Atombumbas gaidīšana

Nelāgas ziņas saņemtas no Hersonas. Kāda sieviete, kura iebildusi okupācijas varai, esot nolaupīta un publiski pakārta laukumā pie tiesas nama. Viņas vārds Tatjana Murdenko un par šo gadījumu rakstīja Financial Times. Intervējot viņas dvīņu māsu, kas devusies bēgļu gaitās. Pagaidām šāda publiska slepkavošana nav apstiprinātā citos avotos. Okupācijas apstākļos gandrīz neiespējami panākt vēl divu neatkarīgu avotu liecības. Taču māsa ir redzējusi nogalināto ķermeni morgā un izlasījusi 56 gadus vecās sievietes nāves iemeslu. Financial Times balstās uz māsas liecību, viņas dokumentu un vietējo iedzīvotāju īsziņām, kas apstiprina šo nelāgo faktu. Vai šis ir unikāls gadījums?

Okupācijas varas šādi mēdz rīkoties, lai iebaidītu pārējos. Dvīņu masa liecinājusi, ka māsa vairakkārt vērusies publiski pret vietējo okupācijas varu. Pirmo reizi publiski apgalvojusi, ka dzimtā pilsēta ir Ukrainas daļa un otro reizi pajautājusi krievu karavīriem kas viņiem šeit darāms. Pie kam Taņa braukājusi pa pilsētu ar velosipēdu, kas bijis greznots ar Ukrainas karogu. 

Manā izpratnē šī ir civilā pretošanās, kuru spējīgi veikt tikai ļoti drosmīgi cilvēki. Kara un okupācijas apstākļos. Tā kā apkārtējie zināja Taņas principus, tad viņas publiska slepkavošana nozīmēja marķējumu pārējiem. 

Kā ziņo Human Rights Watch, Taņa nav vienīgā ar kuru Kremļa ielikteņi Hersonā izrēķinājušies. Vairāki cilvēki tur arestēti, spīdzināti un vēlāk pazuduši. Tatjanas vīra liktenis joprojām nav zināms (MIPL, DN).  

Rīt ASV notiks vēlēšanas, kas būtiski ietekmēs Ukrainas kara gaitu. Notiks parlamenta vēlēšanas Senātā (34 vietas) un Pārstāvju palātā (435 vietas).  Pašlaik republikāņiem (konservatīvajiem) ir 212 vietas, bet demokrātiem 220. Mandātu perioda ilgums – 2 gadi.

Slikti, ka demokrāti var zaudēt savu pārsvaru. Baidens atbalsta ukraiņus, taču pretējā puse pauž ļoti savādu pozīciju. Spēcīgu spiedienu te jūt no republikāņiem, īpaši Trampa piekritējiem, kas jau tagad gatavojās nākamajām prezidenta vēlēšanām un neslēpj savus kontaktus ar Putinu. Ja šajās vēlēšanās rīt uzvarēs republikāņi (pārstāvju palātā), tad daudzus lēmumus var neizdoties pieņemt. 

Pagaidām izskatās, ka konservatīvie var uzvarēt. Ap Jāņiem jau redzējām kā tiek ierobežotas amerikāņu sieviešu abortu tiesības un nav izslēgts, ka palīdzība Ukrainai varētu tikt ierobežota.  

Baidena administrācija privāti uzrunājusi Zeļenski uzsākt miera sarunas ar krieviem (Washington Post). Pēc amerikāņu domām esot iestājies nogurums no šī kara. No vienas puses atbalsts turpinās, bet no otras puses pieaug izmaksas ukraiņu atbalstam (DN). Šī neesot prasība, bet lūgums piekrist problēmas atvērtībai. Situācija Ukrainā pašlaik ļoti sarežģīta elektrības piegādes problēmu dēļ. Krievijai ir izdevies izsist no ierindas elektroapgādi Kijivā un citās lielākajās pilsētās. 

Tikmēr krievu armijas daļas pašlaik gatavojas uzbrukumiem Donbasa reģionā un viena daļa sabiedrības nevar sagaidīt liktenīgo krievu atomsprādzienu. Rodas iespaids, ka sabiedrība tam ir jau gatava, tikai Putins „vilcinās“. Sociālie mediji un „virtuves eksperti“ jau zina, ka tāpēc evakuē Kijivu. Baumojot, ka īstā viena neesot elektropiegādē, bet bumbā, kas galvaspilsētai it kā paredzēta. Krievijā jau izveidota vesela modes tērpu kolekcija jauniešiem ar „labo atombumbu“, kura atrisināšot samezgloto Ukrainas kara situāciju. Latvijas TV sola instrukciju filmu par to kā šādā situācijā bēgt un uzvesties. Vai esam tik ļoti noguruši no šī kara?   

Attēlā – krievu armija Ukrainā

Leave a Reply