujinieku, GRU un Vāgnera karotāju līķi (AP), bet Ziemeļkoreja ir vienīgā, kas šo zonu atzīst kā Krievijas teritoriju (SvD).  Ukrainas armija iet uz priekšu, atkarojot ap 30 km ik dienas (Meduza).       

Leave a Reply