Lidmašīnu iznīkšana un slepenās sarunas

Krievija šajā karā zaudējusi jau 278 kara lidmašīnas (Lielbritānijas AM). Tās aizstāt ar jaunām nebūšot iespējams, jo vairs nav ar ko lidot un pastāv liels krievu kara lidotāju deficīts. Kā norādījis ukraiņu bruņoto spēku komandieris, ģenerālis Velerijs Zalužnijs, Krievija šī kara laikā zaudējusi divas reizes vairāk kara lidmašīnu nekā Afganistānas ofensīvas apstākļos (Kyiv Independent). 

Beidzot saņemta pretgaisa aizsardzības sistēma no Rietumiem. Tās ir Nasams un Aspide sistēmas. 

Ukrainas vēstnieks Lielbritānijā Vadims Pristajko vakar informēja, ka irāņu droni tiek „skūvēti kopā“  Baltkrievijā. Pagaidām ukraiņiem esot izdevies notriekt ap 70-75% šo „lidojošo mopēdu“. „Irāņu droni ir liels posts, jo lido spietos, ir lēti un krievi tāpēc tos plaši izmanto. Tos grūti iznīcināt vienā rāvienā“, – konstatē vēstnieks. (Sky News). Viņš aicināja vērsties pret Irānu, kas šos „kamikadzes-dronus“ ražo, pārdod Kremlim un krievi (savukārt) tos izmanto ofensīvās Ukrainā.  

Kijeva turpina brīdināt iedzīvotājus saistībā ar krievu uzbrukumiem infrastruktūrai. Krievijas galvenais projekts tagad sagraut iespējas cilvēkiem dzīvot, uzturēties Ukrainā. Viņi bombardē galvenokārt elektrības, ūdens padevi. Pagaidām ir iznīcināta jau 1/3 no Ukrainas elektropiegādes sistēmas, ieskaitot centrāles, kas ražo elektrību. Tāpēc ar vakardienu sākās plānotie elektrības padeves ierobežojumi septiņos valsts reģionos; Kijivā, Čerņihivā, Sumos, Harkivā, Poltavā, Čerkasos un Žitomirā  (TT).  

Amerikāņi tiešām iesākuši slepenas sarunas ar krieviem par Ukrainas konflikta noregulējumu (SvD, Wall Street Journal)). Kremlis nevēlas atbildēt uz jautājumiem par šo sarunu gaitu. Kā aizvakar WSJ izteicās Baltā nama prezidenta drošības padomnieks Džeiks Salivāns, šīs sarunas notiekot starp Vladimira Putina tuvākajiem cilvēkiem un viņu pašu. To mērķis esot panākt, lai kara darbībā netiek iesaistīti kodolieroči. Peskovs noraidīja arī Salivana piebildi par to, ka Baltais nams mēģina pierunāt ukraiņus mainīt attieksmi pret sarunām ar Krieviju (TT).

Nav skaidrs vai Putins piedalīsies G20 apspriedē no 15.-16.novembrim Bali (RIA). Ja Putins tur būs, tad Zeļenskis šajā apspriedē nepiedalīšoties arī video saites formātā (TT). 

Konflikta pārtraukšanu pieprasa arī Ēģiptes prezidents Abdelfatāhs al Sīsī. Par to viņš vakar runāja klimata pārmaiņu apspriedes COP27 atklāšanas ceremonijā Šarmelšeihā. “Visa pasaule cieš no šī kara starp Krieviju un Ukrainu. Šis karš ir jāpārtrauc un ciešanas ko tas izraisa – jāaptur“ – aicināja prezidents.     

Attēlā – ukraiņu armija krievu konfiscētajos tankos (SvD)

Leave a Reply