Kremļa mediju kloni un bērni – šuvēji

Skopas ziņas no frontes liecina, ka fronte mazkustīga. Tomēr ukraiņu spēki ļoti lēni tuvojas Hersonai. Iesauktie krievi trenējoties Baltkrievijas teritorijā, jo Krievijā nepietiek „materiāla“ treniņam piegāžu trūkuma dēļ. Neesot instruktoru un munīcijas. Kā norāda Lielbritānijas AM publiskotā informācija, krievu mobilizētajiem netiek sniegta pat minimālā izglītība un tas nozīmē, ka kaujās viņi nebūs nopietni pretinieki. 

Ir ziņas, ka mobilizētie tiks novirzīti kaujām pie Donbasa reģionā (ISW) un nosūtīti uz Hersonu (TT).  Krievija pašlaik turpina Hersonas evakuāciju un „piekasās visiem“, kas nevēlas braukt projām. Izskatās, ka Kremlis vēlas aizvākt no Hersonas visus, kas vēlāk varētu kaut ko liecināt par notiekošo starptautiskās izmeklēšanās vai tiesās. 60 000 iedzīvotāju jau ir aizvesti uz Krieviju, taču pārējie spītējas un paliek uz vietas (The Guardian).

Irāna pirmo reizi atzīst, ka tomēr ir nosūtījusi dronus uz Krieviju. Taču tas esot noticis pirms Ukrainas kara. Savādi, ka Teherāna pēkšņi maina retoriku, lai gan astoņus mēnešus stāstīja pretējo. Ukraiņi jau sen zināja, ka krievu īpašumā ir Irānā ražoti droni Shahed -136, kuriem krievu armija mainījusi nosaukumu un kiriļicā tie saucas Geran-2. Ārlietu ministrs Teherānā uzsvēra, ka „ja noskaidrosies, ka krievi tos izmanto uzbrukumiem, tad mēs nebūsim vienaldzīgi“ (TT). Var tikai minēt ko nozīmē marķējums: „nebūsim vienladzīgi“? 

Nīderlande, Čehija un ASV piegādās ukraiņiem tankus T-72. Tātad PSRS laika 90 tankus. Tiem izveidos jaunu komunikācijas sistēmu un uzlabos tehnisko aprīkojumu (Politico). Kijeva vēlējās jaunākus tankus, taču Vācija pagaidām to ir atteikusi. Pie viena tiks piegādāta pretgaisa aizsardzības sistēma, 1100 droni (Phoenix Ghost), 40 kuteri un nauda bruņutransportieru uzlabošanai. (TT). 

Tikmēr haoss mobilizācijas procesā turpinās plašajā Krievzemē. Karavīrus Kremlis joprojām neapgādā ar nepieciešamajām precēm: ieroči no pirmā pasaules kara un apģērbs no pagrabiem. Piemēram, kādam iesauktajam no Kaļiņingradas “valsts zābaki“ saplīsa jau pirmajā dienā, citiem apavi bijuši pilni ar pelējumu (DN, Mediazona). Ko saņem krievu karavīrs? Ziemas jaku un oderētas bikses, vasaras jaku un kreklu, divi pāri apakšveļas, ziemas un vasaras cepures un zeķes (2 pāri). „Lai izdzīvotu pašiem jāpērk sev drēbes. Visi tā dara“, – komentē Andrejs. Viņš esot izdevis 25 000 rubļu (apm. 450 eiro)  guļammaisam, siltai cepurei ar šalli, jakām un biksēm. Jauniesauktie paši sev iegādājoties arī  aptieciņu ar zālēm. Taču apģērbs visiem nepietiek. Tāpēc to tagad skolās šuj krievu bērni. Labitnagi pilsētā Sibīrija šādi tiek nodarbināti skolēni no sestās līdz desmitajai klasei. Šuj cepures, šalles un jakas karavīriem frontē (DN, Meduza).

Man šķiet svarīgi uzsvērt, ka krievu propaganda ir mainījusi veidolu. Internetā tiek publicēti it kā Rietumu avoti ar krieviem vajadzīgu informāciju, taču tie ir viltoti. 

TV kanāls Euronews (no Briseles) it kā informē, ka Vācijā tiek pārdota izsolē (Bolland & Marotz) krievu māksla: gleznas un notis. Ieņēmumi tiekot dāvināti ukraiņu armijai. Taču nedz notis, nedz gleznas netiekot pie jaunajiem īpašniekiem, jo tiekot sadedzinātas. Mērķis šādiem ziņojumiem ir skaidrs – „Rietumi iznīcina krievu kultūras vērtības“. Ja pavērojam uzmanīgāk, tad redzam, ka šis nav Eironews materiāls, lai gan ekrāns noformēts tieši tā kā vajag. Sižets tika izplatīts sociālajos medijos un daudz droši vien to uztvēra kā patiesu un autentisku. Nodeva subtitri, kas bija ASV angļu valoda, nevis britu angļu valoda, kuru lieto Euronews. Taču šis viltotais „TV sižets“ kļuvis ļoti populārs Serbijā, Krievijā, pateicoties Telegram, Facebook un Twitter. Šādi viltoti materiāli, it kā no ārzemju avotiem, pašlaik plaši tiek izmantoti Kremļu propagandas stratēģijā.  Tā kā krievu avotiem cilvēki vairs netic, tad jāsāk viltot rietumu mediju sižeti. 

Kurus medijus Kremlis šādi izmanto? Pamatā vācu: Bild, Der Spiegel, Süddeutsche Zeitung, Tagesspiegel, Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung. Arī lielos britu izdevumus The Guardian un The Daily Mail, franču 20 Minutes un itāliešu Ansa. Ir izveidoti šo mediju kloni, taču saturs iekšā salikts cits. 

Tāpēc pievērsiet uzmanību divām līnijām, kuras Kremlis pašlaik attīsta:

  1. Ukraina esot korumpēta valsts, kuru vada nacisti. Taču parastie ukraiņi ļoti vēloties pievienoties Krievijai. Tāpēc Ukrainas valsti ārzemniekiem nevajadzētu atbalstīt. 
  2. Tas, ka rietumu valstis saglabā ekonomiskās sankcijas pret Krieviju, pasliktinot pašu rietumvalstu iedzīvotāju dzīvi un labklājību. Tagad dārgāk maksā siltums, sviests, maize un alus. Tāpēc sankcijas pret Krieviju vajadzētu pārtraukt.

Ja šādi teksti parādās it kā cienījamā avotā, tad jāuzmanās vai neesat izlasījuši krievu radītu klonu.  Piemēram, Bild šādi it kā publicēja ziņas par to kā ukraiņu bēgļi dedzina Eiropā vācu ēkas, bet The Guardian krievu klons pavēstīja, ka slaktiņi Bučā esot ukraiņu armijas inscenēti. 

Tepat Meta Facebook nesen atklāja un aizvēra 60 lapas, kurās izvērsās Kremļa propaganda aģitējot pret sankcijām. 

Lūdzu uzmanīsimies un lasīsim vērīgi.  

3 comments

Leave a Reply