Politiskā krievu kara stratēģija

Vakar Putins paziņoja, ka 80 000 no mobilizētajiem „mobikiem“ ir jau nogādāti frontes zonā. 50 000 (no tiem) jau piedalās kaujas operācijās pret ukraiņiem. Izklausās grandiozi, taču vai cerētais efekts izdosies? 

„Viņu uzdevums būs papildināt un aizsargāt “smagās sistēmas“. To krievi neizdarīja šī kara sākumā, martā. Tāpēc ukraiņiem izdevās ātri likvidēt krievu tankus un izsist no ierindas bruņu transportierus. Pašlaik mēģina šo kļūdu labot. Taču iesauktie krievi nav saņēmuši pieklājīgu skolu un neprot karot. To var redzēt. Pašlaik liels skaits no viņiem tiek nogalināti uzreiz. Pavisam primitīvi. Jau pirmajā kaujā“- komentē pulkvežleitinants Pīters Lidēns. (Stokholmas Aizsradzības akadēmija). 

Ukraiņu ziņas liecina, ka katru dienu cīņās iet bojā ap 500 krievu karavīru.  Šādus skaitļus krievi par ukraiņiem publicēja maijā (DN). Toreiz vietējo karavīri nebija apmācīti, nesaprata kā rīkoties noteiktās situācijās un gāja bojā jau pirmajās kaujās. Tagad tieši tāpat iet bojā krievi (DN).

Hersonas cīņas nebūs vieglas, jo krievi ir nobarikadējušies dzīvokļos un ukraiņiem nāksies rēķināties ar ielu kaujām. Aizsardzība pilsētas vienmēr ir izdevīgāka nekā uzbrukums. Tagad ukraiņiem nāksies uzbrukt pilsētas okupantiem (Censor.net).

„Viņi gatavojas Hersonas aizsardzībai jau ilgi, taču vairākums ir tikko mobilizētie krievi. Izskatās, ka Kremlis būs gatavs atstāt Hersonu“ (Pīters Lidēns). 

Interesanti, ka Putins nav samaksājis saviem algotņiem algas un oktobra beigās 100 no tiem streikoja. Viņi apgalvoja, ka necīnīsies pret ukraiņiem, ja algas netiks samaksātas (Business Insider).  Daži krievu armijas neapmierinātie ievieto video sižetus internetā, kuros pauž dusmas par to, ka ģimenes par viņu darbu “algu“ joprojām nav saņēmušas. Pieprasa uzrādīt savu komandieru atrašanās vietu. 

CNN ziņo par vairākiem krievu karavīriem Doņeckā, kuri sūdzas par „nejēdzīgu nosūtīšanu uz fronti“. Sūdzības nosūtītāji esot no Krievijas Klusā okeāna flotes. Vēstule adresēta Oļegam Kozemjako un publicēta krievu militāristu blogā (TT). Līdzīgus viedokļus pauž arī The Guardian intervētie krievu iesauktie Luhanskas frontē. Pēc pirmās kaujas no 570 iesauktajiem dzīvi palikuši vairs tikai 130 karavīru. „Divu nedēļu apmācības ir par maz, lai cīnītos ar ukraiņiem“ – pauž viedokli kāds anonīms krievu kaujinieks aģentūrai TT.

Pīters Lidēns uzskata, ka krievi ir pārtraukuši mobilizāciju tāpēc, ka viņiem pietrūkst instruktoru karavīru apmācībai. Paradoksāli, ka krievu kara industrija, kura vienmēr ir bijusi priviliģēta un tai nauda nekad netika taupīta nedz Padomju Savienības laikos, nedz Putina carismā, ir izrādījusies tukša pļeka. Izlaupīta, nevarīga un pagurusi. 

Pēc Pītera domām, krievu kara stratēģija – tērēt munīciju civilo infrastruktūru sagraušanai, ir ļoti netālredzīga lieta, jo ieročus mēdz izmantot ienaidnieka uzvarēšanai, nevis civilpersonu sodīšanai. Var redzēt, ka uzbrukumus nosaka politiski, nevis militāri motīvi. Nākamais ir dīvainais jauniesaukto kaujinieku izmantojums frontē, zaudējot nenormāli daudz cilvēki ļoti sīkiem mērķiem.

Vai iesauktie krievu armijnieki mainīs kara gaitu?

“Nē, nemainīs kara gaitu. Vismaz pagaidām, kamēr viņi nav guvuši atbilstošu apmācību un neprot cīnīties tā kā to spēj ukraiņi “ (Pīters Lidēns). 

Tāpēc krievi turpina graut Ukraina civilo telpu gruvešos. Vakar reģistrētas četras raķešu zalves un 12 gaisa uzbrukumi (Ukrainas štābs

Visbeidzot par „miera sarunām“. Zeļenskis pārņēmis iniciatīvu šajā jomā un, manuprāt, dara pareizi. Visa okupētā teritorija jāatgriež Ukrainai, jākompensē karā nodarītais, visi kara noziegumi jāsoda (AP). Pagaidām neizskatās, ka sarunas varētu notikt. 

Sals esot ieradies Ukrainā. Tas ļoti sarežģi situāciju, jo elektrības siltuma ražošanai visur nepietiek (CNN).

Interesanti, ka tikai tagad Vāgnera grupas šefs un Pēterburgas troļļu fabrikas saimnieks Jevgeņijs Prigožins ir publiski atzinis, ka viņa cilvēki esot būtiski ietekmējuši ASV prezidenta vēlēšanu gaitu 2016.gadā ASV (Reuters). “Jā, kungi, mēs iemaisījāmies un turpināsim to darīt. Visur un vienmēr!“ – komentējis Prigožins. 

Domāju, ka Prigožina cilvēki aktīvi darbojas arī Latvijā un šeit pat Facebook/Meta sistēmā. Diemžēl.

Attēlā Kijiva bez elektrības (SvD)

Leave a Reply